Mimoriadne zdražovanie. Ceny PC a notebookov porastú na Slovensku do absurdných výšin

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Takmer všetky notebooky a počítače zdražejú

Ešte dávnejšie sme avizovali zvyšovanie cien kľúčového komponentu, ktorý na nachádza vo väčšine počítačov a notebookov. V dôsledku narastajúceho dopytu po flash pamäti výrobcovia nestíhajú plniť kvóty a tak rastie cena komponentov využívajúcich túto technológiu.

Zistili sme, že napríklad obľúbený SSD disk Samsung 870 EVO v 500 GB prevedení sa na Slovensku počas novembra 2023 predával priemerne za 46 eur, napovedajú dáta z Heureka.sk, no v apríli 2024 sa priemerná cena vyšplhala až na vyše 63 eur. V rozmedzí pár mesiacov ide o 30 % nárast.

Slováci už dnes platia viac za SSD disky v súvislosti so spomínaným zdražovaním flash pamäte. V podstate ide o dlhotrvajúci veľkoobchodný problém, ktorý sa teraz začína odrážať na cenovkách produktov pre konečných spotrebiteľov. V súvislosti s týmto trendom môžeme očakávať aj postupný nárast cien notebookov a počítačových zostáv, ale napríklad aj smartfónov. To však nie je všetko – porastie cena aj ďalšieho komponentu, ktorý mnohí považovali za lacnejšiu alternatívu.

samsung ssd
Zdroj: Heureka

Bude zdražovať ďalší komponent

Taiwanský magazín TechNews upozornil na listy dvoch výrobcov pevných diskov. Spoločnosti Western Digital a Seagate v nich oznámili plánované zvyšovanie cien svojich HDD.

HDD disky stále vo veľkom využíva veľká časť zákazníkov, najmä takých, ktorí potrebujú lacné a veľké úložisko, v čom tejto staršej technológii nemôžu konkurovať moderné SSD disky.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -