Ako umelá inteligencia startupu BlueDot ešte minulý rok predpovedala koronavírus

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Technologický startup BlueDot predpovedal koronavírus z Číny

Prvýkrát bol smrteľný koronavírus z Číny ohlásený 9. januára Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). Avšak už skoro 2 týždne predtým predpovedal vypuknutie vírusu kanadský startup BlueDot. Táto spoločnosť pomocou umelej inteligencie (ďalej len AI) 31. decembra 2019 zaslala svojim zákazníkom varovanie, aby sa v blízkej dobe radšej mestu Wu-chan vyhli. Informuje o tom aj zahraničný portál Wired.

Čo je vlastne BlueDot?

BlueDot je kanadský startup, ktorý využíva algoritmus poháňaný umelou inteligenciou na analyzovanie veľkého množstva dát z rozličných zdrojov. Tieto dáta z analýzy následne využijú na identifikáciu prepuknutia choroby, ako aj na predpoveď šírenia choroby.

Využívanie AI na zisťovanie a prevenciu vírusov

Šírenie vírusu je čiastočne spojené s tým, ako dlho zostáva nezistený. A práve to je jeden z dôvodov, prečo je úspech tejto spoločnosti veľmi dôležitý.

bluedot
Zdroj: bluedot.global

BlueDot využíva spracovanie prirodzeného jazyka a strojové učenie (tzv. machine learning) na analýzu rozličných informačných zdrojov. Denne prehľadáva zhruba 100 000 spravodajských správ v 65 jazykoch. Tieto údaje sa následne porovnávajú s letovými záznamami, ktoré pomáhajú predpovedať vzorce výskytu vírusov. Vďaka týmto letovým záznamom sa im podarilo správne predpovedať, že sa vírus z Wu-chanu rozšíri ďalej do Bangkoku, Soulu, Tchaj-pej a Tokia.

Po dokončení automatizovaného triedenia údajov, epidemiológovia skontrolujú, či zistenia majú zmysel z vedeckého hľadiska a potom správy zasielajú svojim zákazníkomsú to napríklad vlády a obchodní, ako aj zdravotnícki klienti.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Správy BlueDot sú potom zasielané úradníkom verejného zdravotníctva v desiatich krajinách, leteckým spoločnostiam a nemocniciam, kde by infikovaní pacienti mohli skončiť. BlueDot svoje údaje zatiaľ nepredáva širokej verejnosti, ale vraj na tom pracujú.

V minulosti už spoločnosť týmto spôsobom úspešne predpovedala napríklad umiestnenie ohniska vírusu Zika na Južnej Floride v publikácií v britskom lekárskom časopise The Lancet. A to už v roku 2016.

Cieľom AI nie je nahradiť ľudské schopnosti, ale skôr zlepšovať dosah možností. Ide stále o produkt vytváraný ľuďmi. Navyše AI od BlueDot môže skutočne pomôcť pri hľadaní vakcíny na koronavírus.

Zdroj: indiatimes.com, wired.com, singularityhub.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -