TOP 10 čarodejníckych súbojov vo filmoch Harry Potter

Nenechajte si ujsť

Betka Múcsková
Betka Múcsková
Volám sa Betka, mám 23 rokov a som študentkou žurnalistiky a sociálnej antropológie v Brne. Denne pozerám filmy a seriály. Okrem nich ma baví umenie v rôznych podobách: rada kreslím, maľujem, čítam, vyrábam, píšem,... Verím, že kreativita a tvorenie dokáže človeku dávať viac, než čokoľvek iné.

TOP 10: Čarodejnícke súboje v Harry Potterovi

Čarodejnícke súboje v Harry Potterovi – Fanúšikovia Harryho Pottera sa rozdelili do dvoch táborov: „knihy sú lepšie“ a „filmy sú lepšie“. Podľa nás majú ako knihy, tak aj filmy svoje výhody a nevýhody. Z kníh dostávame viac detailov, vnútorné emócie a prežívanie postáv aj podrobné opisy vymysleného prostredia. Filmy nám však ponúkajú úžasnú šou plnú akcie a efektov. Vďaka nim vyniknú čarodejnícke duely a kúzla.

A tých duelov je vo filmoch teda mnoho a všetky vyzerajú úžasne. V spojení s hudbou a efektami vytvárajú nezabudnuteľný zážitok. Preto vám prinášame zoznam „TOP 10: Čarodejnícke súboje v Harry Potterovi„.

10. Harry Potter verzus Draco Malfoy

Vo filme Harry Potter a Tajomná komnata vidíme, ako by mali čarodejnícke duely vyzerať a prebiehať. Po tom, ako nám ukážkový súboj demonštruje profesor Lockhart s profesorom Snapeom, na pódium prichádza Draco a Harry. Malfoy samozrejme ignoruje všetky pravidlá, ktoré profesori popísali a zaútočí na Harryho predčasne. Harryho však iba rozpáli a ten mu vráti jeho zákernosť kúzlom Rictumsempra.

Celý súboj sa však zvrtne po tom, ako Draco vyčaruje hada, ktorý má na Harryho zaútočiť. Nikto však nečakal, že Harry začne komunikovať s hadom Parselčinou. Tento duel je síce krátky, no nájdeme v ňom úžasné efekty, humor aj napätie.

9. Sirius Black verzus Remus Lupin

V treťom filme – Harry Potter a väzeň z Azkabanu, si našiel miesto súboj dvoch čarodejov, ktorí ale nepoužili kúzla a prútiky. Remus Lupin nesie so sebou prekliatie – počas splnu sa mení na vlkolaka a stráca svoju ľudskú podstatu. Toto sa mu stane v jednom momente aj vo filme a chce zaútočiť na Harryho a jeho kamarátov, ktorých vôbec nespoznáva a nevie, že ide o jeho študentov.

Zachráni ich Sirius, ktorý sa ako animágus (čarodej, ktorý sa vie premeniť na zviera) zmení na vlka. Vznikne tak epický fyzický boj vlka a vlkolaka. Sirius ho napriek jeho veľkostnej nevýhode dokáže zadržať natoľko, aby zachránil skupinu mladých čarodejníkov pred smrťou v zuboch vlkolaka.

8. Harry Potter verzus Severus Snape

Vo filme Harry Potter a Polovičný princ vidíme jeden z najsilnejších momentov v celej sérii – keď Snape zavraždí Dumbledora. Zatiaľ čo celá škola smúti nad Dumbledorovým telom, Harry uteká za vrahom. Súboj, ktorý sa medzi nimi odohrá, môžeme považovať za jeden z emocionálne najsilnejších. Cítime Harryho bolesť zo zrady.

Avšak, ak tento film sledujete po tom, ako ste videli všetky filmy či čítali všetky knihy, je táto scéna ešte bolestnejšia. S vedomím, že Snape to všetko spravil, aby ochránil Harryho, sa pozerá iba veľmi ťažko na to, ako Harry vystrelí na profesora zaklínadlo Sectumsempra, aby ho zabil.

7. Harry Potter verzus Draco Malfoy

V šiestom filme Harry na hodine elixírov objaví starú učebnicu, ktorá je plná dopísaných poznámok. Medzi nimi je aj zaklínadlo Sectumsempra, ktoré na človeku vytvorí rezné rany po celom tele. Harry, presvedčený o tom, že Draco očaroval dievča zo Slizolinu, ho naháňa až na toalety.

Našiel Malfoya plakať pri umývadle (pretože bol príliš vystresovaný z toho, že ho vybrali, aby Dumbledora zabil on). Najprv sa s Harrym hádali a chvíľu na to tasili prútiky a zaklinadlá svišťali pomedzi kabínky so záchodmi. Harry použil spomínané zaklínadlo Sectumsempra, ktorým Draca skoro zabil. Keby nepribehol Snape a nezachránil ho, Harry by mal na rukách Malfoyovu krv.

6. Harry Potter verzus Bazilisk

Scéna v tajomnej komnate v druhom filme nenechala nikoho chladného. V tomto súboji nejde o boj medzi dvoma čarodejníkmi, ale medzi mladým čarodejníkom a hadím monštrom. Divákom pri pozeraní tejto scény tuhla krv v žilách. Koho by nevydesil päťdesiat metrov dlhý had?

Počas súboja príde Harrymu pomôcť fénix, ktorý mu donesie meč Chrabromila a vyďobe Baziliskovi oči. Po súboji, ktorý samozrejme vyhrá Harry (prebodne Baziliskovu hlavu mečom), fénix ešte vďaka svojim liečivým slzám zachráni Harrymu život.

5. Molly Weasley verzus Bellatrix Lestrange

V poslednom filme zo série sa oproti sebe stretnú dve dospelé čarodejky. Duel medzi Molly a Bellatrix dokázal priniesť obrovské vzrušenie vo veľmi krátkom čase. Najprv Bellatrix vyšle zaklínadlo na malú Ginny Weasleyovú. To rozhnevá jej mamu a postaví sa temnej čarodejníčke so zdvihnutou hlavou. Následne vyšle silné zaklínadlo priamo do Bellatrixinho srdca a zabije ju. 

4. Harry Potter verzus Voldemort

Vo filme Harry Potter a Ohnivá čaša sa po dokončení tretej úlohy v turnaji Harry ocitne na cintoríne. Následne sa tam objaví aj Voldemort a po jeho znovuzrodení vyzve Harryho na súboj. Keď sa stretne zaklínadlo Avada Kedavra a Expeliarmus, cintorín ožiari zeleno-červený lúč, ktorý spája Harryho prútik s prútikom Temného pána. Sila kúzel a ich prepojenia vytvorí okolo čarodejov silové pole. 

V poslednom momente sa objavia Harryho rodičia vedľa svojho syna vo forme ochranného zaklínadla. Prehovoria k synovi a následne mu získajú čas na útek z boja k prenášadlu. Harry sa následne ocitne opäť medzi svojimi spolužiakmi pred labyrintom, ktorý slúžil ako tretia úloha. Spolu s ním sa však objaví aj mŕtve telo ďalšieho Rokfortského súťažiaceho – Cedrica Diggoriho, ktorému vzal na cintoríne Červochvost život. 

3. Minerva McGonagallová verzus Severus Snape

Divákov ovalil šok, keď sa títo dvaja Rokfortski učitelia obrátili proti sebe. Scéna ukazuje silu a odvahu profesorky McGonagallovej, keď sa zastáva svojich študentov (hlavne Harryho). Keď Minerva vyšle ohnivé zaklínadlo, Snape sa vzdá, a aby unikol ďalšiemu súboju, premení sa na čiernu clonu a vyletí oknom. Nevieme, či tak spravil preto, lebo si uvedomil, že nemá šancu, alebo nechcel bojovať proti svojej dlhoročnej kolegyni. 

Čo si však už málo divákov všimlo, pri svojej obrane zneškodnil svojich smrťožrútskych kumpánov. Koniec koncov, jeho úlohou stále bolo ochrániť Harryho a byť dvojitým agentom.

2. Harry Potter verzus Voldemort

V poslednom filme sme sa dočkali grandiózneho finále. Celá séria nás pripravovala na moment, keď sa Harry postaví oproti Voldemortovi vo finálnom zápase medzi dobrom a zlom. Skoro všetky Horcruxy sú už zničené a Voldemort stojí oproti jeho najväčšiemu strachu – smrti. Voldemort drží najmocnejší Bazový prútik, z ktorého vyšle zelené zaklínadlo, aby sa znova spojilo s Harryho červeným.

V strede súboja však Neville Longbottom presekne mečom Chrabromila posledný horcrux – Voldemortovho hada Nagini. Voldemort preruší súboj keď pocíti, že ďalšia časť jeho duše umrela. Z posledných síl sa spamätá a zaklínadlá sa znova spoja. Bazový prútik Temnému pánovi však nepatrí, a tak ho Harry nakoniec aj tak premôže. Voldemort následne umiera pred Rokfortom.

1. Albus Dumbledore verzus Voldemort

Vo filme Harry Potter a Fénixov rád vidíme súboj medzi Dumbledorom a Voldemortom, ktorý je určite tým najepickejším duelom v sérii filmov. To, čo spravilo z tohto súboja ten najlepší, je používanie kreativity v manipulovaní s elementami na obranu i útok od oboch silných čarodejov. Tvorcovia sa pri tejto scéne naozaj vyhrali so špeciálnymi efektami ako nikdy predtým ani potom v sérii.

Vďaka tomuto súboju vidíme, čoho všetkého sú najmocnejší čarodeji schopní a ako má vyzerať naozajstný súboj, pri ktorom sa bežné zaklínadlá môžu schovať a hanbiť za svoju jednoduchosť.

Ktorý súboj sa najviac páčil vám? Dajte nám vedieť do komentárov!

Zdroj: screenrant.com

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -