Pripravte sa na brutálne zdražovanie. Ceny hier čoskoro presiahnu nemysliteľnú hranicu

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Hry budú v nasledujúcich rokoch rapídne zdražovať

Koľko ste ochotný zaplatiť za hru? Samozrejme, ľahká otázka nemá ľahkú odpoveď – záleží od žánra, veľkosti hry či jej veku. Zatiaľ čo za GTA VI by sme len v najšialenejších snoch zaplatili 30 eur, rovnaká cenovka je prestrelená pre indie skákačku, ktorú dohráte za pár hodín. Nech už je však vaše hypotetické číslo maximálnej sumy za hru akékoľvek, pravdepodobne ho čoskoro prevýši realita. Ako odhaľujú uniknuté dokumenty významnej spoločnosti, o ktorých informoval CyberDaily, ceny za nové hry môžu presiahnuť aj 100 eur.

Všetko to začalo, keď sa hackerská skupina Rhysida dňa 12. decembra nabúrala do systémov herného vývojára Insomniac Games, ktorých môžete poznať najmä ako tvorcov úspešných PlayStation hier Spider-Man. Na internet publikovali dôkazy o tom, že držia citlivé dáta a vyžadovali výkupné 50 bitcoinov, teda v prepočte zhruba 2 milión dolárov.

Spider-man 2
Zdroj: Insomniac Games

Hackeri nakoniec nenašli kupcu, a tak o týždeň neskôr zverejnili na internet 1,67 TB dát a vyše 1 milión súborov ukradnutých od vývojárov. K situácii sa už vyjadrilo už aj samotné Sony, ktoré verí, že „ich ostatné divízie ostali nedotknuté.“ (Eurogamer)

Bude sa zdražovať, a to poriadne.

Verejnosť získala prístup ku rôznym údajom z Insomniac Games, napríklad aj ku číslam ohľadom ich najnovších hier. Dozvedeli sme sa, že vývoj titulu Spider-Man 2 stál 315 miliónov amerických dolárov, pričom za prvých 10 dní sa predalo 5 miliónov kópií hry. Zaujímavé je aj, že nový Ratchet & Clank bol stratový, spoločnosť pri ňom prišla o 8 miliónov dolárov.

Čo sa týka nadchádzajúcich titulov, dozvedeli sme sa, že Spider-Man 3 bude stáť neuveriteľných 385 miliónov dolárov, vývojári teda tejto značke naozaj dôverujú. Ďalšia chystaná hra zo sveta Marvelu Wolverine bude mať rozpočet okolo 300 miliónov, pričom Insomniac Games očakáva zhruba 10 miliónov predaných kusov.

insomniac leak
Zdroj: Insomniac Games

Plány sú nekompromisné

Okrem údajov o financiách zo strany vývojára sa podľa The Sports Rush v uniknutých dokumentoch objavujú aj plány do budúcnosti, čo sa týka cenotvorby voči zákazníkom. Ľudia, ktorí sa v dátach hrabú, začali objavovať dokumenty o budúcom zvyšovaní cien. Do roku 2027 sa majú ceny za AAA hry zvýšiť až na 100 amerických dolárov, respektíve 100 eur. Oproti dnešných 70 eurám by šlo o nárast o 42 %.

Z čísel vyššie vidíme, prečo môžu spoločnosti uvažovať nad zvyšovaním cien. Celkom značne za posledné roky narástli aj náklady na vývoj najnovších titulov, so stále napredujúcimi technológiami, ktoré koniec koncov splodia kvalitnejší produkt. Otázne je, či budú hry o 4 roky o toľko lepšie ako dnes, že si budeme ochotní za ne toľko priplatiť.

Ďalším argumentom pre zvyšovanie cien je pokles hodnoty peňazí, respektíve inflácia. V USA v roku 2001 stáli tie najväčšie a najlepšie hry až 50 dolárov. Po prepočte s infláciou to na dnešné pomery vychádza na 90 dolárov, môžeme teda usúdiť, že pomerovo sú hry v dnešnej dobe lacnejšie ako boli predtým.

Otázkou však ostáva, či tieto argumenty herného priemyslu zhltnú aj samotní konzumenti. A čo vy, dokázali by ste za novú hru zaplatiť 100 eur, alebo je to podľa vás už príliš?

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -