NETFLIXOstatné

Slováci sa začínajú búriť! Dostaneme od Netflixu konečne české titulky?

Dostaneme od Netflixu konečne české titulky?

Nie je tomu až tak dávno, čo streamovací gigant Netflix expandoval aj na Slovensko. Na našom trhu sa ocitol v roku 2016 a mnoho Slovákov sa tejto novinke určite potešilo. Malo to však jeden háčik – náš Netflix nedisponoval slovenskými titulkami, ba ani tými českými. Až po roku prevádzky sme sa ich konečne dočkali a nové seriály s filmami sme si tak mohli pozrieť už aj so slovenskými titulkami.

Dostaneme od Netflixu aspoň české titulky

Netflix ponúka veľkú škálu seriálov a filmov; Zdroj: netflix.com

Všetci sme očakávali, že od momentu, kedy gigant zabezpečil slovenské preklady, tak ich budeme vídať čoraz viac. Opak bol však pravdou. Minulý rok sme vám priniesli článok opisujúci to, ako sa Netflix vykašľal na Slovensko. Zatiaľ čo naši susedia z Českej republiky dostávali nové preklady k filmom a seriálom pravidelne, tak Slovensko ich už ďalej nevidelo

České titulky? Kdeže…

Človek by dúfal, že keď nie tie slovenské, tak aspoň české titulky, s ktorými Slováci nemajú takmer žiaden problém. Podľa všetkého dostáva český trh pravidelne veľké množstvo titulkov, avšak, žiaľ opäť vás sklameme – tieto titulky nie sú dostupné pre slovenský trh. Zapnete si u nás len poľské, maďarské, nemecké či ukrajinské titulky.

Dostaneme od Netflixu aspoň české titulky

Zdroj: netflix.com

Na Netflixe sa tak momentálne nachádza približne 400 dielov seriálov, ktoré obsahujú slovenské titulky. Jedná sa o seriály ako DaredevilJessica JonesGothamHouse of Cards, Narcos a mnoho ďalších. Nájdeme tam však aj pár filmov so slovenskou lokalizáciou, ba dokonca aj jeden film so slovenským dabingom – The Polarman. Žiaľ, keď si to tak vezmeme, jedná sa o pomerne malé číslo preložených titulov. Predsa len, knižnica Netflixu je omnoho väčšia a obsahuje viac než 6000 titulov. Nehovoriac o tom, že ďalšie slovenské titulky už nepribúdajú.

Nesplnené modré z neba

Netflix sa ešte v roku 2017 dohodol na spolupráci s Telekomom. Nezaostal ani Orange, ktorý má s Netflixom taktiež zmluvu a službu by mal svojim zákazníkom ponúkať od roku 2018. Videoslužba ohlásila ešte v roku 2016 spoluprácu aj s UPC. Vtedy sa mal Netflix implementovať do zariadení Horizon, no doteraz sa tak nestalo. Stále však nie je známe, či spolupráca s operátormi prinesie nejaké výhody. Na to, či prinesú nejaké zvýhodnené predplatné balíčky alebo výhody oproti bežnej službe si budeme musieť počkať. Podľa všetkého však majú rokovania ešte len prebehnúť. Či by ale mohli takéto služby dopomôcť k dosiahnutiu českých/slovenských titulkov pre Netflix seriály však netušíme.

Netflix sa vykašľal na Slovensko

Netflix mal spolupracovať s operátormi | Zdroj: meedia.de

Ľudia vyzývajú Netflix

Konanie Netflixu pochopiteľne Slovákov naštvalo, čo viedlo až k vzniku petície. Tú založil newsblog o streamingových službách Veľkýobsah.info a databáza streamingových služieb Filmtoro.sk na svetoznámej stránke Change.org, ktorá je práve zameraná na online petície. Cieľom petície je vydobiť si pridanie českej lokalizácie pre slovenský Netflix. Autori veria, že hromadným nátlakom sa giganta podarí osloviť určite lepšie ako keby sa o to snažili jednotlivci. Streamovacia platforma je upozornená nielen na všetkých sociálnych sieťach, ale taktiež samotnou stránkou Change.org, ktorá upozorní na priamo vybraný subjekt. Zároveň sa autori čiastočne spoliehajú aj na to, že už v minulosti na takéto petície Netflix reagoval.

Dostaneme od Netflixu aspoň české titulky

Zdroj: velkyobsah.info

“Netflix formálne v našom regióne nekomunikuje – má síce PR tím v Amsterdame, ale ten je v otázkach Slovenska pasívny – online petícia na medzinárodnej platforme ako je Change.org mi prišla ako posledná cesta.“ – Ľubomír Tichscher, zakladateľ newsblogu Veľkýobsah.info

Za prvý víkend sa autorom podarilo vyzbierať viac než 1000 podpisov, aktuálny počet je 1271 a toto číslo stále stúpa. Hoci Netflix na petíciu zatiaľ neodpovedal, autori sa nevzdávajú a veria, že sa im podarí giganta osloviť. Spomínaná prvá tisícka reprenzentuje približne každého pätnásteho predplatiteľa videoslužby na Slovensku. Petíciu môžete podporiť aj vy vašim podpisomna tejto adrese.

Profit pre obe strany

Celý boj sa nesie v názvoch #BornInCzechoslovakia a #NetflixCzechoslovakia, čo má reprezentovať spoločnú históriu našich štátov, ako aj podobný jazyk či spoluprácu našich vlád. Autori petície zároveň poukazujú na to, že Slováci by s českou lokalizáciou nemali žiaden problém a vrele by ju uvítali, nakoľko sme na český dabing či preklad zvyknutí. Veria, že sprístupnením českej lokalizácie by Netflix profitoval a stal by sa aktraktívnym pre mnoho Slovákov a zároveň by oslovil aj tích, ktorí by si seriály či filmy na Netflixe radi pozerali, avšak nerozumejú im.

nahradí netflix televíziu

Zdroj: numerama.com

Netflix má na Slovensku rádovo niekoľko tisíc predplatiteľov. Jeho investície do vlastného obsahu (napríklad seriály Stranger Things alebo House of Cards, ale aj najnovšie filmy ako Roma alebo Bird Box so Sandrou Bullock, ktorý videlo za prvý týždeň viac ako 45 miliónov predplatiteľov globálne) robia službu oveľa atraktívnejšou. Nedostatočná jazyková podpora je však kľúčovou prekážkou pre jej rozširovanie. Očakávam preto, že k petícii sa pridajú tí, ktorí by si službu radi predplatili, ale jeho obsahu nerozumejú.“ – Ľubomír Tichscher, zakladateľ newsblogu Veľkýobsah.info

Ťažko povedať, či sa vysnívaných českých titulkov dočkáme. Avšak, dúfam a verím, že sa touto petíciou naozaj podarí Netflix osloviť a ukázať, že aj tu na Slovensku sú diváci, ktorí by službu radi využívali naplno. A čo si o tom myslíte vy? Vydobijeme si české preklady? Napíšte nám vaše názory do komentárov!

Zdroje: velkyobsah.info; filmtoro.sk; strategie.hnonline.sk

About author

my life is a meme
  Related posts
  OFFOstatné

  Microsoft predstavil novú konzolu Xbox Series X. Kedy si výkonné monštrum kúpime?

  Ostatné

  Ako dopadol Viedenský Comic Con 2019 a kedy organizátori chystajú ďalšie podujatie?

  OFFOstatné

  Skvelá zľava na konzolu PlayStation 4 a hry trvá už len pár dní

  OFFOstatné

  Veľký výpredaj: Získajte takmer 30 % zľavu na PlayStation 4 počas Black Friday

  2 komentáre

  Pridaj komentár