Autentický obraz dnešnej generácie bez cenzúry so všetkým, ako sa patrí | BANGER. RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Branislav Petrus
Branislav Petrus
Keby mi povieš aby som dobil svet a na výber mi dáš nôž a slovo, vyberiem si slovo. Pretože ak sa ho naučíš správne používať, pochopíš, že práve slovo je tá najsilnejšia zbraň.

BANGER RECENZIA – Druhý celovečerný film režiséra Adama Sedláka zožal na domácej pôde úspech a teraz zavítal na Slovensko. Nechýba mu adrenalín, napätie a rastúce tempo, ale ani humor a dráma. Všetko, čo by mohlo baviť mladé publikum a veľmi ľahko dokáže stiahnuť do deja aj starších divákov. Raperská novinka BANGER. v sebe totiž skrýva hlbší význam, ktorý ti pri záverečných titulkoch otvorí oči.

BANGER.
BANGER RECENZIA; Zdroj: Bontonfilm/Janova Johana & Jonatan Jan

BANGER RECENZIA

Potenciál stať sa generačným filmom s „kultúrnymi hodnotami“ tam je, a to z viacerých dôvodov. Nielenže prekvitá mladými ľuďmi prahnúcimi za úspechom, ale taktiež ukazuje dnešný obraz generácie Z. Výroba, dealovanie a predaj drog sú medzi mladými aj staršími známym trendom, čomu ide BANGER. skvelým príkladom.

Režisér nám taktiež prezradil, že nijak nechcú drogy moralizovať: „Konzumácia drog môže byť zábava, ale má to svoje konsekvencie, takže si myslím, že tento film drogy nijak nemoralizuje. Je tam tá priepasť medzi tým.“ Vyobrazenie drog vo filme ďalej opisuje ako nôž, ktorým si môžeš odkrojiť krajec chleba, no vieš si s ním odkrojiť aj prst.

Ak by som mal jeho slová porovnať s filmom, nachádzame sa niekde kúsok nad hranicou. To znamená, že na konci filmu budeš mať krajec chleba odkrojený. A aj keď si prst neodkrojíš, dorezaný budeš poriadne. Pretože o drogy film nemá núdze a prekvitajú skoro každou scénou.

Adam Mišík a Marsell Bendig
Zdroj: Bontonfilm/Janova Johana & Jonatan Jan

Život ti dokáže zmeniť aj jeden deň

V hlavnej úlohe Alexa sa predstavil herec a spevák Adam Mišík. V Prahe je Alex známy ako dealer najlepšieho kokaínu, s čím sa ale rozhodne skončiť raz a navždy. Má totiž nový sen, presláviť sa na rapovej scéne a nahrať taký banger, na ktorý sa len tak nezabudne.

Jeho život sprevádzajú aj oveľa pochmúrnejšie udalosti. Rozchádza sa s priateľkou, čo nedokáže prehrýzť. A práve jej chce dokázať to, že na to má. So všetkým mu po celý čas pomáha najlepší kamarát Láďa (Marsell Bendig), ktorý mu zohnal feat s legendou česko-slovenskej rapovej scény, Sergeiom Barracudom. Čo by pre neho znamenalo jediné, zisk vstupenky do sveta s najväčšími hviezdami. Má to však jeden háčik. Dvojica musí získať 5000 eur a má na to len niekoľko hodín.

Pražský život plný kokaínu

Česká republika sa môže v rámci Európy pýšiť nechceným prvenstvom vo výrobe metamfetamínu. Slovensko na tom bohužiaľ taktiež nie je najlepšie, ale tu aspoň vidieť autentickosť všetkých záberov a aktualizačný moment roku 2022, nakoľko drogy sú v súčasnosti rozšírené medzi všetkými vekovými kategóriami.

BANGER. RECENZIA
Zdroj: Bontonfilm/Janova Johana & Jonatan Jan

Film sa na nič nehrá a ukáže ti svet drog zo všetkých strán. Adam Sedlák sa pri písaní scenára nechal dokonca inšpirovať známym českým raperom a jeho životným príbehom. O koho ide ti prezradíme už čoskoro v exkluzívnom článku s rozhovormi s Adamom Mišíkom, Adamom Sedlákom a raperom Sergeiom Barracudom.

Čo sa týka Sergeia, ten tou inšpiráciou síce nebol, ale vo filme si svoje miesto našiel. Hrá v ňom samého seba a s Adamom Mišíkom dokonca natočili hudobný klip s názvom Prach, ktorého pulzujúci beat sprevádza celý film od začiatku po koniec.

Skvelé herecké obsadenie ťahá Adam Mišík

Adam Mišík sa do úlohy Alexa vžil bravúrne. Ako však sám prezradil, v reálnom živote je úplný opak hlavnej postavy. Alex je zakomplexovaný chlapec, ktorí si neverí. To je taká ta energia, ktorú ty musíš nájsť, aby to bolo uveriteľné. On je opak mňa, ja som pozitívny človek, ale nakoniec som našiel spôsob,“ prezradil.

Adam Mišík
Zdroj: Bontonfilm/Janova Johana & Jonatan Jan

Z môjho pohľadu môžem potvrdiť, že Adam Mišík zvládol úlohu Alexa a pravdepodobne sa mu práve týmto hereckým výkonom otvorili dvere do sveta kinematografie. Či už ako spevák alebo herec, z mladého Adama sa stáva vychádzajúca hviezda a jeho herecké nadšenie vo filme ucítiš aj ty.

Vo filme si okrem Mišíka a Bendiga zahrali Anna Fialová, Ján Révai, Sára Rychlíková, David Černý, Džana Valjevac, Kamila Trnková a veľa ďalších. Ich postavy sú akceptovateľné, ale vzťah s publikom si vytvoriť nedokážu. Nemajú totiž toľko priestoru a nakoľko je dejová línia zasadená prevažne do jednej noci, divák nemá čas vytvoriť si vzťah. Všetko sa to zomelie rýchlo, ale kvalita tomu našťastie nechýba. Či už po hereckej stránke alebo po tej technickej.

Natáčali na iPhone

Niekomu takýto štýl padne, niekomu nie. Nemôžete od česko-slovenskej produkcie čakať kamery IMAX. Pri tomto filme ale nečakaj žiadne kamery. Tvorcovia film natočili na iPhone 12 Pro Max, čo možno nie každý poberie. Film by mal byť nakrúcaný na kamery, však? Nie, nemusí.

BANGER. RECENZIA
Zdroj: Bontonfilm/Janova Johana & Jonatan Jan

Apple sa nám už dlhé roky snaží ukázať, že ich produkty sú schopné natáčať v špičkovej kvalite, ktorá je zrovnateľná s profesionálnymi kamerami. Perfektným dôkazom je krátkometrážne fantasy od slávneho kórejského režiséra Park Chan-wooka. Tvorca ikonického filmu Old Boy (2003), ktorý bolo natočený na iPhone 13 Pro.

Kameraman Dušan Husár to s použitými technológiami zvládol, podľa toho čo môžeme vidieť, najlepšie ako sa len dalo. Miestami je síce cítiť, že to kamera nie je, ale nakoľko sa dejová línia odohrá v jednom dni a všetko ide nepoľavujúcim tempom, divák v kine nemá čas to vnímať a jazdu nočnou Prahou by si mal užiť každý. BANGER. má preto potenciál zažiariť, a to hlavne v očiach mladšej generácie.

BANGER RECENZIA – Zhrnutie

Posolstvo filmu je jednoznačné. Drogy sú zlé, ale v niektorých situáciách vedia pomôcť. BANGER. ti to naservíruje „biele na čiernom“ a darí sa mu to. Ak ťa bavia intenzívne drámy s dávkou akcie, táto výnimočná novinka z prostredia českej rapovej scény má v sebe všetko. Radosť a smútok, nadšenie a depresie, rastúce tempo a pády, ale hlavne autentickosť. Sedem dôležitých žánrových prvkov, ktoré z filmu robia kvalitnú snímku. Pri rovnakom čísle ostanem aj pri hodnotení a filmu zaslúžene udeľujem 7/10.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -