Je toto najlepší seriál súčasnosti? | Better Call Saul 5. séria RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Roland Brožkovič
Roland Brožkovič
Ahojte, volám sa Roland, mám 21 rokov a študujem masmediálnu komunikáciu v Trnave. Vo voľnom čase pozerám filmy, seriály, e-športy alebo hrám počítačové hry. Rád cestujem a objavujem nové miesta.

Better Call Saul 5. séria RECENZIA

Náš obľúbený právnik Jimmy McGill a.k.a. Saul Goodman sa vracia v piatej sérii svojho seriálu, ktorý mnohí považujú za najlepší počin súčasnosti. Majú pravdu? Je tu recenzia najnovšej série Better Call Saul.

Better Call Saul je spin-off k seriálu Breaking Bad. Hlavnou postavou je právnik Saul Goodman. Ten robil právne poradenstvo a pral špinavé peniaze napríklad aj takému Walterovi Whiteovi. Predošlé série nastavili latku naozaj veľmi vysoko a tá posledná vôbec nepoľavila, ba práve naopak.

Saul Goodman
Zdroj: amc.com

Saul Goodman ako ho poznáme z Breaking Bad

V prvých štyroch sériách, ktoré boli mimochodom naozaj úžasné, sme sledovali Jimmyho, ktorý však ešte nebol Saulom. Bol to neúspešný právnik z univerzity so zlou povesťou, navyše žil v tieni svojho brata Chucka. Ten mu hádzal polená pod nohy a išlo o jednu z najotravnejších postáv, akú som v seriáloch videl. Na konci štvrtej série si ale Jimmy zmenil svoje meno a na scénu tak prichádza Saul Goodman.

Saul sa snaží získať klientov, ktorých hľadá naozaj nevšednými spôsobmi. Rozdáva telefóny zadarmo, či dáva obrovské zľavy. Nakoniec obhajuje niekoľko menších kriminálnikov. Rozhodne ale nejde o poctivého právnika, tým Saul nikdy nebol. Akýmsi spôsobom, ktorý ale nebudeme prezrádzať, sa však zapletie s kartelom a obhajuje jednu naozaj veľkú rybu.

Kim Wexler
Zdroj: rollingstone.com

Jeho priateľka Kim Wexler je poctivá právnička pracujúca pre veľkú právnickú firmu, ktorú hryzie svedomie za každú maličkosť a Saulove nekalé praktiky jej príliš nevoňajú. Práve ona je pre mňa najvýraznejšou postavou série, ale k tomu sa ešte dostaneme.

Návrat Mikea a Fringa

Vrátil sa aj známy starček Mike Ehrmantraut. Nezameňte si ho ale so senilným dôchodcom. Ide o nebezpečného gangstra s dobrým srdcom pracujúceho pre ďalšiu notoricky známu postavu – Gustava Fringa. Práve títo dvaja páni so Saulom tvoria od prvých sérií gro celého seriálu.

Fring a Mike
Zdroj: amc.com

Nová postava

Na scénu ale prichádza nová, veľmi dôležitá postava – Lalo Salamanca v podaní Tonyho Daltona. Lalo príjemne osviežil celý seriál a dokonale do neho zapadol. Ide o dôležitého člena kartelu. Ten ho poslal do Nového Mexika, aby tam dal veci do poriadku.

Veľmi zaujímavý je aj Nacho Varga (Michael Mando). Pravá ruka Lala je zároveň aj dvojitým agentom, využíva ho totiž aj Fring. Nacho je ale dobrák, chce ochrániť svojho otca a vystúpiť z biznisu. Podarí sa mu to?

Lalo Salamanca
Zdroj: bustleblog.com

Skvelá kamera a Vince Gilligan

Sledovanie Better Call Saul je veľkým vizuálnym zážitkom, na ktorý len tak nezabudnete. Naozaj úžasná kamera, ktorá zachytáva všetko dôležité, niekedy vyráža dych. Zábery dokonale dotvárajú momentálnu atmosféru. V jednom momente sú rýchle, inokedy zas pomalé. Občas sa len tak zastavia a sústredia sa na jeden bod. Divák čaká, kedy sa niečo stane, no nedočká sa. Skrátka geniálne.

Vince Gilligan zas napísal skvelý scenár a príbeh. Koniec koncov, nič iné sme od neho ani nečakali. Za mňa nesie najlepšia epizóda názov Bagman. Tu skutočne uvidíte, ako vyzerá dokonale vyladený scenár a majstrovská práca s kamerou. Svedčí o tom aj fakt, že táto epizóda mala na IMDb pri 3000 hodnoteniach priemerné bodovanie 10/10, čo je veľmi neobvyklé. V tejto časti sme navyše boli svedkami skvelej chémie medzi Saulom a Mikeom.

Nacho a Saul
Zdroj: amc.com

Pomalý dej

Typickým znakom tohoto seriálu je niekedy naozaj veľmi pomalý dej. Pri iných počinoch to môže znamenať problém, no rozhodne nie pri Better Call Saul. V jednej časti sa začne riešiť problém so starým pánom, ktorého chce veľká korporácia vysťahovať z jeho domu a on to odmieta. Kim zastupuje korporáciu, no zľutuje sa nad starčekom. Tu prichádza na scénu Saul.

Na prvý pohľad banálny problém sa natiahne na niekoľko epizód a diváci sa možno pýtajú, na čo to bolo dobré. To všetko ale pochopia až v poslednej epizóde. Pomalý štýl seriálu sedí a priam sa tam pýta. Uvidíte tu oveľa menej akčných scén ako pri Breaking Bad, a naopak oveľa viac sa autori venovali rozvoju postáv. Práve preto je tento seriál taký dokonalý.

Saul Goodman
Zdroj: nytimes.com

Fantastický prerod Kim

Kim je na prvý pohľad nevýrazná postava, ktorá tu s nami bola od prvých epizód. No v poslednej sérii sa naplno prejaví jej povaha. Zistí totiž, že nie vždy sa dá chodiť len po vyšliapaných chodníčkoch a občas si treba urobiť vlastné. Herečka Rhea Seehorn zvláda svoju rolu na jednotku a rozhodne si zaslúži nejaké to ocenenie za vedľajšiu úlohu. Nerozumiem, ako je možné, že som ju nikde okrem tohto seriálu nevidel.

Je teda Kim zaujímavejšia vedľajšia postava ako bol Jesse Pinkman?

Hoci bol Jesse Pinkman akokoľvek geniálny a všetci sme mu držali palce, treba uznať, že bol vždy len akýmsi Walterovým poskokom. Áno, občas mal chvíľky, keď sa mu vzoprel, ale naozaj sa mu to podarilo až na konci seriálu a už bolo neskoro.

Kim Wexler
Zdroj: amc.com

Zatiaľ čo Kim je oveľa viac „svojprávnou“ postavou. Saul ju nikdy nemal pod palcom a vždy si išla za svojím. Dokonca sa ho miestami snaží aj zmeniť. Podľa mňa tak ide o zaujímavejšiu a hlavne rozvinutejšiu vedľajšiu postavu.

Slabšia posledná epizóda

Jediným nedostatkom seriálu, no nie je to nedostatok v tom pravom zmysle slova, je slabšia posledná epizóda. Čakal som veľké finále série. Dočkal som sa rôznych zaujímavých a napínavých momentov, no všetko to vyústilo do šiestej série, ktorá bude zároveň aj posledná a príde niekedy budúci rok. Uvidíme, či sa v nej objavia aj Walter či Jesse. Škoda len, že vďaka Breaking Bad už vieme, ako Saul nakoniec skončí. Nech je to tak či onak, bude to veľmi zaujímavé.

Zhrnutie

Better Call Saul je dokonalý seriál po všetkých stránkach. Či už hodnotíme herecké výkony, kameru, scenár, dej, lokáciu (nádherné Albuquerque) alebo postavy. Naozaj tu nie je čo vytknúť. A aby som odpovedal na otázku z úvodu, áno, podľa mňa ide o najlepší počin súčasnosti, ktorý dokonca v mnohom predbehol aj svojho „veľkého brata“. Jednoznačne 10/10.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -