Toto sú bizarné oscarové rozhodnutia Akademikov, ktoré divákov poriadne naštvali!

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

V súčasnosti sa nie každému pozdávajú niektoré bizarné oscarové rozhodnutia Akademikov z Hollywoodu. V tomto roku najviac sošiek pozbieral ázijský film Všetko, všade, naraz, ktorý sa však nie každému pozdával. A to sa nestalo prvýkrát. Aj v minulosti získali prestížne ocenenia filmy či herci, ktorí si ich podľa divákov vôbec nezaslúžili. A naopak niektorí iní tvorcovia by si ich možno zaslúžili viac. Dnes sa preto pozrieme na možno najdivnejšie oscarové rozhodnutia, ktoré sú podľa fanúšikov filmov možno až poľutovaniahodné.

1. Samuel L. Jackson bol len raz nominovaný na Oscara

bizarné Oscarové rozhodnutia
Zdroj: adme.media

Slávny herec si zahral v mnohých kultových filmoch, nomináciu na Oscara však získal len raz. A to za svoj výkon vo filme Quentina Tarantina Pulp Fiction: Historky z podsvetia. Jackson si zahral postavu gangstra Julesa Winfielda, ktorý sa po sérii bizarných náhod obráti na stranu Boha, mysliac si, že ho zachránil pred smrťou. Jackson si však zahral aj vo filmoch ako sú Vyvolený, Divoký Django či Osem hrozných.

Vo všetkých týchto filmoch predviedol úžasné výkony, ktoré mu však nevyniesli ani len nomináciu na Oscara. Herec si však z toho nerobí ťažkú hlavu: „Zisk Oscara pre mňa nikdy nebol meradlom úspechu. Rád chodím na tieto ocenenia, pretože tam dostávam košík plný darčekov, ktoré potom rozdávam svoje rodine.“ Samuel napokon Oscara získal, nie však za konkrétny film ale za celoživotný úspech vo svete kinematografie.

2. Ellen Burstyn z filmu Requiem za sen prehrala s Juliou Roberts

bizarné Oscarové rozhodnutia
Zdroj: adme.media

Ellen Burstyn predviedla úžasný výkon v kultovej dráme Darrena Aronofského Requiem za sen. V ňom si zahrala ženu v strednom veku, ktorá sa stala závislou na tabletkách na chudnutie. Ellen získala nomináciu na Oscara, no na jej počudovanie, o sošku ju obrala Julia Roberts. Tá si zahrala Erin Brokovichovú vo filme podľa skutočných udalostí. Mnohí diváci sa zhodli na tom, že výkon Julie bol skôr priemerný, rovnako ako aj celý film a že Oscara získala skôr preto, že v tom čase bola miláčikom Ameriky.

3. Zamilovaný Shakespeare si nezaslúžil svoje ocenenia

bizarné Oscarové rozhodnutia
Zdroj: adme.media

Romantický dobový film Zamilovaný Shakespeare získal Oscara v kategóriách Najlepší film, najlepší scenár a ocenenia si odniesli aj Gwyneth Paltrow či Judi Dench. Mnohí diváci sa zhodli na tom, že je tento film skôr priemerný a to v rámci kvality príbehu či hereckých výkonov. V tom istom roku získal množstvo nominácií aj historický vojnový epos Stevena Spielberga Zachráňte vojaka Ryana.

Takmer všetci diváci sa po rokoch zhodli na tom, že práve kultový vojnový film mal získať Oscara v kategórii Najlepší film. Oscara sa tiež nedočkal ani Tom Hanks, ktorý sa blysol nesmierne presvedčivým výkonom v úlohe Kapitána Millera. Na šťastie si však Akademici uvedomovali kvality filmu aspoň čo sa týka réžie a udelili Stevenovi Spielbergovi jeho druhého Oscara.

4. Forrest Gump porazil Pulp Fiction a Vykúpenie z väznice Shawshank

bizarné Oscarové rozhodnutia
Zdroj: adme.media

Dilema, či si Forrest Gump zaslúžil toľko Oscarov, sa vedie už celé roky. A to hlavne preto, že v danom roku bola konkurencia skutočne vysoká. Podľa mnohých kritikov bol film Pulp Fiction režiséra Quentina Tarantina inovatívnejší a zaujímavejší. A potom tu máme epický film Vykúpenie z väznice Shawshank, ktorý diváci aj kritici považujú za vôbec najlepší film na svete. Napriek nesporným kvalitám týchto spomínaných filmov Akademici sa rozhodli oceniť len Forresta Gumpa, ktorý získal 6 Oscarov.

5. Film Rasisti je najhorším držiteľom Oscara všetkých čias

Rasisti
Zdroj: adme.media

Aj sám scenárista a režisér filmu Paul Haggis pripúšťa, že jeho film nie je až taký kvalitný, aby získal všetky Oscarové ocenenia a to hlavne v kategórii Najlepší film. Kritici tiež film komentovali slovami, že je tak elegantný, ako dopravná situácia v New Yorku, teda nie veľmi. Tento film patrí medzi tie, ktoré priamo definujú bizarné Oscarové rozhodnutia Akademikov.

5. Al Pacino získal Oscara za výkon vo filme Vôňa ženy, pričom na konte má oveľa lepšie a úspešnejšie filmy

bizarné Oscarové rozhodnutia
Zdroj: adme.media

Spomeňme si na Neľútostný súboj, na Diablovho advokáta, Zjazvenú tvár či Carlitovu cestu a neposlednom rade na Krstného otca. Ani za jeden z týchto fenomenálnych filmov Al Pacino nezískal Oscara. Najprestížnejšie filmové ocenenie sa mu podarilo získať až za svoj výkon vo filme Vôňa ženy, ktorý po čase zapadol prachom. Všetkým divákom bolo jasné, že legendárny herec získal Oscara nie za svoj výkon v tomto filme, ale za svoje úžasné výkony v spomínaných filmoch, vďaka ktorým sa vlastne stal legendou.

6. Úspech filmu Kráľova reč mnohých uistil, že Akademici milujú priemerné a inšpiratívne filmy

Kráľova reč
Zdroj: adme.media

Po istom čase si pri udeľovaní Oscarov diváci všimli, že tieto ceny vyhrávajú hlavne jednoduché inšpiratívne filmy, hlavne ak sú natočené podľa skutočných udalostí. Takýmto filmom je aj Kráľova reč. Colin Firth si rozhodne zaslúžil Oscara za svoj famózny výkon, no v kategórii Najlepší film mala zvíťaziť Sociálna sieť Davida Finchera. Film natočený na motívy skutočného príbehu zakladateľa Facebooku bol v mnohých ohľadoch zaujímavejší, pestrejší a inovatívnejší.

7. Leonardo DiCaprio si nezaslúžil Oscara za film Revenant: Zmŕtvychvstanie

The Revenant
Zdroj: adme.media

Leonardo DiCaprio je nepopierateľne jedným z najlepších hercov v histórii kinematografie. Mnohí diváci by mu dopriali Oscara za jeho priam neuveriteľný výkon vo filme Martina Scorseseho Vlk z Wall Street. V tom roku ho však predbehol Matthew McConaughey. Leo sa však po niekoľkých nepremenených nomináciách dočkal a získal Oscara za svoj výkon vo filme Revenant: Zmŕtvychvstanie.

Divákom sa to však nepáčilo, pretože sa domnievali, že herec získal Oscara nie za svoj výkon, ale preto, že už bol mnohokrát nominovaný. Názory kritikov sa zhodli na tom, že Tom Hardy podal vo vedľajšej úlohe oveľa presvedčivejší výkon.

Toto sú bizarné oscarové rozhodnutia Akademikov, ktoré divákov pobúrili. Aký je váš názor na túto tému? Podeľte sa s nami o svoje názory v sekcii komentárov.

Zdroj: adme.media

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

  1. Dicaprio si zasluzil oscara za vselico, okrem Renenanta. Ten film bol uplna blbost, hlavny hrdina by skoncil po utoku medvedom, preto ho tam aj nechali, lebo nikto neveril, ze to prezije. Najlepsi Dicapriov film vsetkych ciacs je samozrejme Wolf a za toho mal dostat oscara. Kings speach je kravina, ale kraviny vyhravaju, napr. korejsky Parazit, alebo americko cinsky Vsetko vsade naraz… To sa nedalo pozerat vobec (skusil som to 2x). Michelle Yeoh pchaju vsade, ale oscara mala dostat jednoznacne DeArmas za Blonde. To sa sice tiez nedalo pozerat (ked nevies suvislosti zo zivota MM, tak nevies co sa deje) ale zahrala to paradne! Odovzdavanie oscarov davno nieje o najlepsom *, je to politicky orientovane a vyhra co musi. Napr. 12 rokov otrokom v 2014 – tam bol zas Wolf jednoznacny vitaz a aj Her a Gravity boli daleko lepsie ako ten rasovo uprednostneny film.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -