Celý svet platí, len Apple nie. Revolučné funkcie iPhonov dostal zadarmo

Nenechajte si ujsť

Apple neplatí OpenAI za umelú inteligenciu

O tom, že Apple tento rok prináša do svojho ekosystému umelú inteligenciu, sme písali v samostatnom príspevku tento týždeň.

V tieni tento nedávno odhaleného finančného vzťahu s Google táto informácia nadobúda celkom nový kontext.

20 miliárd dolárov sa im utajiť nepodarilo

V máji sme sa dozvedeli, že v USA prebieha protimonopolná žaloba ministerstva spravodlivosti proti spoločnosti Alphabet. Počas procesu sa malo odhaliť, že Google zaplatil Applu v roku 2022 ohromujúcich 20 miliárd dolárov za to, že naďalej bude predvoleným vyhľadávacím nástrojom v zariadeniach Mac, iPhone či iPad.

Táto suma sa má dnes za preukázanú napriek tomu, že Google aj Apple sa snažili udržať platbu v tajnosti – nech už to vyznieva akokoľvek nereálne. Podľa správy agentúry Bloomberg sa tieto podozrenia potvrdili počas procesu prostredníctvom svedectiev a náhodných odhalení.

siri
Zdroj: Apple

Pôvodne bezodplatná dohoda sa vyvinula do lukratívneho obchodu. V rámci neho Google posielal Applu do mája 2021 viac ako jednu miliardu amerických dolárov mesačne. V roku 2020 dokonca tieto platby predstavovali až 17,5 percenta celkových prevádzkových príjmov výrobcu iPhonov, uvádza AppleInsider.

Tento prípad odhaľuje nečakané vzťahy medzi technologickými spoločnosťami a komplikované finančné mechanizmy, ktoré sa na tejto vysokej úrovni využíva.

Apple Intelligencie má byť hlboko integrované do operačných systémov výrobcu
Apple Intelligence je hlboko integrované do operačných systémov výrobcu

AI integrované lepšie ako v Samsungu

Značka predstavuje umelú inteligenciu ako Apple Intelligence a má byť integrálnou súčasťou všetkých jeho operačných systémov. Táto robustná platforma s AI bude k dispozícii na iOS, macOS a VisionOS, počítame tiež s hlbokou integráciou do TeciPadOS 18.

Zo zverejnených informácií vyplýva, že Američania venovali integrácii AI do systému ešte viac pozornosti ako Samsung.

TIP: Vitaj, nová doba. Apple predstavuje umelú inteligenciu, akú technologický svet ešte nevidel

Umelá inteligencia v iPhonoch a iPadoch sa postará o úpravu a tvorbu textov, vyhľadávanie na webe, správu funkcií telefónu prostredníctvom novej generácie Siri, ale aj o na mieru zhotovené emotikony a fotografie.

Kesley Peterson, riaditeľka strojového učenia a AI v Apple, predstavuje novú verziu Siri rozšírenú o Apple Intelligence
Kesley Peterson, riaditeľka strojového učenia a AI v Apple, predstavuje novú verziu Siri rozšírenú o Apple Intelligence

ChatGPT má zatiaľ zadarmo

Podľa správy od agentúry Bloomberg má ísť o nekonvenčnú spoluprácu. Apple neplatí OpenAI ani OpenAI neplatí Apple, uvádza agentúra.

Podstatou spolupráce je, že výrobca elektroniky poskytne prístup k ChatGPT miliónom používateľov, ktorí chcú prístup k tomuto nástroju. OpenAI takto získa nových zákazníkov, z ktorých sa neskôr môžu stať platiaci.

Dohoda o zdieľaní finančných výnosov by mohla prísť neskôr. Predpokladáme, že časom do ekosystému pribudnú aj alternatívne modely AI, napríklad Google Gemini.

Pre využitie ChatGPT nebude potrebné vlastniť účet a funkcia bude bezplatná. Lenže prémioví používatelia ChatGPT si budú môcť svoje platené účty prepojiť a získať tak pokročilejšie funkcie.

Craig Federighi, šéf softvérových produktov v Apple, počas odhalenia Apple Intelligence
Craig Federighi, šéf softvérových produktov v Apple, na konferencii venovanej aj Apple Intelligence

Dôraz na ochranu osobných údajov pokračuje

Výrobca sa pri integrácii umelej inteligencie do svojich zariadení sústreďuje na bezpečnosť osobných údajov.

Komunikácia medzi zariadením a ChatGPT preto prebieha na zabezpečenej platforme Cloud Compute. Výmena dát medzi servermi a zariadením musí byť autorizovaná používateľom, teda nemajú prebiehať žiadne procesy na pozadí.

Navyše, OpenAI uviedla, že v rámci tejto spolupráce nezhromažďuje žiadne údaje o požiadavkách od používateľov.

Kedy sa dostaneme k AI v iPhonoch?

Apple Intelligence s integráciou ChatGPT sa bude spúšťať túto jeseň ako beta verzia. Výrobca technológiu bude na trhy sprístupňovať postupne, pričom prvé v rade budú Spojené štáty.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -