Niektorí Slováci si budúci rok priplatia za elektrinu aj cez 100 €. Ako sa vy môžete vyhnúť vyšším účtom?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Cena elektriny porastie, Samsung kvôli tomu hlási zvýšený záujem o úsporné spotrebiče

Tlačová správa, 18. októbra 2021Samsung v poslednom období zaznamenal nárast predaja úsporných domácich spotrebičov najmä v novej energetickej triede C. Hlavným dôvodom je, že sa zvyšuje cena elektriny. Dodávatelia energií totiž avizujú zvýšenie cien za energie už od januára 2022.

Od nového roka sa predpokladá nárast o 15 € mesačne pri spotrebe priemernej rodiny, ktorá zaplatí zvyčajne 100 € za mesiac. Ekonómovia a ÚRSO očakávajú nárast minimálne o 15 % oproti súčasným cenám, preto sa ročný účet za elektrinu navýši o desiatky eur. Správny výber spotrebiča však dokáže pozitívne ovplyvniť výšku spotrebovanej energie a aj odľahčí peňaženku.

Ceny za energie rastú z viacerých dôvodov – zvyšovanie cien na burze, ekonomika ožíva, firmy po pandémií začínajú opäť vyrábať produkty a zároveň sa navýšili ceny emisií z dôvodu klimatickej politiky Európskej únie.

Samsung Bespoke kuchyna
Zdroj: Samsung

40 % spotrebovanej energie v domácnosti sa spotrebuje v kuchyni

Staršie domáce spotrebiče, ktoré nepodliehajú aktuálnym normám a na svoje fungovanie spotrebujú viac energie, negatívne vplývajú na výšku účtov za energie. Keďže v našich domácnostiach trávime viac času ako obvykle, je dôležité si vybrať úsporné domáce spotrebiče a zároveň optimalizovať energetickú spotrebu, najmä čo sa týka kuchynských spotrebičov, pretože približne 40 % spotrebovanej energie v domácnosti sa spotrebuje práve v kuchyni.

Ak porovnáme priemernú spotrebu dnešnej chladničky v energetickej triede C, ktorá je približne 169 KWh, so starou, ktorá mala spotrebu napríklad 350 kWh, rozdiel úspory je viac ako 50 %. Úsporné domáce spotrebiče sa začínajú vyrábať s invertorovým motorom, ktorý funguje pomocou elektronického riadenia. Vďaka nemu sú otáčky plynulé, znižuje sa hluk aj vibrácie a dochádza k menšiemu opotrebovaniu súčiastok. Najväčšími výhodami invertorového motora je jeho dlhá životnosť a nižšia spotreba energie. Tento motor sa používa v sušičkách, práčkach, umývačkách riadu, ale aj v chladničkách a digestoroch.

Slováci šetria na elektrine

„V marci tohto roku sa prešlo na nové označovanie energetických štítkov. Doteraz úsporné chladničky triedy A+++ nahradila trieda A až C. Ako nového nástupcu triedy A+++ môžeme považovať triedu C, v ktorej sa stal Samsung suverénnym lídrom na trhu so 70 %+ podielom,“
uviedol Ondřej Valkony, produktový manažér za divíziu chladničiek v Samsung Electronics Czech and Slovak.

„V súčasnosti pozorujeme trend, že zákazníci čoraz častejšie preferujú spotrebiče s lepšou energetickou účinnosťou, pretože trhový podiel triedy C je aktuálne na 15 % a stále rastie. S radom Bespoke sme na trh uviedli aj najlepšiu energetickú triedu B a najmä A, takže aktuálne pokrývame celý rad a zákazník si môže vybrať,“
dodáva na záver Valkony.

samsung chladnicka pracka susicka
Zdroj: Samsung

Ak plánujete kúpu nových spotrebičov ako práčka, sušička alebo chladnička, dbajte na to, aby mali čo najvyššiu energetickú triedu. A teda najmenšiu spotrebu energie. Parná práčka Samsung s funkciou QuickDrive skráti dobu prania až o 50 %. Tým sa zníži spotreba energie o 20 %. Navyše dvierka AddWash vám umožňujú doplniť zabudnutú bielizeň aj počas pracieho cyklu.

Alternatívou je kombinovaná práčka so sušičkou QuickDrive s invertorovým motorom, ktorý zaisťuje tichší chod a vyšší výkon pri menšej spotrebe energie oproti univerzálnemu motoru. Alebo vyskúšajte sušičku QuickDrive, ktorá počas cyklu Quick Dry 35′ dokáže usušiť dávku bielizne iba za 35 minút. Tým šetrí váš čas a elektrický energiu.

Technológia tepelných čerpadiel je energeticky efektívnejšia, šetrnejšia a jemným spôsobom suší odevy. Na ohrev vzduchu používa namiesto elektriny „chladivo“ a recykluje teplý vzduch, aby nedochádzalo k plytvaniu energiou.

Niektoré spotrebiče čerpajú elektrinu 24/7

Chladnička je domáci spotrebič, ktorý sa používa každý deň a nepretržite je napojená na elektrinu. Práve preto by ste mali zvážiť kúpu takej, ktorá bude energeticky úsporná a zároveň výkonná.

zlavy na bielu techniku samsung
Zdroj: Samsung

Takými sú chladničky z radu Bespoke, ktoré sú dostupné aj s mrazničkou a ako americká dvojdverová chladnička. Vďaka viacerým možnostiam kombinácií si viete vytvoriť elegantný a najmä jedinečný kuchynský priestor s prispôsobiteľným dizajnom. Zároveň si môžete nakombinovať aj vnútro chladničky tak, aby vyhovovala vášmu životnému štýlu.

Všetky chladničky Bespoke majú beznámrazovú technológiu True No Frost, ktorá zvyšuje cirkuláciu vzduchu a udržiava konštantnú teplotu a izoláciu SpaceMax, vďaka ktorej majú oveľa tenšie steny a väčší vnútorný priestor. Chladničky Bespoke spĺňajú aktuálne normy klimatickej politiky Európskej únie a sú tak šetrné k prírode aj k vašej peňaženke.

Ako ušetriť peniaze aj keď porastie cena elektriny?

Samsung má aktuálne klasický cashback na vybrané modely práčok, sušičiek a chladničiek. Ponúka vyšší bonus pri nákupe dvoch a viac produktov naraz. Celkovo tak môže záujemca získať späť až 320 € na jeden uskutočnený nákup. Stačí sa do 14 dní od zaplatenia zaregistrovať na webových stránkach samsung.sk, nahrať kópiu účtenky a fotografiu výrobných štítkov. Akcia platí do 31. októbra 2021 alebo do vypredania zásob v prípade nákupu na e-shope samsung.sk a u vybraných predajcov.

Zdroj: TS Samsung

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -