Christopher Nolan pracuje na 4K verzii filmu 2001: Vesmírna odysea!

Nenechajte si ujsť

Filip Scherhaufer
Filip Scherhaufer
They've done studies you know... 60% of the time, it works every time.

Christopher Nolan pracuje na 4K verzii filmu 2001: Vesmírna odysea!

Existuje mnoho filmov, ktoré sú dnes považované za absolútne kultové a ikonické diela. No a myslím, že nemusím ani hovoriť, že väčšina z nich už má dnes pár desiatok rokov. Aby sa teda nerobili zbytočné remakey, ktoré by tieto klasické filmy museli zmeniť po svojom, tvorcovia sa snažia tieto originály oživiť na nových formátoch, aby zaujali každú prichádzajúcu generáciu. Kvalita sa mení a asi je každému jasné, že tá z filmových kaziet už nikoho neoslní.

Mnoho starých titulov sa teda dočkalo prerábky na Blu-ray formát. Z čista-jasna bol zrazu obraz zachytený na starých kamerách opäť ostrý ako kedysi v kinách. Technológia však už dnes z rozlíšenia 1080p urobila nový štandart, ktorý už vyslovene neoslní. Na trh totižto vstupuje 4K rozlíšenie, ktoré nie len že obraz zostrí až do najmenšieho detailu, ale ešte ho aj zafarbí ako nikdy predtým. Ide teda o nový filmový formát, ktorý zachycuje všetko presne tak, ako si filmári predstavujú. Nie je teda žiadna novinka, že ak starý film prevedieme do 4K, získame vskutku jeho najkvalitnejšiu podobu.

Legendárna scéna z filmu 2001: Vesmírna odysea; Zdroj: youtube.com

Vesmírnu odyseu zmodernizuje sám Christopher Nolan

Avšak tento proces nie je vôbec jednoduchý a ak ho chceme mať perfektný, treba aby to robil zodpovedný človek. Ním sa tentokrát stal samotný majster režisér s menom Christopher Nolan. Ten od štúdia Warner Bros dostal za úlohu prerobiť do 4K najkultovejší a asi najikonickejší film všetkých čias, 2001: Vesmírna odysea od Stanleyho Kubricka.

Nolan teda v týchto chvíľach drží vo svojich rukách presnú kópiu filmového pásu tohto majstrovského diela a robí všetko pre to, aby ho mohla nová generácia vidieť rovnako dobre, ako tá stará. Ten má s filmovým pásom už pekne dlhé skúsenosti, keďže síce žijeme v dobe digitálnej, on stále patrí medzi tých režisérov, ktorí doteraz natáčajú na film. Sám si však neskutočne váži rozlíšenie 4K a vraví, že zatiaľ iba toto dokáže dať starým filmom rovnakú kvalitu, ktorá bude len v tom najlepšom pripomínať klasickú analógovú verziu. 4K reštaurácia filmu sa samozrejme robí na jeho 50. výročie, ktoré film oslávil pred pár mesiacmi. Kubrickova Odysea ostáva stále ako jeden z najlepších a najnevysvetlitelnejších filmov aké boli kedy natočené. Ak ste teda túto klasiku ešte stále nevideli, od 30. októbra si ju budete môcť pozrieť v najlepšej možnej kvalite – na 4K UHD Blu-ray disku.

Ste radi, že sa o prevedenie do 4K verzie tohto majstrovského diela stará samotný Christopher Nolan? Myslíte, že 4K formát dokáže ukázať tento film v novom krajšom svetle? Napíšte nám do komentárov.

ZDROJVariety

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -