Black Panther je historicky prvá komiksovka nominovaná na Oscara! Prečo sa tak stalo a akú má šancu na výhru?

Nenechajte si ujsť

Filip Scherhaufer
They've done studies you know... 60% of the time, it works every time.

Black Panther je historicky prvá komiksovka nominovaná na Oscara!

„Filmy, ktoré nikto nepozná.“ „Prečo konečne nezačnú nominovať tituly, ktoré ľudia milujú?“ „Ako je možné, že filmy od Marvelu stále prehliadajú?“ Za posledné roky ste takmer pri každých nomináciách na Oscary mohli od divákov počuť takéto vety. Akademici zase nenominovali populárne filmy. Klasický kritik by vám povedal, že veď nemajú prečo, veď to sú obyčajné zábavky, pri ktorých netreba rozmýšľať, pretože v sebe nič okrem dobrej akcie nemajú. Včera sa však karta prvýkrát obrátila.

Black Panther, Marvelovka, ktorá už na minulých Oscaroch vyvolala obrovský rozruch (keďže práve vtedy vstúpila do kín), sa nakoniec naozaj dostala medzi nominantov na najlepší film. Prekvapivo je však verejnosť nespokojná a dokonca pohoršená. Ak ste si včera pozreli hocaké komenty pod nomináciami, práve ľudia, ktorí tvrdli vety z úvodu tohto článku, vyjadrovali hlasný nesúhlas s nominovaním tohto filmu. Veď Panther nebol ani najlepšou Marvelovkou roka, keďže sme tu mali udalosť Avengers: Infinity War. Prečo teda dostal nomináciu na sošku?

Zdroj: longreads.com

Rovnaká hĺbka ako pri iných Oscarovkách

Akademici sa totiž každoročne pozerajú na príbehy pri vyrábaní filmu, na mená za projektami, na ich kvalitu a za reprezentáciu alebo jednoducho myšlienku diela. Black Panther vyvolal najväčší bum najmä v USA. Prečo? Pretože tam boli symbolizmy a skryté idei filmu pochopené o niečo zretelnejšie, práve vďaka rasovému podtextu. Nie, film nie je nominovaný preto, lebo v ňom prakticky nenájdete bielu tvár ale preto, lebo tak ako doteraz každá jedna Oscarovka, poukazuje na rasový problém v USA ale o niečo šikovnejšie, ako iné počiny.

Vďaka skvelej réžii a idei filmu, Ryan Coogler (ku ktorému sa ešte vrátim), bol schopný v tejto Marvelovke vyrozprávať niečo ako históriu afro-amerického národa. Tentoraz však neurobil nepriateľa z bielych ľudí, ale vytvoril vzájomný konflikt v ich kultúre, ktorý tam jednoducho bol. Preto ste vo februári mohli čítať články typu, že Black Panther je senzácia roku a takmer všetky afro-americké deti zo škôl a detských domov chodili na film vďaka charitatívnym a dobročinným akciám.

čierny panter black panther recenzia
Zdroj: hdwallpapers.inlack

Cestu si budovali celý rok

Ešte aj na vlaňajšej ceremónii, bol Black Panther mnohokrát spomínaný ako jasný nominant v ďalšom ročníku, čo sa vďaka silnému propagovaniu štúdií Marvel a Disney aj nakoniec podarilo. Vedzte však, že každý jeden z nominovaných filmov mal rovnako drsnú kampaň a len vďaka nim ich dnes vidíme medzi nominovanými. Čo ďalšie ale ešte pomohlo menu Black Panther k zisku nominácie?

Meno režiséra Ryana Cooglera. Pamätáte si, ktorý film bol v roku 2015 takmer kompletne odignorovaný akadémiou? Išlo o film Creed, ktorý vznikol práve z Cooglerovej hlavy. Ako je už ale zvykom, ak takýto režisér vyvolá vo verejnosti nepokoj ohľadom ignorovania jeho práce, pri jeho ďalšom hite si na neho dajú väčší pozor. Ide teda o rovnaký postup, aký zažil napríklad Denis Villeneuve (ignorovaný film Sicario, ďalší hit Arrival s mnohými nomináciami) alebo Christopher Nolan (ignorovaný Interstellar, ďalší hit Dunkirk s mnohými nomináciami).

black panther reakcie
Zdroj: twitter.com

Len vďaka filmu The Dark Knight

Ak teda každoročne sledujete Oscarové závody, nominácia filmu Black Panther by vás vôbec nemala zaskočiť a naopak mala byť očakávaná. Žiadna kontroverzia tu totiž nie je a film dostal uznanie za rovnaké myšlienky, ako všetky ostatné filmy s podobnou tématikou. Bol šikovne urobený a je už len na každom z vás, či sa prebojoval aj do vášho rebríčka najlepších filmov. Panther však samozrejme so sebou prináša aj veľký hype komiksového filmu na Oscaroch. Ide o správnu komiksovku, ktorá by mala maž tento titul? Nuž, priznajme si, kedy ste naposledy videli komiksovku s takýmito hlbokými motívmi? Asi len pri filme The Dark Knight, ktorý je dôvodom, prečo sa dnes pozeráme na nového oscarového nominanta. Áno, môže za to film The Dark Knight, ktorý svojím nenominovaním v roku 2008 docielil toho, aby akadémia zvýšila počet nominantov z pôvodných piatich na možných desať, aby sa v budúcnosti už niečo podobné nestalo. Krásny príklad sme teda mohli vidieť včera a garantujem vám, že do TOP 5 by sa Panther nikdy nedostal.

Ak ste teda stále podráždený z tejto nominácie, nemáte byť prečo. Poďme sa ešte rýchlo pozrieť, akú veľkú šancu má film na výhru. Síce im na konte svieti až 7 krásnych nominácií, všetko sú to len vedľajšie kategórie, ktoré vyslovene neodrazujú kvalitu snímku. Na potrebnú výhru by mal teda film byť nominovaný aspoň za scenár, strih, alebo réžiu. Tu však film nedisponuje žiadnymi nomináciami, takže nič veľké od neho jednoducho nemôžeme čakať. Ako som už totiž písal vyššie, tu je výhra hlavne to, že je takýto film konečne nominovaný.

Čo hovoríte na film Black Panther ako prvú nominovanú komiksovku? Fandili ste tomuto filmu počas Oscarovej sezóny? Napíšte nám do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -