Ako by to vyzeralo, keby Superman šíril namiesto nádeje smrť? | Brightburn RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Určite poznáte Supermana, však? Máme na mysli toho urasteného hrdinu s červeným plášťom a laserom vychádzajúcim z jeho očí. Toho, ktorý od roku 1938 dodáva prostredníctvom komiksov deťom nádej po celom svete. Je priam bezchybný – dokáže lietať, je rýchly ako blesk, kompletne nepriestrelný a čo hlavne, je dobrým človekom.

Zachraňuje ľudí na Zemi a riskuje kvôli nim život aj napriek tomu, že odtiaľto nepochádza. Je totižto mimozemšťanom, ktorý ako bábätko pristál na malej farme v mestečku Smallville. Nevinného Kal-El sa ujal milý pár, dostal ľudské meno Clark Kent a bol vychovaný k tomu, aby svoje schopnosti využíval v prospech dobra.

BRIGHTBURN
Zdroj: bloody-disgusting.com

Brightburn RECENZIA

Ako by to však vyzeralo, keby to bolo úplne naopak? Čo by sa stalo, keby chcel Clark Kent ovládnuť celý svet? Presne na túto otázku nám odpovedá režisér David Yerovesky s jeho novým filmom Brightburn. Priniesol nám záporácky superhrdinský horor, v ktorom chce Superman namiesto nájdete šíriť smrť a strach.

Dokonca k vytvoreniu tohto filmu nepotreboval žiadne práva od DC, pretože „nemá“ so Supermanom vôbec nič spoločné. Teda, iba úplne všetko. Hlavnou postavou je dvanásťročný Brandon Breyer, ktorý ako bábätko pristál na malej farme v mestečku Brightburn. Ujal sa ho pár milujúcich rodičov (David Denman a Elizabeth Banks), ktorí ho vychovali v jeho najlepšiu verziu.

Bohužiaľ, na milého a zároveň geniálneho chlapca prišla mimozemská puberta. Z ničoho nič sa z neho stal psychopatický zabijak, ktorý prahne po krvi. Takže nie, žiadna zlá výchova od rodičov alebo nejaká trauma z detstva. Scenáristi Brian Gunn a Mark Gunn sa rozhodli pre takýto jednoduchý a hlúpučký, no zároveň originálny príbeh.

BRIGHTBURN
Zdroj: bloody-disgusting.com

Gunn, Gunn a Gunn

Spomínali sme inak, že sa o produkciu postaral James Gunn, režisér filmov Strážcovia Galaxie? Áno, presne tak – na tomto filme pracovala jedna veľká rodina. James a Brian sú bratia, zatiaľ čo Mark je ich bratranec. No a musíme sa priznať, že sme niečo podobné ešte nikdy nevideli! Ako keby sme sa pozerali na Michaela Myersa z Halloweenu so superschopnosťami…

Brightburn možno nie je zrovna najstrašidelnejším hororom, no ide o naozaj podarený krvák a.k.a. slasher tejto doby. Režisér David Yarovesky priniesol naozaj nechutne brutálne scény, pri ktorých si aj dospelý človek dokáže zakryť oči. Chýba mu jedine nejaké to napätie, tá poriadna atmosféra, ktorá by nás zvierala v sedadle kina.

Namiesto toho nám tvorcovia ponúkli sériu brutálnych scén, pri ktorých určite nechýbala kreativita. Od takéhoto filmu jednoducho netušíte, čo máte očakávať. Práve vtedy vás prekvapí neuveriteľná originalita, ktorú ani nemáte s čím porovnávať. No pokiaľ nedokážete produkt s niečim porovnať, tak sa na ňom len veľmi ťažko hľadajú chyby.

BRIGHTBURN
Zdroj: bloody-disgusting.com

Výborný scenár, hudba a herecké výkony

Tým pravým srdcom a ťahákom filmu bol geniálny scenár, ktorý sa úplne vyhol hororovému klišé. Všetky dialógy totižto zneli reálne a uveriteľne, čo vám pomohlo stotožniť sa s postavami. Pokiaľ by sa pred vami vznášal malý a nas*atý chlapec, ktorý vás chce zabiť, reagovali by ste podobne, ako postavy v tomto filme.

Prekvapili dokonca aj podarené herecké výkony, ktoré ťahali hlavne Elizabeth Banks a David Denman. Táto dvojka priniesla do filmu očarujúce a vtipné scény, zatiaľ nás mladý herec Jackson A. Dunn terorizoval jeho desivým pohľadom. Takže ani zo strany scenára alebo hereckých výkonov film vôbec nesklamal!

Nemôžem si pomôcť, no naozaj mi to pripadalo, ako keby sme pozerali film Muž z ocele (Man of Steel) v paralelnom vesmíre. Skvelý soundtrack totižto nepripomínal hororovú hudbu, ale skôr Zimmerovu superhrdinskú hudbu. Málokedy odchádzam z hororu s tým, že si po príchode domov pustím soundtrack z filmu. Brightburn je však presne tým prípadom.

BRIGHTBURN
Zdroj: bloody-disgusting.com

Zhrnutie

Brightburn je teda decentným zážitkom, ktorý stojí za pozretie všetkým fanúšikom hororu, krvákov a hrdinských filmov. Dočkali sme sa originálneho príbehu, reálneho a vtipného scenáru, skvelej hudby a ešte lepších hereckých výkonov.

Pokiaľ by som si mal ale osobne vybrať, tak by som si pozrel príbeh „zlého Supermana“ vo forme psychologickej drámy. Slasher síce nie je zlá voľba, no chýbala mu mrazivá atmosféra a poriadne napätie divákov. Od nás si Clark Kent Brandon Breyer odnáša krásnych 7/10, pretože sa dá pri filme dobre vypnúť a užiť si ho!

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -