Prečo všade trenduje #CancelNetflix? Film Cuties spustil obrovskú kontroverziu

Nenechajte si ujsť

Betka Múcsková
Betka Múcsková
Volám sa Betka, mám 23 rokov a som študentkou žurnalistiky a sociálnej antropológie v Brne. Denne pozerám filmy a seriály. Okrem nich ma baví umenie v rôznych podobách: rada kreslím, maľujem, čítam, vyrábam, píšem,... Verím, že kreativita a tvorenie dokáže človeku dávať viac, než čokoľvek iné.

Hashtag CancelNetflix a film Cuties

Netflix práve bojuje s ďalším prípadom kontroverzného obsahu, ktorí pobúril divákov po celom svete. Na Twitteri, no aj na iných sociálnych sieťach momentálne trenduje hashtag CancelNetflix a príčinou je nový film Cuties. Po vydaní tohto francúzskeho filmu od scenáristky a režisérky menom Maïmouna Doucouré na streamovacej platforme sa ľudia vzbúrili a bombardujú giganta ostrou kritikou.

Úspechy a príbeh filmu

Zvláštne na tom je, že pred vydaním filmu na platforme sa filmu Cuties aj režisérke veľmi darilo. Bol hraný na filmovom festivale Sundance, ktorý sa odohral v januári 2020 a následne vyhral film režisérske ocenenie v súťaži World Cinema. Na festivale a ani vo Francúzsku nemal žiadnu výraznú odozvu. Až jeho príchod na Netflix spustil lavínu nadávok a pohoršení.

cuties
Zdroj: miamiherald.com

Film Cuties, ktorý spustil #CancelNetflix, rozpráva príbeh o 11-ročnej imigrantke zo Senegalu – Amy. Amy žije v chudobe v Paríži so svojou mamou a dvomi bratmi. Spoločne čakajú na príchod otca z domovskej krajiny. Amy spozná svoju susedu Angelicu, ktorá je členkou tanečnej skupiny zameranej na twerkovanie s názvom Cuties. Amy sa k nim chce pridať, no jej moslimská kultúra jej stojí v ceste.

#CancelNetflix

Napriek dobrým hodnoteniam na festivale Sundance sa na Doucouré teraz valí vlna kritiky zo sociálnych sietí. Film Cuties sa dostal na Netflix 9. septembra a hnutie CancelNetflix sa hneď dalo do práce, aby vyjadrilo svoj ostrý nesúhlas s filmom. Problém vidia v sexualizácii mladých dievčat a chcú, aby sa kvôli filmu celá streamovacia platforma zrušila.

Ešte pred tým, ako film Cuties vyšiel na Netflixe, platforma sa rozhodla použiť iný trailer a plagát, než aký použila režisérka pri premiére vo Francúzsku. Plagát i trailer ľudia kritizovali za sexualizovanie 11-ročných dievčat a dokonca založili aj petíciu na Change.org, na ktorej vyzbierali niekoľko-tisíc podpisov. Žiadali, aby Netflix stiahol film z platformy. Namiesto toho sa však gigant rozhodol vymeniť plagát a verejne sa ospravedlniť režisérke, ktorá kvôli kontroverzii dostávala výhražné správy.

Rozdielne názory na film Cuties – hnutie CancelNetflix a filmový kritici

Toto hnutie okrem šírenia #CancelNetflix zaútočilo na film aj na stránkach ako Rotten Tomatoes a IMDb a zanechali na nich najhoršie možné hodnotenia. Avšak film zožal aj pozitívnu kritiku. Herečka Tessa Thompson stojí na strane filmu a hovorí, že má krásny príbeh. Oficiálny filmový kritici sa taktiež postavili za film a tvrdia, že marketingová stratégia Netflixu by nemala ovplyvňovať kvalitu samotného filmu.

cuties rotten tomatoes
Zdroj: rottentomatoes.com

Zatiaľ to vyzerá tak, že film ostane na platforme. Hnutie CancelNetflix sa však nevzdáva a po novom sa spojilo s QAnon (skupina zaoberajúca sa konšpiračnou teóriou, že elity Hollywoodu sú srdcom sexuálneho obchodovania s deťmi. Kvôli tomuto hnutiu akcie Netflixu padli na nižšiu hodnotu a táto kauza sa stále rieši. Netflix sa rozhodol viacej reagovať na danú problematiku až po tom, ako uvidia, že to ovplyvnilo aj čísla užívateľov platformy.

Čo si myslíte o tejto kauze? Mal by byť Netflix kvôli tomuto filmu zrušený? Vaše názory nám nezabudnite zanechať v komentároch. 

Zdroj: screenrant.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -