Ako je možné, že sme si to nevšimli? Toto sú tie najväčšie chyby vo filme Sám doma

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

Najčítanejšie za 7 dní

Chyby vo filme Sám doma

Hneď v úvode vám chceme povedať, že film Sám doma (1990) považujeme za ikonu a určite právom patrí medzi najznámejšie snímky, aké sa kedy vyrobili. Lenže takto ambiciózny a originálny projekt sa logicky nezaobíde bez nejakých tých dier v deji, ktoré nám tvorcovia nevysvetlili. A preto sa práve na tieto veci dnes pozrieme. Toto sú totiž chyby vo filme Sám doma, ktoré vám zrejme unikli.

1. Ako si Kevin objednal pizzu, ak telefóny nefungovali?

Jednou z priorít filmu je to, že rodine McCallisterovcov nefungovala pevná linka. Začiatkom 90. rokov ešte neboli mobily tak rozvinuté ako dnes. A okrem faxu ľudia používali hlavne pevné linky. Tá v Kevinovom dome však nefungovala kvôli tomu, že na káble spadol strom, čím ich prakticky zničil. Kevinova vydesená matka sa tak nemohla svojmu synovi ani dovolať, preto to skúšala u susedov, ktorí ale neboli doma. Otázkou však zostáva, ako si Kevin objednal pizzu?

Z toho pramení legendárna scénka, keď Kevin vďaka mafiánskemu filmu vystraší poslíčka z pizzerie na smrť. Lenže ako si tú pizzu objednal? Ťažko by využil nejakú appku, keď o inteligentných mobiloch v tom čase nebolo chýru ani slychu.

2. Mokrých banditov by po takomto výprasku polícia „zbierala zo zeme“

Najvtipnejšou časťou celého filmu je to, ako si Kevin poradí s banditmi Marvom a Harrym. Obaja dostanú poriadny výprask, od žehličky, ktorá pristane Marvovi na hlave, až po samotné opálenie hlavy jeho kumpána Harryho. Nehovoriac o plechovkách s farbou, ktoré im Kevin „doručil“ taktiež priamo do hlavy. A to sú len niektoré neskutočne nebezpečné pasce, ktoré si Kevin pre lupičov pripravil. Faktom zostáva, že aj vedci, ktorí tieto scénky skúmali zistili, že Marv a Harry by po takejto rošáde bohužiaľ zomreli.

3. Kedy stihol Kevin naplánovať svoj plán

Kevin sa počas zdobenia stromčeka dozvie, že mokrí banditi ho plánujú vykradnúť o deviatej. Tým pádom mal dostatok času na prípravu svojho plánu. Lenže on mal aj iné povinnosti a dokonca sa v noci ešte vyberie za Santom, a takisto aj do kostola. Tam sa stretne s Marleym, so susedom, ktorého sa kedysi bál, ale zbytočne. A až po tom všetkom, keď už pri príchode do kostola vidíme, že je tma sa Kevin rozhodne zabrániť lupičom v tom, aby ich okradli.

V žiadnom prípade by nemal dostatok času na to, aby pripravil takto precízne pripravený, strategický plán boja.

4. Prečo Kevin nezohnal políciu?

Vieme, že polícia vo filmoch príde vždy až na koniec. A chápeme, že malý chlapec nezavolá políciu, keď zistí, že jeho rodina zmizla a on si môže užívať sám doma. Lenže prečo nezavolal políciu ani vo chvíli, keď si myslel, že ich dom chcú vykradnúť? To si tak trúfal, že najprv chcel lupičov zmrzačiť a až potom zavolať políciu? No nebyť Marleyho, ktorý Kevina v poslednej chvíli zachránil, by to celé dopadlo trochu inak.

5. Mokrí banditi mohli okradnúť Michaela Jordana, ale neurobili to

Chápeme, že mokrým banditom ide o dobrý lup. No a len o niekoľko ulíc ďalej v Chicagu býval legendárny basketbalista Michael Jordan. Jeden z najslávnejších športovcov všetkých čias. Prečo si teda Marv a Harry nevybrali práve jeho dom? Určite trávil Vianoce na nejakom drahom mieste a nie vo svojom dome. Každopádne aj keď sú McCallisterovci zrejme dosť bohatí, nie sú to Jordanovci.

6. Kedy Kevin stihol upratať celý dom?

Potom, čo Kevin poriadne skrotil mokrých banditov, zostal po takomto vyčíňaní poriadný bordel. Lenže keď sa Kevinova mama a celá jeho rodina na druhý deň ráno vrátili domov, všetko bolo upratané. Kevinov otec Peter nájde len zlatý zub, ktorý vypadol Harrymu, teda jednému z lupičov. Kevin by musel mať aspoň 10 pomocníkov, aby to zvládol. Inak keď ho jeho starý sused Marley dostal z pazúrov banditov, prečo ho vrátil naspäť do prázdneho domu? Azda mu Kevin nevysvetlil jeho situáciu?

7. Prečo poslíček s pizzou nezavolal políciu?

O legendárnej scénke s poslíčkom z pizzerie sme už hovorili, ale je tu ešte jedna vec, ktorá zostala neobjasnená. Prečo potom, čo si myslel, že naňho z ničoho nič strieľal nejaký šialenec, to nenahlásil? Poznal predsa adresu, stačilo teda iba vytočiť tiesňovú linku. Čo by ste v podobnej situácii urobili vy? Asi by ste ihneď vyhľadali políciu, no poslíček radšej len ušiel a nechal všetko tak.

8. Text, ktorý hovorí starý mafián v Kevinovom obľúbenom filme, nie je v každej scéne rovnaký

Pre potreby nakrúcania sa vytvoril krátky film Angels with Filthy Souls (v preklade Anjeli so skazenými dušami). Práve tento film sa postaral o pár skutočne vtipných a skvelých scén (hlavne v druhej časti), na ktoré do smrti nezabudneme. Je tu však jedna nezrovnalosť, ktorú si všimli viacerí diváci.

Hlavná postava starého mafiána hovorí presne to, čo Kevin v danej situácii potrebuje a niektoré vety sú trochu iné v scéne, v ktorej tento film Kevin skrátka len pozerá a v scéne, v ktorej chce pomocou tohto filmu niekoho odplašiť. Čo na tom, aj tak je to tak geniálne vtipné, že takéto „detaily“ tvorcom skrátka musíme odpustiť.

Nezabudnite si aj tento rok vychutnať túto nestarnúcu klasiku, aby ste sa čo najlepšie naladili na Vianoce a poriadne si ich užili.

Mohlo by sa ti páčiť

2 COMMENTS

  1. K bodu č. 3. Čas na prípravu plánu sa dá určiť celkom presne. Keď Kevin odchádza s kostola, tak zvon odbije osem hodín. Na návrat domov, prípravu a realizáciu plánu mal presne hodinu. Je isté, že v reáli by to nemohol stihnúť. Ale vo filme je všetko možné.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -