Čo je to vlastne popkultúra, ako do nej zapadáte vy a prečo ju dokonalo vystihol Ready Player One?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Diskusia na tému: Čo je to popkultúra?

„V minulosti ste sa po uliciach prechádzali s tričkom Supermana a ľudia na vás zazerali ako na podivína. Dnes sa tieto tričká predávajú v Tescu a je to úplne bežné.“

Takto sa ku zmene popkultúry postupom času včera vyjadril Juraj Malíček, pedagóg a teoretik populárnej kultúry. Ak ste to nepostrehli, včera 20. marca sa v bratislavskom kníhkupectve Panta Rhei odohrala diskusia práve o popkultúre a celosvetovom fenoméne Ready Player One. My sme sa nej zúčastnili, pričom na našej facebookovej stránke sme vám poskytli aj živý prenos so záznamom. Čo všetko sme sa teda dozvedeli? Čo presne je to popkultúra, akým spôsobom sa mení a v čom ju skvelo opisuje kniha a film Ready Player One?

Ready Player One nový trailer
Zdroj: legionofleia.com

Ready Player One: Hra sa začína

O Ready Player One by sa toho malo povedať naozaj veľa. Určite ste už postrehli, že ide o sci-fi film Stevena Spielberga, ktorý nám už 29. marca do kín prinesie spoločnosť Continental Film. Pokochať sme sa stihli už skvelým trailerom, ktorý nás navnadil na jedinečný audio-vizuálny zážitok. Azda najväčšiu rolu v premiére tejto snímky však hrá knižná predloha, ktorá film predchádza.

Kniha Ready Player One, debutová novela spisovateľa Ernesta Clinea, sa na poličky kníhkupectiev po prvýkrát dostala v lete roku 2011. Od vtedy zožala len veľký úspech a doslova sa z nej stal novodobý fenomén s množstvom nadšených fanúšikov. Príbeh filmu od nej mimochodom vôbec neodbáča. Svet, do ktorého nás Ready Player One pozýva, nie je vôbec príjemným miestom – aj keď sme ho popravde v tomto žánri videli už veľakrát. Čo však túto knižnú publikáciu oddeľuje od ostatných je silný motív a množstvo odkazov na vyššie spomínanú popkultúru. S ľudskosťou sa autor spojil pomocou silnej myšlienky sveta, kde je život vo virtuálnej realite prijateľnejší, ako ten reálny. S jednotlivým čitateľom sa však spája celkom inak. Vcelku osobnejšie a dôvernejšie.

Dizajn prvého vydania knihy z roku 2011; Zdroj: cdon.se

Odkazy na popkultúru

Ernest Cline je fanúšikom všetkého, čo stojí za to. Aj preto sa uistil, že každý, kto si jeho knihu prečíta podrobne a pozorne, bude značne odmenený. Do novely Ready Player One ukryl doslova neuveriteľné množstvo odkazov na populárnu kultúru. Nech už ide o náznaky populárnych postáv či ikonické výroky fiktívnych osobností, kniha je nich naozaj plná. „Koneckonců, lidi na planetě Zemi měli jiné starosti. Probíhající energetickou krizi. Katastrofální změny klimatu. Rozmáhající se hlad, chudobu a nemoci. Půl tuctu válek. Znáte to: „kočky a psi pod jednou střechou… masová hysterie!“ Táto pasáž je napísaná ihneď v prológu. Ak neviete, ide o známy výrok z filmu Krotitelia duchov (1984). Autor sa tak uistil, že každý, kto sa zaujíma o popkultúru, bude okamžite zaujatý a hneď pochopí, o čom bude táto „hra“ medzi ním a čitateľom.

Kniha odkazuje na najväčšie a najznámejšie fenomény popkultúry; Zdroj: youtube.com

Z ukážok sa nielen nám zatiaľ zdá, že práve toto bude najväčším ťahačom tejto filmovej adaptácie. Podobne, ako kniha, sa totižto takmer v každej scéne objavuje taký či onaký náznak alebo odkaz na popkultúru či už súčasnosti, alebo osemdesiatych rokov. Osobne sa na film teším z dvoch dôvodov. Prvým je návšteva kina, kde si pozriem nádherne natočenú a veľkolepú snímku, ktorá má mimochodom zatiaľ veľmi dobré hodnotenia. Druhý však bude o niečo osobnejší a už teraz ma teší myšlienka, že s filmármi sa prostredníctvom filmu spojím tak, ako čitateľ s autorom. Všetkým už napadlo, o čo pôjde – samozrejme o detailný rozbor scény za scénou, hľadanie odkazov a súťaženie s kamarátmi o to, kto dokáže nájsť viac „easter eggov.“

Trailer nám predstavil napríklad auto DeLorean z filmu Návrat do budúcnosti; Zdroj: mafab.hu

Populárna kultúra na plátne

Ako nám vo včerajšej diskusii Juraj Malíček krásne povedal, ľudia si často mýlia pojem populárna kultúra a masová kultúra. Osobne som sa s tým už tiež stretol. Aký je teda medzi nimi vlastne rozdiel? Fakticky sa dajú tieto dva pojmy veľmi jednoducho opísať na jednoduchom príklade fenoménu kultúry – Star Wars. Masová kultúra označuje ľudí a celkový ošiaľ, ktorý sa svetom prehnal napríklad po oznámení VII Epizódy. Súčasťou tohto masového nadšenia sa človek stane pod tlakom okolia, alebo jednoducho kvôli tomu, že je to v móde a práve teraz sa o tom všade rozpráva.

Súčasťou populárnej kultúry je taký človek, ktorý je z pokračovania nadšený jednoducho kvôli tomu, že je fanúšikom. Nie je ovplyvnený tým, že Star Wars sa dostal do módy – fanúšikom jednoducho už dlho bol a ešte dlho bude. Práve títo ľudia sa označujú ako takzvaná fanúšikovská základňa. Títo ľudia vždy stoja pri tvorcovi, filmovej sérii, seriáli či akejkoľvek forme umenia a svoju pozornosť mu venujú nie preto, lebo je to in, ale preto, lebo sú „verný“ fanúšik.

Zdroj: bbc.com

Práve táto téma sa riešila na včerajšej diskusii. Okrem príjemnej a náučnej atmosféry, ktorú poskytol Juraj Malíček, si svoje povedali napríklad aj Róbert Žittňan za AnimeSHOWJán Hrončák za Virtuálny bar VRBA a Marek Barányi za Brloh. Ak ste zmeškali včerajší živý prenos, ešte stále si môžete pozrieť videozáznam:

Film Ready Player One: Hra sa začína do našich kín už 29. marca prinesie spoločnosť Continental Film. S réžiou od Stevena Spielberga, skvelým hereckým obsadením a množstvom odkazov na popkultúru veríme, že sci-fi bude stáť za to.

Mohlo by sa ti páčiť

2 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -