Čo sa stalo s filmom Justice League? Čo štúdio vystrihlo, zmenilo, a ako môžeme film ešte stále zachrániť!

Nenechajte si ujsť

Filip Scherhaufer
Filip Scherhaufer
They've done studies you know... 60% of the time, it works every time.

Čo sa stalo s filmom Justice League?

Zajtra to bude presne týždeň, odkedy sme mohli vidieť najnovší DCEU film v našich kinách. Ide pochopiteľne o veľkú tímovku Justice League, ktorá si vo svojom rovnomennom filme vytvorila historický debut na filmových plátnach. Ohlasy na tento dlho očakávaný film sú bohužiaľ veľmi rozdielne. Asi ani netreba pripomínať, že kritici z filmu dvakrát nadšení neboli. Obyčajní diváci si síce film pochvalujú, no nikto o ňom nevraví, ako o veľkom a skvelom komiksovom filme. Pýtate sa prečo? Nuž, štúdio Warner Bros opäť začalo do najnovšieho filmu strkať prsty.

Ak ste dobre sledovali trailery, určite ste si všimli, koľko veľa materiálu z trailerov sa nakoniec vo filme neukázalo. Trailery boli totižto strihané podľa pôvodnej verzie filmu. Áno, počujete dobre, tento film má pôvodnú verziu. Pýtate sa, čo ste teda videli v kinách? Justice League je možno skvelá zábava a dobrá komiksová jazda, ale ani zďaleka to nie je film, aký sme mali pôvodne vidieť. Štúdio Warner Bros totižto prikázalo druhému režisérovi Jossovi Whedonovi, aby film zjemnil, odľahčil ho a vytvoril z neho príjemný komiksový film pre celú rodinu.

Zack Snyder pri natáčaní filmu Justice League
Zack Snyder pri natáčaní filmu Justice League; Zdroj: collider.com

To sa mu vlastne podarilo a celkový zostrih bol nakoniec upravený a rovno aj skrátený až o jednu drastickú hodinu. Po tomto sa vlastne ani nečudujeme, že sa od projektu režisér Zack Snyder v podstate dištancoval, a vlastne film do dnešného dňa ani nevidel. To čo práve beží v kinách totiž nemá nič spoločné s filmom, aký sa pôvodne natočil. Podľa prvých informácií bola pôvodná Zackova verzia takmer 3 hodiny dlhá, bola temnejšia, komplikovanejšia a dokonca obsahovala hudbu od Junkieho Xl, ktorý pomáhal skladať hudbu pre film Batman vs. Superman.

Supermanova zmena

Ak si teraz spomenieme na toto jeden rok staré dielko, to si tiež prešlo podobnými problémami, avšak nie až v takom veľkom merítku, ako práve pri Justice League. Kinoverzia filmu Batman vs. Superman bola skrátená verzia pôvodného filmu, Justice League je ale kompletne pozmenený film, len s (v podstate) rovnakým príbehom. Ako to najlepšie spoznáte? Nuž, Henry Cavill, predstaviteľ Supermana musel pretáčať film v čase, kedy si nemohol oholiť bradu a fúzy kvôli filmu Mission Impossible 6. Tvorcovia teda pri jeho scénach museli fúzy digitálne odstrániť. No a ak ste film sledovali pozorne, jeho digitálne ústa sú niekedy ľahko rozpoznateľné.

Ak ste ale sledovali film ešte pozornejšie, viete, že Cavillove divné ústa ste mohli vidieť v prakticky každej jeho scéne. Vysvetlenie je jednoduché, Superman je najviac zmenenou postavou v celom filme. Vďaka týmto scénam je úplne jednoduché skonštatovať, že Superman bol vo filme najprv úplne iným a keďže sa dej odvíjal najmä okolo neho, je vidieť vlastne celá zmena scenáru. No a ako sme čakali, rôzne zdroje začali postupne všetky teórie potvrdzovať. Prezradili napríklad to, že Superman bol v pôvodnej verzii temný takmer celý čas, a vraj aj nosil svoj ikonický čierny oblek. Ak by sa teda vo filme zmenil len Supermanov príbeh, stále by išlo o podstatnú zmenu celého druhého a tretieho dejstva filmu. My ale vieme, že sa zmenilo viac. No a hlavne netreba zabúdať na to, že Justice League malo byť pôvodne rozdelené na dve časti.

Najväčšou zmenou si prešiel Superman
Najväčšou zmenou vo filme si prešiel Superman; Zdroj: comicbookmovie.com

Všetky veci, ktoré teda smerovali k niečomu väčšiemu boli buď vystrihnuté alebo zmenené. Nám sa ale podarilo zistiť, aké scény sa do filmu nedostali. No a musíme povedať, že tie absolútne menia celý tón, príbeh a pôsobenie filmu.

Čo teda ostalo skryté v Snyderovej pôvodnej verzii?

 • Montáže na začiatku filmu ukazovali pôvodne aj rôzne Supermanove záchrany počas doby, kedy ešte žil
 • Bruce Wayne ktorý cestuje po svete a dozvedá sa o pôvode Motherboxes
 • Bruce učiaci sa o Parademons
 • Batman, ktorý vyšetruje pôvod kryptoňanov
 • Batman v kryptónskej lodi
 • Dvaja Green Lanterni (Tomar-Re a Kilowog), ktorí navštívia Bruce Wayna v jeho dome pri jazere
 • Cameo Dinah Lace (Black Canary)
 • Video záznamy z kryptonskej lode, ktoré ukazovali Supergirl. K tomu určite patrí aj scéna z trailerov, kde sa Batman pozerá na hologram Supergirl
 • Cameo postavy Vulka, ktorého hrá Willem Dafoe
 • Aquamanov príbeh (+ rôzne akčné scény pod vodou, ktoré sú videné v traileri)
 • Mera, ktorá sa prišla na súš porozprávať s Aquamanom
 • Barry Allen zachraňujúci Iris pred zrážkou s autom. Táto scéna bola dokonca neskôr neoficiálne zverejnená a kúsok z nej môžete vidieť v Comic-Con traileri, kde Flash rozbíja prstom sklo
 • Cyborg, ktorý sa učí o jeho schopnostiach
 • Cyborg, ktorý testuje lietanie (videné aj v traileri, kde si dokonca vytvoril masku na lietanie)
 • Cyborg, ktorý ukazuje pôvod Motherbox, ktorá patrí ľuďom. Táto scéna dokonca slúži ako príprava na film Wonder Woman 2
 • Cyborgova nehoda počas Blackzero fightu. Následne príde jeho flashback ako získal schopnosti a ako hrával americký futbal ešte ako človek. (Tieto scény sú videné v traileroch)
 • Doomsdayovo telo, na ktorom sú robené pokusy
 • Deathstroke zachraňuje Lexa Luthora z väzenia. Počas úteku sa dohodli na mieste, kde sa stretnú. Scéna ich dvoch v aute ako sa rozprávajú (ich príbeh nakoniec končí na lodi v scéne, ktorá bola použitá ako post-credits scéna)
 • Steppenwolfov príbeh a ukázanie, ako bol vyhostený zo svojho sveta
 • Predĺžené scény so Steppenwolfom, ktoré ukázali rozšírenú historickú scénu, kde je vidieť aj Darkesida a New Gods
 • Darkseidove predošlé útoky na Zem
 • Cyborgov otec, ktorý na svojom synovi robí pokusy v Star Labs
 • Cyborg čo sa učí o Motherboxes
 • Steppenwolf oživuje Supermana
 • Superman sa stáva zlým
 • Superman a Parademons navštevujú pamätník
 • Superman bojuje s Justice League (čiže určite bola pôvodná scéna väčšia a Liga musela bojovať proti Parademons, pravdepodobne to bol náznak na snovú scénu z Batman vs. Superman)
 • Batman, ktorý žiada Alfreda aby povolal do boja Lanternov
 • Liga zajme Supermana
 • Superman sa stretne s Lois
 • Superman a Lanterni navštívia Alfreda (posledná scéna z comic-con traileru)
 • Superman, čo sa neskôr pridá k Lige v čiernom kostýme aj s Lanternmi
 • Všetky bojové scény ako tunelový a aj posledný boj sú predĺžené aspoň o 20 minút
 • Natočené vraj boli 3 konce: Cyborg ktorý sa obetuje a je pohletený jednou z Motherboxes; Flash ktorý roztrhne Stepenwolfa a zmizne; Steppenwolf je porazený ligou a je zachránený portálom (v podstate aj použité zakončenie)

Schválne si popozerajte všetky trailery, kde uvidíte naozaj veľa vymazaných scén. Dokonca vrátane ikonického záberu Ligy stojacej pred Slnkom. Myslím, že každý z vás si po prečítaní teraz uvedomil, že to čo Warner Bros tomuto filmu urobilo, je naozaj dôvod, prečo ich DC filmy nikdy nebudú fungovať. Zobrať ultimátny komiksový film a zmeniť ho do niečoho úplne stráviteľného. Spravili to teraz už tretíkrát, a ja myslím, že už by aj stačilo. Takto to dopadá, keď sa požiadavky od ľudí spoja so zlým vedením. Justice League je teda výsledok rýchlo zlepeného naozaj dobrého príbehu, v ktorom bolo takmer všetko zmenené. Avšak, stále je tu veľmi veľká šanca, že tento zostrih ešte uvidíme.

Vymazaná scéna Flasha z filmu Justice League
Vymazaná scéna Flasha z filmu Justice League; Zdroj: youtube.com

Dočkáme sa Snyderovej verzie na Blu-Ray?

Batman v. Superman nakoniec dostal kompletnú verziu, keď sa vydával na Blu-Ray. Suicide Squad sa síce dočkalo iba predĺženej verzie, avšak tam boli inšie problémy. Toto by nám ale malo naznačovať, že Warner Bros sa vydávania nových verzií na Blu-Ray nebojí (prečo aj, ďalšie peniaze). Bohužiaľ, Justice League je pozmenený celý film, takže táto otázka ostáva visieť vo vzduchu. Veľa ľudí si totižto myslí, že tento zostrih neuvidíme, keďže Snyder vlastne opustil produkciu filmu.

Práve dnes sme ale zistili, že šanca je naopak veľmi svetlá, keďže tento Snyderov zostrih naozaj existuje. Vraj sa ukázal testovaciemu publiku. Tento film vraj dostal dve testovacie projekcie. Jedna bola Whedonova verzia, a druhá tá Snyderova. Warner Bros sa však nakoniec rozhodlo vydať tú verziu, na ktorej sa ľudia viac smiali. No a pardon, ale toto už je na smiech. Osobne netuším, prečo ľudia toľko protestujú proti temnejším DC filmom. Ja beriem ultimátnu edíciu Batman v Superman ako naozaj fantastický film a rovnako to platí aj o Man of Steel.

Vymazaná scéna s hologramom Supergirl
Vymazaná scéna s hologramom Supergirl; Zdroj: youtube.com

Ak by sa teda Warner Bros nestaralo o to, ako poraziť Marvel ale o to, ako nechať skvelý film skvelý filmom, asi by celé DCEU teraz vyzeralo oveľa čerstvejšie. Je teda možné, že Snyderovu verziu uvidíme? Ako sme písali, existuje, ale otázkou je, či Warner Bros bude ochotné vydať film, ktorý vlastne mení udalosti toho pôvodného. Predsa len, zrušili plány na Justice League: Part 2, ku ktorému tento film určite smeroval. No plánovať tento vesmír aj tak musia, čiže sme zvedaví, akým smerom sa rozhodnú vydať.

Aj to čo sa zdalo ako ikonická scéna filmu, bola nakoniec vystrihnutá
Aj to čo sa zdalo ako ikonická scéna filmu, bola nakoniec vystrihnutá

Petícia

My všetci však toto môžeme zmeniť. Možno ste to už počuli, no na internete sa zrazu objavila petícia, ktorá požaduje vydanie pôvodnej verzie filmu od Zacka Snydera aj s originálnou hudbou od Junkieho XL. Takéto petície tu už boli, no vždy získali len pár tísíc podpisov. Justice League má však po pár dňoch už naozaj ohromných 88 000 podpisov (a stále rýchlo rastie), čo je veľký úspech. Na internete momentálne táto petícia traduje, a my všetci veríme, že to štúdiu Warner Bros otvorí oči.

Podpísať ju môžete tu. Je však naozaj smutné, že sa musia filmoví fanúšikovia biť za to, aby videli film, na ktorý tak dlho čakali. Nie sú to však len diváci, ktorí protestujú. Viete, kto túto petíciu už podpísal? Samotný Zack Snyder ju prosím pekne likol, a podpísal ju už aj kaskadér Bena Afflecka z tohto filmu. Ten sa k tomu vyjadril, že podporuje víziu jeho priateľa, a že je to verzia, ktorá mala byť zverejnená, rovnako ako pri filme Batman vs. Superman. Nakoniec sa s podpisom ešte pridal aj Snyderov kameraman Fabian Wagner, ktorý pochopiteľne točil aj tento film. To sú už traja pracovníci (ktorí o tom dali vedieť) z tohto projektu, ktorí sú nespokojní s výsledkom, aký si presadilo štúdio Warner Bros.

Cyborgova vymazaná flashback scéna
Cyborgova vymazaná flashback scéna; Zdroj: youtube.com

Máme Warner Bros s DCEU ešte veriť?

Každopádne, po celom tomto fiasku s Justice League silno veríme, že Warner Bros si dá svoj DCEU naozaj do poriadku. Momentálne majú naplánovaných viac filmov ako pripravovaných, a tie pripravované buď rušia, menia alebo z nich vyhadzujú štáb. Ak by sa teda táto verzia Justice League presadiť nedokázala, určite budeme sklamaní. Mne sa kinoverzia páčila. Avšak naštvala ma tým, ako moc je vidieť celá zmena filmu, ako vôbec nesúvisí so štýlom predošlých filmov a ako je rýchlo postrihaná.

Sú v nej veci, ktoré som si ako komiksový fanúšik zamiloval, napríklad zmena Supermana na takmer identickú verziu s komiksami bola úžasná, no vidieť ho tak ako plánoval Snyder by bolo predsa len o niečo lepšie. S hudbou Elfmana aspoň ja problém nemám, no veľmi rád by som si vypočul prácu Junkieho XL. Toto je ale veľkolepý film, na ktorý nás pripravoval rovnako veľkolepý Batman vs. Superman: Ultimate Edition, a myslím, že si ho všetci zaslúžime vidieť! Ak teda chcete vidieť originálnu Snyderovu verziu, váš podpis k tomu určite môže pomôcť.

Oficiálny plagát k filmu Justice League
Oficiálny plagát k filmu Justice League; Zdroj: twitter.com

Chcete vidieť Snyderovu verziu filmu Jutsice League? Podpíšete petíciu? Páčil sa vám kinozostrih filmu? Dáte DCEU a Warner Bros ešte šancu? Napíšte nám do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

2 COMMENTS

 1. Jedine čo som chcel vedieť či aj vôbec existuje ten film či bol dokončený (Zackova verzia) teraz ste ma informovali že je! Už len dúfať že ho daju aj na blueray! Pačila sa mi aj kino verzia ale nie tak ako by sa pačila tato..

  • No treba fakt veriť! Veľmi sa bojím, že štúdio urobí len predĺženú verziu toho kinozostrihu, lebo niekedy proste just! :D Ale keď je okolo toho taký hype, tak snáď to uvidíme tak ako to Snyder zamýšľal!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -