Tento dom, tento film, to je barbarstvo! | Barbarian RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Šimon Patkoš
Šimon Patkoš
Drahý čitateľ, volám sa Šimon, ale prezývajú ma Špatkoš. Študujem scenáristiku a popri písaní sa venujem aj perokresbe. Od nepamäti som veľkým fanúšikom Votrelca, Lovecrafta a čohokoľvek nadprirodzeného. Vkuse chodím do kina a na stole mám vždy rozčítaného nejakého toho Marquéza. A hej, 11 rokov hrám League of Legends.

Barbarian RECENZIA – Pomedzi všetky tie alternatívne a experimentálne tohtoročné horory sa ku nám predral aj nový film od mega spoločnosti 20th Century StudiosBarbarian. Jeho režisérom je Zach Cregger a môžem prehlásiť, že som do tohto filmu išiel bez akýchkoľvek vedomostí o jeho obsahu. Trailer neukázal nič z druhej polovice deja a tvorcovia udržali príbeh skrytý pred pozorným zrakom médií.

Spoiler warningBarbariana pozerajte bez akýchkoľvek informácií, nechceli by ste predsa stratiť ten veľmi dôležitý element prekvapenia, s ktorým tvorcovia rátali. Ja som si Barbariana užil hlavne kvôli tomu, že som nečakal, ako sa film bude zahrávať so mnou a mojimi očakávaniami. Ako to urobil? To sa dozviete nižšie, alebo skôr, „v podzemí“. Varujem vás ale, tam dole nie je pekne bez toho prekvapenia.

barbarian
Zdroj: cinemablend.com

Barbarian RECENZIA

Dej sleduje slečnu s menom Tess (Georgina Campbell), ktorá na začiatku príbehu prichádza do rezervovaného airbnb domu. Tam nachádza Keitha (Bill Skarsgård). Dochádza k omylu a strávia spolu noc pri víne. Keith ide spať na gauč a v noci sa mu snívajú nočné mory. Tess si to všimne a vyzerá to tak, že na gauči spí typický hororový blázon, ktorý bude neskôr pojedať ľudské mäso.

Zanedlho ale Tess a Keith objavujú podzemie. Spoločne vstupujú hlbšie a hlbšie a v tejto fáze naberá film na obrátkach. Čakáme iba na to, kým Skarsgård odhalí svoje zlovestné úmysly a začne sa besnenie. To besnenie aj prichádza, lenže nie zo strany jeho, alebo našej hrdinky.

barbarian
Zdroj: syfy.com

Tri dejové línie a jedno poriadne barbarstvo

Film nám ukazuje príchod hlavnej hrdinky, potom skáčeme v čase a sledujeme vlastníka domu, ktorý sa ho kvôli svojim vlastným barbarským dôvodom pokúša predať. Potom je tu ešte aj tretia, asi najkratšia dejová línia, ktorá ma veľmi potešila. Zobrazuje pravého barbara a vysvetľuje pôvod zla skrytého v podzemí domu.

To dodáva tmavému priestoru, kde sa odohráva väčšina filmu dostatok histórie, aby naša fantázia pracovala za jeho hranice. Spojené s úvodným zvratom to vytvára veľmi príjemný elixír, vďaka ktorému sme vsadení priamo do filmu, rovno medzi postavy. Odhaľujeme tajomstvo domu spoločne s nimi a atmosféra labyrintu pod domom preto funguje parádne.

barbarian
Zdroj: slashfilm.com

Seriózna paródia hororového žánru

Niekto si v 20th Century Studios asi povedal, ak to dokážu tie nízkorozpočtovky, ak to dokážu tie experimentálne chuchvalce, tak to dokážeme aj my! Poďme si trocha vystreliť z hororu bratia! Či už je to zvrátením očakávaní plynúcich z „type castingu“, obetavosti postáv, ne/empatie pre monštruózneho antagonistu, alebo typických hororových „ľakačiek“, tvorcovia tu vytvárajú také scenáristické vývrtky, až mi bolo niekedy do smiechu.

Osobne ma najviac potešil ten zmasakrovaný „type casting“ a nečakaná empatia pre obludu skrytú v podzemí, ktorá bola koniec koncov obeťou toho najväčšieho barbarstva.

barbarian
Zdroj: nytimes.com

Barbarian RECENZIA – Zhrnutie

Dalo by sa ešte hovoriť o iných veciach, nebudem ale z podzemia na svetlo sveta vynášať ďalšie spoilery, ktoré by si hlbšia recenzia vyžadovala. Barbarian vykonal niečo, čo by mal robiť každý horor, alebo rovno každý film. Väčšina dnešných filmov bojuje s pokušením ukázať v traileri väčšinu dôležitých udalostí a pozorný divák si môže vyskladať celý dej sám doma.

Barbarian odolal a ťaží z toho. Ďalšie body získava zo šikovnej hry so žánrovými trópmi. Samotný nápad zla skrytého v podzemí domu nie je až tak originálny, avšak je to jeho prevedenie, ktoré si ma získalo. Tri dejové línie prepojené jedným barbarstvom.

Navyše mi to barbarstvo pripomenulo prípad Josefa Fritzla. Podobných a ešte extrémnejších prípadov môže na svete stále existovať veľa. Tvorcovia tohto filmu z tak temného námetu vytvorili originálne, častokrát vtipné a atmosféricky dusivé dielo, ktorému dávam hodnotenie 8,5/10.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -