Fenomén K-pop: Nových kráľov hudby nedokázal zastaviť ani Drake!

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Existuje objektivita v umení? Môže niekto povedať, že umelecké hnutie kubizmu v maľbách je nudné, že filmový žáner hororu je najhorší, alebo že K-pop je nekvalitný? Žiaľ, takto to nefunguje. Porovnávať dva rozdielne žánre, dve rozdielne umelecké vízie, je naozaj nemožné. Objektivita v umení však existovať môže – pokiaľ je zdrojom diskusie uzavretá sféra umenia. Dnešnou témou je K-pop a či už ho obľubujete alebo nie, objektívny úspech jednej špecifickej skupiny sa poprieť jednoducho nedá.

čo je to k-pop bts
Zdroj: billboard.com

Čo je to K-pop?

Nie je krásne, že v dobe internetu, sociálnych sietí a neustáleho prepojenia sa rozličné kultúry šíria svetom, miesto toho, aby boli držané za hranicami štátov? Z kórejského popu (K-popu) sa tak stal celosvetový fenomén. Zhruba od roku 2017 hudobný priemysel pretransformovala 7-členná hudobná skupina menom BTS. Hmotným dôkazom je rebríček Social 50, ktorý umelcov radí podľa aktivity ohľadom nich na sociálnych médiách.

Skupina BTS sa na prvej priečke rebríčku popularity umiestnila aj v roku 2018. Lepšie povedané, v minulom roku ani na chvíľu nezosadli z trónu prvého miesta. Takýto fenomenálny úspech sme naozaj nevideli už dlhé roky. Pravda je však ešte ohromnejšia: v čase písania článku (6.1.) je BTS na prvom mieste už 107. týždeň bez prestávky.

Jimin bts
Zdroj: allkpop.com

Drake a jeho rekord na Soundcloude v plameňoch

Fenomenálny nástup K-popu do hudobného priemyslu potvrdzuje aj Jimin, jeden zo siedmich členov skupiny BTS. Ten sa rozhodol svoju úspešnú kariéru rozšíriť o sólový album, na ktorom momentálne pracuje. Jeho vôbec prvá samostatná pieseň s názvom Promise vyšla 31. decembra minulého roka, čím rozhodne potešil svojich fanúšikov. Nikto však nemohol očakávať, čo sa stalo potom…

[soundcloud url=“https://api.soundcloud.com/tracks/551801490″ params=“color=#ff5500&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false&show_teaser=true“ width=“100%“ height=“166″ iframe=“true“ /]

Ako oznamuje magazín Forbes, z piesne sa stal masívny hit. Behom prvých 24 hodín od vydania na Soundcloude bol Promise pustený 8,5 milióna krát. Tým Jimin zničil predchádzajúci rekord tejto hudobnej platformy, ktorý doteraz držal raper Drake. Jeho „diss track“ bol behom prvého dňa pustený 4,9 milióna krát. Ako som načal v prvom odstavci, už to viac nie je vec názorov. Vrámci popularity a celkového úspechu je K-pop na masívnom vzostupe, so skupinou BTS na čele – či sa to niekomu páči, alebo nie.

drake
Zdroj: variety.com

Čo na to vravíte? Páči sa vám hudobný žáner K-popu, alebo si myslíte, že vyše dvoj-ročný trón popularity si skupina BTS nezaslúži? Vaše názory nám zanechajte v komentároch!

Zdroj: forbes.com, unilad.co.uk, billboard.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -