Režisér Christopher Nolan sa vyjadril k pandémii. Ako sú na tom kiná?

Nenechajte si ujsť

Filip Glezgo
Filip Glezgo
Volám sa Filip a študujem na Akadémii umení v BB. Kinematografia je vášeň, bez ktorej by som si nevedel predstaviť každodenný život. Tiež sa zaujímam o psychológiu, šport a prírodu. Jediné, čo mi v lete chýba, je zima... Už veľmi dlho som zmiereným s tým, že užívanie si krásy pohyblivých obrázkov na veľkom plátne, bude naveky mojim jediným prekliatím.

Budúcnosť kín po koronavíruse

Režisér Christopher Nolan je jeden z najvplyvnejších filmárov súčasnosti. Autor filmov Temný Rytier, Interstellar alebo Dunkirk je vyzdvihovaný za svoj precízny a jedinečný prístup, ktorým si získal fanúšikov a kritikov po celom svete.

Taktiež je známy svojou veľkou láskou ku klasickému kinu. Skôr sa prikláňa k magickej atmosfére čo najväčších rozmerov plátna, ako sledovaniu cez online platformy. Práve on mal potrebu vyjadriť sa k dnešnej celosvetovej kríze, keďže sa jeho odvetvie dostáva do veľmi, veľmi náročných časov.

Christopher Nolan pri natáčaní jeho deviateho filmu Interstellar
Zdroj: cinemablend.com

„Keď ľudia premýšľajú o filmoch, myslia najskôr na herecké hviezdy, štúdiá alebo pestrosť ponuky. Filmový biznis je však o úplne každom. O ľuďoch, ktorí sa starajú a vybavujú filmové zariadenia, o predavačoch vstupeniek, uvádzačoch, predajcov reklamy alebo aj upratovačov v miestnych kinách. Filmový biznis poskytuje pracovné miesta pre mnohých a zábavu pre všetkých,“ hovorí Nolan v rozhovore.

Ide o dôležitú súčasť spoločenského života

„Kiná sú miesta radostného spojenia. Podávame v nich príbehy pre davy ľudí, ktorí si prichádzajú užívať večer s priateľmi a rodinou. Bez prítomnosti týchto pracovníkov a divákov, by som ako filmár nikdy nemohol dokončiť svoju prácu,“  zdôveril sa.

Ľudia radi prežívajú príbehy. Či už to robia spoločne alebo sami, film, televízia, knihy a hry zapájajú naše emócie a na konci nám poskytujú katarziu. Kiná zostanú zavreté ešte nejaký ten čas. Ale filmy, na rozdiel od nezávislých produkcií, neprestávajú byť hodnotné. Veľká časť tejto krátkodobej straty je nahraditeľná.“ 

Nolan a Fion Whitehead pri natáčaní Dunkirku
Zdroj: vanityfair.com

„Keď táto kríza prejde, potreba kolektívneho ľudského vyhľadávania, potreba spoločného života a lásky, smiechu a plaču, bude silnejšia ako kedykoľvek predtým. Možno ste si mysleli, podobne ako ja, že chodíme do kina pre kvalitný zvuk, kvôli dobrým pukancom, limonáde alebo filmovým hviezdam. Nie, nechodíme. Chodíme tam kvôli ostatným ľudom.“

Nolanov najnovší počin s názvom Tenet má naplánovanú premiéru na júl tohto roku. Dúfajme, že to tak aj zostane. Nezostáva nič iné, iba želať si čo najkratšiu regeneráciu filmového priemyslu a veriť, že nám v najbližšej dobe kiná znovu poskytnú ich jedinečný zážitok.

Aký máte názor na aktuálnu kritickú situáciu ohľadom kín? Môžete sa s nami podeliť v komentároch.

Zdroj: Washingtonpost.com

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -