Najúspešnejší japonský animovaný film, víťaz Oscara za najlepší animovaný film a jedna z najväčších anime klasík, aj to je Cesta do fantázie. Tento asi najpopulárnejší film štúdia Ghibli milujú ľudia po celom svete. Ukrýva sa za nádhernou animáciou a nekonečnou fantáziou Hajao Mijazakiho skrytý, temný význam?
Vydajte sa s malou Chihiro do magického mesta
Hajao Mijazaki vytvoril v tomto anime kúzelný svet, ktorý sledujeme očami mladého dievčatka menom Chihiro. No nie všetko je tak kúzelné, ako sa na prvý pohľad zdá. Chihiro zažíva ťažké obdobie po tom, ako sa jej rodičia rozhodnú presťahovať do nového mesta. Ďaleko od jej kamarátov a všetkého čo pozná je nútená vydať sa na cestu do neznáma.
Situácia sa skomplikuje, keď rodina zablúdi a rozhodne sa pokračovať v ceste cez tunel, ktorý ich zavedie do opusteného zábavného parku. Chihiro a jej rodičia tu nájdu stôl plný jedla všetkých druhov. Rodičia sú po dlhej ceste hladní a rozhodnú sa túto podozrivo nastraženú hostinu využiť. Chihiro má z toho zlý pocit a odmieta sa na tomto hodovaní podieľať.
So západom slnka si začne Chihiro uvedomovať, že niečo nie je v poriadku. Na pobreží spozoruje loď, z ktorej vychádzajú duchovia. Vydesená Chihiro sa vráti ku svojim rodičom aby ich varovala, len aby zistila, že boli premenení na prasatá. Tu ju nájde záhadný chlapec menom Haku, ktorý ju zavedie do obrovských kúpeľov.
Chihiro sa tu stretne s majiteľkou kúpeľov – čarodejnicou Yubabou. S tou uzavrie dohodu, že si musí cestu do reálneho sveta a záchranu rodičov v kúpeľoch odpracovať. Nejedná sa o akékoľvek kúpele. Bežnými zákazníkmi sú tu duchovia, bohovia a iné magické bytosti. Chihiro začína bojovať o svoju slobodu.
Teória o prostitúcii
Je známe, že režisér a scenárista Hajao Mijazaki sa rád vyjadruje k rôznym politickým a iným vážnym témam prostredníctvom svojich rozprávkových príbehov. Téma, ktorá sa spája s anime Cesta do fantázie najviac, je detská prostitúcia. Vo filme je viacero indícií, ktoré tomu napovedajú, poďme sa na niektoré z nich pozrieť.
Keď prvýkrát vidíme povestné kúpele, do ktorých je príbeh zasadený, nad ich vchodom si môžeme všimnúť japonský symbol pre slovo „yu“, ktoré znamená horúca voda. Na prvý pohľad príhodný nápis má však hlbší význam. Odkazuje na japonskú Edo éru, počas ktorej chodili muži do kúpeľov, kde ich obsluhovali ženy menom „yuna“, teda „ženy horúcej vody.“ Prevažne sa jednalo o prostitútky. „Yuna“ je zároveň v Ceste do fantázie meno pre ženských duchov, ktoré pracujú v kúpeľoch.
Chihiro bola taktiež po podpísaní zmluvy v kúpeľoch donútená zmeniť si meno. Toto bola bežná praktika v prostitúcii, kedy boli ženy donútené zmeniť si mená, aby ich nikto nenašiel. Ďalšou indíciou je duch No Face. Ten reprezentuje zákazníka – pedofila, ktorý sa Chihiro snaží kúpiť. Prenasleduje ju a opakovane jej ponúka peniaze za jej služby. Chihiro odmieta, čo ho rozzúri a zmení v monštrum.
Ak si myslíte, že je táto teória prehnaná, odporúčame Vám pozrieť si film s týmito indíciami na mysli a možno objavíte aj ďalšie skryté významy, o ktoré sa môžete podeliť v komentároch.
Zdroj: sites.psu.edu