Zamilovaní kanibali na roadtripe | Bones and All RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Šimon Patkoš
Šimon Patkoš
Drahý čitateľ, volám sa Šimon, ale prezývajú ma Špatkoš. Študujem scenáristiku a popri písaní sa venujem aj perokresbe. Od nepamäti som veľkým fanúšikom Votrelca, Lovecrafta a čohokoľvek nadprirodzeného. Vkuse chodím do kina a na stole mám vždy rozčítaného nejakého toho Marquéza. A hej, 11 rokov hrám League of Legends.

Bones and All RECENZIA – Taliansky režisér Luca Gaudagnino, známy vďaka filmom ako Daj mi tvoje meno a Suspiria, sa vracia! Jeho predošlé filmy plné neortodoxnej romantiky a zvláštneho fyzického napätia sa teraz spájajú a vytvárajú roadtripový horor o dvojici kanibalov s názvom Bones and All. Obaja sú mladí, zamilovaní a po mäse bažiaci. Na cestách naprieč Amerikou 80. rokov ich ale okrem mnohých prekvapení čakajú aj ďalší mäsožravci s pokriveným morálnym kompasom.

bones and all
Zdroj: flicks.co.za

Dvojica hlavných postáv je hraná Hollywoodskou talentovou špičkou. Timothée Chalamet, s ktorým sa okrem posadnutých fanúšičiek pozná aj nejeden milovník dobrých filmov. K nemu sa pridáva exotická a herecky zdatná Taylor Russell. Tá je síce menej známa, avšak v tomto filme podľa mňa predvádza lepší výkon, než samotný Chalamet. Obaja tu hrajú krehkých, no podivným životom kanibala deformovaných tínedžerov, ktorí si vo svete stále hľadajú miesto.

Originálny svet kanibalov

Gaudagnino z kanibalstva spravil niečo ako superschopnosť, ktorú môže vlastniť ktokoľvek. Život s touto schopnosťou má ale ďaleko od niečoho skvelého. Byť večne na úteku a na love ďalšej hostiny si v tomto svete vyberá svoju daň a nejedna postava už dávno prišla o zdravý rozum. Dej filmu sa taktiež odštartuje kvôli tomu, že sa naša hlavná hrdinka neovládne a pokúsi sa „nevečerať“.

bones and all
Zdroj: imdb.com

Jedným z najzaujímavejších prvkov príbehu boli vedľajšie postavy kanibalov. Nie je ich veľa, no scény s nimi sú napäté, ale zároveň aj vtipné. Môžeme za to ďakovať Gaudagninovmu zmyslu pre budovanie atmosféry a neobyčajnému výberu hercov. Michael Stuhlbarg, ktorý v Call Me by Your Name hral liberálneho a pozitívne sladkého otca tu hrá pomäteného, až hnusne pôsobiaceho kanibala.

Vynikajúci Mark Rylance

Poviem to na rovinu. Na filme ma najviac bavil Mark Rylance a jeho úchylný antagonista Sully. Charakterovo mi veľmi pripomínal klasického únoscu detí. Všade chodil s dodávkou, správal sa prehnane prívetivo a za každým jeho manierom bolo cítiť niečo zlovestné. Scény s ním sú prekvapivo zábavné, ale aj „Gaudagninovsky“ temné.

Taylor Russell a Mark Rylance
Zdroj: imdb.com

Rylancove úlohy sú obvykle pozitívne. Vždy hrá niekoho zdvorilého, až magického. Tu sa tento „typecasting“ šikovne prevracia hore nohami a vytvára tak originálneho zloducha a tematické zrkadlenie toho, že obaja naši hlavní hrdinovia nejak stratili svojich rodičov. Rylance túto úlohu ako typický úchyl aj sám v jednej scéne prizná. Chcel by našej hlavnej hrdinke byť niečím ako otec. Jeho kostým taktiež pripomína indiánsku garderóbu. To pekne prepája tematiku Ameriky a jej histórie násilia, ktorého je vo filme pomenej, avšak vďaka tomu je jeho s napätím očakávaná prítomnosť údernejšia.

Gaudagninov jedinečný štýl

Nemôžeme to poprieť. Na Gaudagninov film sa skvelo pozerá. Je v ňom nádych artovosti, ktorý v dnešnej dobe blockbusterov vyniká jednoduchosťou a farebnou ucelenosťou. K jedinečnej hodnote prispieva aj originálny soundtrack od legendárnej dvojice Atticus Ross a Trent Reznor. Vo filme sú aj známe skladby, neraz popisujúce osobnosť našich postáv ešte predtým, než sa s nimi lepšie zoznámime. Napríklad skladba „Lick It Up“ od skupiny Kiss je perfektným reprezentantom Chalametovej energickej, až punkovo pôsobiacej postavy.

Timothée Chalamet
Zdroj: cosmopolitan.com

Gaudagnino sa rozhodol, že vytvorí zvláštnu kombináciu tínedžerskej lásky, roadtripu a kanibalstva. Nebolo by to prvýkrát, čo sa niekto o niečo takéto pokúsil. Napríklad Julia Ducournau to vyskúšala vo filme Raw, kde prepojila príbeh dievčenského dospievania a kanibalizmu a podľa mňa to vyšlo perfektne. Je to originálny počin, no niekedy sa mi zdalo, že film by mohol viac ťažiť z toho, kebyže sa do hororovej stránky ponoril ešte trošku.

Takto sa môže stať, že nejednému divákovi táto kombinácia nesadne. Kto je ale pripravený na pomalšie tempo a vie si vychutnať ojedinelý typ romantiky spojený s nadpriemernými hereckými výkonmi, toto bude pre neho. Osobne bola pre mňa romantická rovina slabšia a úvodná časť s Rylaencovým Sullym jedným z najlepších filmových zážitkov roka.

Bones and All RECENZIA – Zhrnutie

Bones and All má skvelý zvuk. Nahrávanie zvuku chrapšťania kostí a mľaskotu mäsa dalo tvorcom určite nadmernú kopu práce. Zvraty a odhalenia taktiež fungujú a prehlbujú našu ústrednú dvojicu až do záveru, ktorý bol pre mňa bohužiaľ jednou zo slabších častí filmu. Všeobecne je podľa mňa film najlepší v tom, keď diváka konfrontuje s nepoznaným. Zoznamuje ho s pokriveným svetom kanibalov a rozbitých rodín a buduje napätie očakávaného krviprelievania.

bones and all
Bones and All RECENZIA, Zdroj: chron.com

Mark Rylance tu krásne hrá úchylného postaršieho kanibala, vďaka čomu si ma film získal. Chalamet hrá to isté ako obvykle. Krehký chlapec s chladnou fasádou, drogovo závislý a útly čudák s veľkým srdcom. Som zvedavý, koľko filmov ešte Gaudagnino s ním natočí, dokým narazia na dno Chalametovej hereckej studne. Možno to bude nikdy, keďže aj keď Chalamet hrá to isté, Gaudagnino vždy nájde spôsob, ako sa na neho pozrieť z inej a originálnej perspektívy.

Taylor Rusell hrá ale skvelo a Gaudagnino okolo nej buduje zaujímavý príbeh dospievania vo svete, kde je človek nútený k násiliu, aby prežil. Metaforicky to môžeme interpretovať mnohými spôsobmi a v spojení s už spomínanou kombináciou tínedžerskej romantiky a kanibalskej brutality to nemusí sadnúť každému. Mne ale okrem iného sakra sadol Mark Rylance, preto dávam filmu hodnotenie 8/10.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -