Cesta Kameňov nekonečna naprieč Marvel filmami – kde boli a kto ich vlastnil?

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Vitajte pri našej ceste k Avengers: Endgame! Do premiéry, ktorá sa bude konať 25. apríla, vám každodenne prinesieme špeciálny článok s Marvel tematikou, ktorými budeme odpočítavať dni do vydania filmu. Toto je jeden z nich – tak teda poďme na to!

Cesta Kameňov nekonečna naprieč Marvel filmami

V druhom špeciálnom článku sa pozrieme na cestu Kameňov nekonečna (Infinity Stones) naprieč všetkými filmami v Marvel Cinematic Universe. Ako už určite viete, všetky tieto kamene sa aktuálne nachádzajú v Thanosovej rukavici Infinity Gauntlet. Práve vďaka plnej sile kameňov dokázal pomocou lusknutia vyhladiť polovicu všetkého života v galaxii. Odkiaľ však Kamene nekonečna pochádzajú, kto ich vlastnil a kde všade sme ich videli? Poďme sa na to pozrieť!

Kameň priestoru/Space Stone (Tesseract)

loki tesseract
Zdroj: dailydot.com

Chronologicky sa Tesseract pôvodne nachádzal v rukách organizácie HYDRA, ktorá ho počas Druhej svetovej vojny používala na poháňanie svojich zbraní. Na konci filmu Kapitán Amerika: Prvý Avenger však kocka spadla z lietadla, ktoré pilotoval Captain America, priamo do mora. Neskôr nasleduje potitulková scéna filmu Thor, v ktorom vidíme Tesseract v držbe S.H.I.E.L.D.u, ktorí ho z mora vylovili. Medzitým sa však v 90. rokoch odohráva film Captain Marvel, ktorý nám toho o Kameni priestoru prezradil oveľa viac.

Vedkyňa rasy Kree, Mar-Vell, totižto silu Tesseractu využila na vytvorenie motoru, ktorý lodi umožnil cestovať rýchlosťou svetla. Predtým, než ju zabili vlastní ľudia, stihla skryť Kameň priestoru do vesmírnej lode. Odtiaľ ho získala Carol Danvers a.k.a. Captain Marvel, ktorá ho ukryla do svojej mimozemskej mačky Goosa. Ten ho v potitulkovej scéne vypľul na stôl v kancelárii Nicka Furyho. Presúvame sa do udalostí prvého Avengers filmu, v ktorom Loki ukradol Tesseract S.H.I.E.L.D.u a vďaka nemu otvoril portál do vesmíru, cez ktorý napadli Chitauri mesto New York.

Na konci tohto filmu si Tesseract zobral Thor, ktorý ho odniesol na Asgard a ukryl ho v Odinovom trezore. Presúvame sa k filmu Thor: Ragnarok, kde sa kocky opäť zmocní Loki. Aj keď sme to nikdy nevideli na vlastné oči, počas súboja s Helou ho zobral z Odinovho trezora. Cesta Kameňa priestoru končí v rukách Thanosa, ktorý na začiatku Avengers: Infinity War napadol loď plnú Asgarďanov, zadusil Lokiho a zobral mu jeho Tesseract.

Kameň mysle/Mind Stone (Lokiho žezlo)

corvus glaive vision
Zdroj: majorcineplex.com

Príbeh Kameňa mysle začína pri Thanosovi, ktorý ho zverí Lokimu v podobe žezla. Na konci filmu Avengers sa tohto žezla zmocnia hrdinovia, čo nás priamo presúva k filmu Avengers: Vek Ultrona. Tony Stark a Bruce Banner totižto pomocou Kameňa mysle vytvoria umelú inteligenciu, z ktorej sa vykľuje záporák Ultron.

Koniec koncov sa z neho vytvorí aj ďalší android, tentokrát kladný Vision. Kameň sa nachádza v jeho čele, čo vo filme Avengers: Infinity War privádza Thanosa do Wakandy. Scarlet Witch síce kameň včas zničí (čím zabije aj Visiona), no Thanos vráti čas pomocou ďalšieho kameňa. Z jeho hlavy si ho teda zoberie vlastnoručne, čo Vision samozrejme neprežije.

Kameň reality/Reality Stone (Aether)

Zberateľ a Reality Stone
Zdroj: marvelcinematicuniverse.wikia.com

Červená hmota zvaná Aether sa objavila vo filme Thor: Temný svet, kde ju chcel získať záporák Malekith. Na konci filmu sa Kameň reality dostane do rúk dvoch Asgarďanov, ktorí Aether odnesú takzvanému Collectorovi (Benicio Del Toro). To však bola jedna veľká chyba.

Príbeh Kameňa reality pokračuje vo filme Avengers: Infinity War, kde si poň ku Collectorovi príde samotný Thanos. My sme bohužiaľ nevideli, či sa Collector vzdal kameňa bez problémov, alebo či ho musel Thanos zabiť. Na miesto činu neskôr prichádzajú Strážcovia galaxie, no vtedy už má Thanos Kameň reality v hrsti.

Kameň sily/Power Stone (Orb)

Power Stone
Zdroj: polygon.com

Kameň sily vidíme hneď na začiatku filmu Strážcovia Galaxie, kde ho Star-Lord nájde úplnou náhodou. Netrvá však dlho a kameň ukradne Ronan, ktorý chce s jeho pomocou vyhladiť celú rasu. Peter nakoniec dostane kameň späť a drží ho v ruke tak dlho, že skoro zomrie. V tom momente sa však chytí za ruku s ostatnými členmi tímu a spoločnými silami Ronana zabijú.

Strážcovia galaxie tak Kameň sily zveria vesmírnej polícii Nova Corps, ktorá ho má strážiť. V otváracej scéne filmu Avengers: Infinity War už totižto Thanos tento kameň má, čo znamená, že si poň musel prísť na planétu Xandar osobne.

Kameň času/Time Stone (Oko Agamotta)

Time Stone
Zdroj: screengeek.net

Vlastníkom Kameňa času bol Stephen Strange, ktorý ho našiel vo forme Oka Agamotta vo filme Doctor Strange. Na konci tohto filmu ho využil k porazeniu Dormammuho, pretože vytvoril časovú slučku. Nakoniec ho vrátil do Kamar-Taj, kde sa aj pôvodne nachádzal.

Počas filmu Avengers: Infinity War však Doctor Strange chránil Kameň času vlastným telom, pričom dokonca Iron Manovi povedal aj to, že pre ochranu kameňa ho bude prioritizovať pred jeho životom. Neskôr kameň použije na to, aby si pozrel budúcnosť všetkých 14,000,605 koncov ich súboja. Nakoniec tak s Thanosom vymení kameň za život Iron Mana, pretože to je jediná možnosť pre ich celkové víťazstvo.

Kameň duší/Soul Stone

Soul Stone
Zdroj: majorcineplex.com

Posledným odhaleným Kameňom nekonečna bol Kameň duší, ktorý sa nakoniec nachádzal na planéte Vormir. Tam ho ochraňoval Red Skull, ktorého sme naposledy videli ešte vo filme Kapitán Amerika: Prvý Avenger. Lokáciu tohto kameňa odhalila Gamora, ktorá Thanosa zaviedla na toto miesto. Tam zároveň jej život končí, pretože pre získanie kameňa musel Thanos obetovať niečo, čo naozaj miluje.

V skratke, toto bola cesta Kameňov nekonečna naprieč všetkými MCU filmami! Nezabudnite nás sledovať aj nasledujúcich 21 dní, počas ktorých si pre vás pripravíme špeciálny Marvel článok…

Mohlo by sa ti páčiť

3 COMMENTS

  1. Viacero chyb je v tomto článku, spominané žezlo v rukach barona von struckera a stvorenie scarlet with a quicksilvera. Ďalej space stona aka tesserackt ziskal thanos pred zabitim lokiho, ebony maw mu ho podal zo zeme kde spadol pri bitke hulka vs thanos. Power stone star lord nenasiel nahodou, ravengery mali kontrakt na orb od prekupnika na xandare ale star lord ich oklamal a isiel ponho sam. Domyslenie ai ako dosiel thanos k power stone je irelevantne, thor strazcom galaxie po tom co ho zachrania povie ze thanos zdecimoval xandar aby ziskal kamen. Pri time stone by sa oplatilo napisat ze ho strange nikdy nepouzil v suboji v infinity war.

  2. Zabudli ste však na to že kameň mysli nebol na začiatku filmu Avengers:Age of Ultron v rukách avengerov. Medzi Avengers 1 a 2 sa s ním robili pokusy z ktorých vzišli dvojičky: Quicksilver a Scarlet Witch. Zaujíma ma ako ho zobrali avengerom po Avengers 1 -> vraj si k tomu treba pozrieť seriál Agents of Shield.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -