Avatar a séria Avengers sa vracajú do kín. Dokážu zachrániť kiná v Číne?

Nenechajte si ujsť

Filip Glezgo
Filip Glezgo
Volám sa Filip a študujem na Akadémii umení v BB. Kinematografia je vášeň, bez ktorej by som si nevedel predstaviť každodenný život. Tiež sa zaujímam o psychológiu, šport a prírodu. Jediné, čo mi v lete chýba, je zima... Už veľmi dlho som zmiereným s tým, že užívanie si krásy pohyblivých obrázkov na veľkom plátne, bude naveky mojim jediným prekliatím.

Kiná v Číne sa po prvýkrát pokúsia znovuotvoriť od šírenia nebezpečného koronavírusu

Do premietania nasadia najvyšší kaliber. Filmy s najsilnejšími tržbami od vzniku kinematografie vôbec. V Číne sa znova objavia Avatar a séria Avengers. Pokúsia sa tak naštartovať a vyzdvihnúť svoj doráňaný filmový biznis po zasiahnutom koronavíruse. Všetky štyri filmy Avengers a Avatar od Jamesa Camerona by sa do čínskych kinosál mali vrátiť budúci týždeň.

Je dobré pripomenúť, že práve minuloročný veľkofilm Avengers: Endgame zarobil celosvetovo enormných 2,8 miliárd dolárov a zosadil tak z prvej priečky práve Avatara, ktorý od roku 2009 kraľoval v počte predaných lístkov. V sekundárnom závese budú premietané aj úspešne hity Christophera NolanaInception a Interstellar. Obe v Číne v čase premiéry zarobili dokopy okolo 200 miliónov dolárov.

Avengers End game
Zdroj: comicbox.eu

Krajina draka sa pomaly začína zotavovať z pandemickej krízy

Bežný život občanov prechádza pomaly, ale isto, do zabehnutých koľají. Ľudom už je povolené opúšťať svoje domy, verejná doprava minimalizuje obmedzenia a niektoré fabriky znova otvárajú svoje brány. Približne 60 miliónom ľudí v provincii Hubei je znova povolené navštevovať reštaurácie alebo nákupné strediská. Počet zotavených ľudí z vírusu preskočil práve tých nakazených. Krajina sa aj preto rozhodla pre tento riskantný krok, ako naštartovať svoju trpiacu ekonomiku.

Odhaduje sa, že približne 600 až 700 kín minulý týždeň v obrovskom východoázijskom štáte ešte doteraz stále fungovalo bez výrazných ťažkostí. Pričom veľa z nich patrí menším podnikom, alebo sú bezpečne vzdialené od najhoršie karanténou postihnutých oblastí. Zatiaľ ešte ale celonárodne najväčšie reťazce kino podnikov nehlásili pokračovanie svojej činnosti.

Avatar
Zdroj: pcgamer.com

Minulý týždeň tiež došlo na dohodu medzi štátom podporovaným distribútorom filmov China Film Group a klasických kín. Gigantický distribútor dovolí nechať 100% zisk z lístkov práve kinám, aby sa mohli znova postaviť na nohy. Doteraz si mohol ukrajovať 43% za “účelom charity“.

Očakáva sa, že znovu premietanie mega úspešných hitov ponúkne veľkú podporu čínskej filmovej kinematografii. Dôkazom je aj nasadenie Titanicu do kín v roku 2012, z ktorého si uchmatli 120 miliónov, alebo nové vydanie Cesty do fantázie od Hayao Miyazakiho s 69 miliónmi dolárov. Pripomínam, iba čisto z čínskych kás.

Čína je veľmocou v predaji lístkov a inkasovaných tržieb

Do kina sa tu chodí viac, ako inde na svete. Preto sa aj mnohé americké produkcie často snažia zlákať či už hercov alebo známe ázijské lokácie do svojho filmu, a vyťažiť z tohto faktu čo najviac. Samozrejme, že peňazí. Znovu premietanie Avatara a Avengers by len posunulo ich nový zisk z tržieb ďalej od svojej konkurencie a stali by sa z nich neohrození vládcovia na vrchole rebríčku box office.

China cinema
Zdroj: businessinsider.com

K ďalším premietaniam by sa postupne mal pridať Harry Potter alebo The Wandering Earth. Filmy neskoršie prichádzajúce do čínskych kín, ako napríklad 1917, Ježko Sonic a nový Dolittle, by podľa plánu mali otvoriť svoje sály v apríli. Všetky tieto snímky prilákajú ku kasám ďalšie milióny ľudí, ktorí doteraz iba počúvali nariadenia svojej vlády a zostali doma. Jedná sa o dosť odvážny a náhly krok, tak len dúfajme, že nie nesprávny.

Čo si myslíte o znovu premietaní filmov Avatar a Avengers v Číne? Vedeli by ste si predstaviť, že by podobná situácia nastala aj u nás? Nebáli by ste sa ísť do kina? Môžete sa s nami podeliť v komentároch.

Zdroj: comingsoon.netmovieweb.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -