Čoskoro na Mesiaci a na Marse. Elon Musk odhaľuje plány pre SpaceX Starship

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Budúcnosť SpaceX podľa Elona Muska

Vizionár, fyzik a podnikateľ Elon Musk približuje budúcnosť SpaceX, ktorú povedie vesmírna loď Starship. Portál The Verge zhrnul jeho ambiciózne vyjadrenia, ktoré by znamenali radikálne urýchlenie v expanzii ľudského života do vesmíru.

spacex starship
Zdroj: dailymail.co.uk

O Starship

Portál TechCrunch informoval o fotografiách vesmírnej lode SpaceX Starship, ktorú práve konštruujú inžinieri Elona Muska. Ide o prototyp, ktorý je ambicióznejšou verziou lode Starhopper.

Ako uvádza Engadget, prvé testovacie lety by mali začať už budúci mesiac, teda v októbri 2019Starship by mala vyletieť zhruba do 20 kilometrov, pričom ak test vyjde podľa predstáv, hranica sa začne posúvať. Plán je potom začať posielať na obežnú dráhu komerčných klientov, a to už v roku 2021. Okrem toho má Starship slúžiť ako dôležitá súčasť flotily spoločnosti, ktorá bude vynášať satelity do vesmíru, zásobovať stanice a pripravovať sa na cestu na Mars.

Do 6 mesiacov, tvrdí šéf

Šéf spoločnosti SpaceX Elon Musk počas prezentácie v objekte v Texase povedal, že prototyp vesmírnej lode Starship za ním bude stáť už o pár rokov. Najbližším cieľom je začať s testovacími letmi do výšky takmer 20 kilometrov (65 000 stôp). Hneď na to sa inžinieri pokúsia o umiestnenie plavidla na trvalú orbitu:

„Bude to znieť šialene, ale myslím, že na orbitu sa chceme dostať za menej ako 6 mesiacov. Ak budeme aj naďalej počítať s tým, že rýchlosť zlepšovania dizajnu a výroby porastie exponenciálne, myslím, že je presné povedať, že to bude do pár mesiacov,“
povedal Elon Musk.

Vesmírnu loď Starship na obežnú dráhu Zeme vynesie obrovská raketa s názvom Super Heavy. Kapacitne by jej 9-metrový priemer a 68-metrová výška dovolili na spodnú časť umiestniť až 37 tzv. Raptor engines. To však neznamená, že ich bude 37. „Nie som si istý, či ich bude až tak veľa,“ povedal Musk a indikoval, že minimálny počet motorov na rakete by mal byť 24.

Musk v Tweete uviedol, že na Starship pracuje menej ako 5 % zamestnancov SpaceX. „Drvivá väčšina zdrojov je aj naďalej venovaná projektom Falcon a Dragon, obzvlášť Crew Dragon (ktorý sa vyrába pre NASA),“ povedal Musk.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Zdroj: theverge.com,

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -