Najnovší japonský animovaný sci-fi film z produkcie Netflixu | Bubble RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Betka Múcsková
Betka Múcsková
Volám sa Betka, mám 23 rokov a som študentkou žurnalistiky a sociálnej antropológie v Brne. Denne pozerám filmy a seriály. Okrem nich ma baví umenie v rôznych podobách: rada kreslím, maľujem, čítam, vyrábam, píšem,... Verím, že kreativita a tvorenie dokáže človeku dávať viac, než čokoľvek iné.

Bubble RECENZIA

Bubble RECENZIA – Najnovší japonský animovaný film od Netflixu prináša hodinu a pol romantiky, akcie a sci-fi. Je taktiež najnovším filmom od Wit Studio, ktoré za posledné roky prinieslo fanúšikom anime mnoho obľúbených titulov. Film Bubble vyvolal v ľuďoch zmiešané pocity a výrazne oddelil profesionálnych filmových kritikov, ktorí ho hodnotili skôr priemerne od publika, od ktorého si získal nadpriemerné hodnotenia.

Wit Studio pracuje v posledných rokoch na jednom z najpopulárnejších anime súčasnosti – Attack on Titan (2013 – 2022) a tento rok navyše produkuje anime Spy x Family, ktoré má už teraz, napriek tomu že vyšlo iba zopár epizód, mnoho fanúšikov, ktorí ho ospevujú na sociálnych sieťach. Nie je teda prekvapením, že aj od jeho filmu majú vysoké očakávania.

Film Bubble vyšiel na Netflixe 28. apríla 2022, no predstavený bol už vo februári na filmovom festivale Berlin International Film Festival. V máji ho taktiež a čaká kinopremiéra v Japonsku pod záštitou Warner Bros. Pictures. Príbeh je adaptáciou mangy s rovnakým menom od japonského spisovateľa menom Erubo Hijihara.

Bubble
Zdroj: netflix.com

O jeho réžiu sa postaral úspešný režisér a animátor Tetsurō Araki, ktorý v minulosti pracoval na mnohých populárnych projektov z produkcie japonských animovaných projektov. Patria medzi ne napríklad slávne anime seriály Death Note (2006 – 2007), Guilty Crown (2011 – 2012) a už spomínaný Attack on Titan (avšak iba prvé tri série, teda v období 2013 – 2019).

Tokio budúcnosti

Film predstavuje post-apokalyptickú budúcnosť mesta Tokio. V jeden deň sa na Zem zosypalo množstvo záhadných bublín, ktoré narušili všetky gravitačné zákony a zapríčinili množstvo problémov v podobe prírodných katastrof a rozpad stavieb a budov. Objavili sa aj tajomné víry pripomínajúce čierne diery, ktoré do seba vťahujú všetko, čo im príde do cesty.

Anime Bubble
Zdroj: kakuchopurei.com

Zatiaľ čo po celom svete bubliny rýchlo aj zmizli, v Tokiu zotrvali a obyvatelia boli nútení hlavné mesto opustiť a odrezať ho od zvyšku. Skupiny mladých ľudí, ktorých postihla táto katastrofa, si však našli cestu naspäť do mesta a rozbúranú metropolu premenili na svoje ihrisko. Pravidelne v nej proti sebe bojujú o titul v parkúrových pretekoch, pri ktorých riskujú svoj život a skáču z jednej trosky na druhú.

Súčasťou jednej z týchto skupín je aj hlavný protagonista – mladík Hibiki, ktorí je známy svojou nebojácnosťou a parkúrovým talentom.

Hibiki a Uta

Od objavenia bublín sa Hibiki, ktorý sa narodil s neprirodzene citlivým sluchom, snaží odhaliť pravdu o bublinách a hľadá zdroj piesne, ktorú počul pri ich prvom dopade. V jeden deň ju znovu započuje a dlhými nebezpečnými skokmi sa vyberie za zdrojom. Pri jeho pátraní sa však pošmykne a padne do vody. Tá sa kvôli narušeniu gravitácie správa úplne inak, ako je zvyknutý, a tak netrvá dlho a Hibiki sa topí a stráca vedomie.

Hibiki a Uta
Zdroj: screenspy.com

Život mu zachráni záhadné dievča Uta, ktoré sa objavilo z ničoho. Správa sa veľmi čudne, nedokáže rozprávať a bežné situácie sú pre ňu úplne nepochopiteľné. Hibikiho skupina však objaví, že má veľký talent na parkúr, a tak ju bez ďalších pripomienok príjmu medzi seba. Hibiki neskôr zistí, že nie je jediný, ktorý dokáže počuť zvuky bublín a záhadnú pieseň. Túto schopnosť má aj Uta.

Ich krátke priateľstvo sa vďaka spoločným záhadným schopnostiam rýchlo premení na niečo viac. Ich stretnutie však vôbec nie je náhodou a povedie k zmene svetu takého, ako ho poznajú.

Pochúťka pre oči

Post-apokalyptický svet plný bublín otvoril animátorom možnosť vyhrať sa s vizuálom naplno a taktiež ju využili. Nádherná animácia prostredia nás sprevádza celým filmom a dodáva mu magický nádych. Ako je pre Wit Studio typické, animátori venujú vysokú pozornosť pozadiam scén a postavy nechávajú v jednoduchom a tradičnom štýle.

Hibiki a Uta
Zdroj: cbr.com

Originálny svet taktiež ponúka zaujímavý pohľad do budúcnosti, s ktorým sme sa ešte nestretli. Vďaka postavám vedcov sú taktiež všetky anomálie vysvetlené, a tak sa nestretávame s úplne nelogickým prostredím, ktoré by nedávalo zmysel.

Precíznosť animácie a apel na detail robia z tohto filmu pochúťku pre oči. Pestrá škála farieb vytvára až rozprávkový dojem. Svojím vizuálom nadchnú každého fanúšika anime filmov a seriálov.

Post-apokalyptická malá morská víla

Dej je pretkávaný príbehom svetoznámej rozprávky o malej morskej víle. Prvýkrát sa s ním stretávame, keď ho vedkyňa Makoto číta Ute. Uta sa veľmi rýchlo stotožní s malou morskou vílou, ktorá opustila podmorský svet aby nasledovala svojho princa, ktorého si Uta veľmi rýchlo spojila s Hibikim.

Bubble
Zdroj: animecorner.me

Film ponúka vyvážený pomer medzi akciou a romantikou a hlavné postavy máme možnosť spoznať do hĺbky. Nechýba ani ich prerod, ktorý je reakciou na všetky udalosti, ktoré sa im počas filmu udejú. Prináša aj balans medzi odľahčenými scénami a tými, ktoré sú seriózne a vyvolávajú v divákoch silné emócie.

Dej je ucelený. V úvode sa divák má možnosť zoznámiť s prostredím a postavami. Nasleduje zápletka plná záhad a otázok, ktoré prinášajú napätie a zaujmú a koniec ponúka krásne emotívne rozuzlenie. Fanúšikovia akcie si taktiež prídu na svoje počas prebiehajúcich parkúrových závodov a dobrodružstiev, ktorých sa postavy účastnia.

Uta
Zdroj: digitalspy.com

Podobný romantický príbeh sme už ale počuli mnohokrát. Chlapec stretne dievča, rýchlo sa zaľúbia a spoločne sa snažia odhaliť záhady okolitého sveta. Film Bubble premostil zaužívanú „love-story“ do úplne nového prostredia, a tak napriek tomu, že je nám príbeh známy, nachádzame v ňom úplne nové a prekvapivé prvky.

Bubble RECENZIA – Zhrnutie

Film Bubble drží svoje najsilnejšie stránky práve vo vizuálnej stránke, animácii a v originalite prostredia a sveta, v ktorom sa odohráva. Mysteriózne bubliny vyvolávajú množstvo otázok a záhad, ktoré postupne spolu s postavami odhaľujeme a zodpovedáme. Veľmi dobre sú spracované aj postavy. Máme možnosť zoznámiť sa s nimi do hĺbky, odhaliť ich históriu, odkryť ich charakter a sledovať ich prerod počas príbehu.

Bubble Recenzia
Bubble RECENZIA; Zdroj: epicstream.com

Príbeh je na opačnej strane trochu slabší a už známy. Zaujímavosťou je ale jeho prepojenie a odkazovanie sa na starú rozprávku o malej morskej víle, ktorej význam pre film postupne silnie a prináša úplne nový zmysel. Napriek jeho neoriginalite je na druhej stránke nabitý akciu, zvratmi a silnými emotívnymi momentmi. Divákovi nedovolí nudiť sa a vyvoláva v ňom rôzne city.

Bubble je krásny nový anime film, ktorí si získa srdce nejedného diváka. Wit Studio opäť nesklamalo svojich fanúšikov a prinieslo film, ku ktorému sa nadšenci budú radi vracať a možno ich presvedčí aj o prečítaní si originálnej mangy. 8/10

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -