Už o týždeň si v Bratislave užijeme očakávaný Comics Salón 2018! Na čo a na koho sa môžeme tešiť?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Comics Salón 2018

V dňoch 21. – 23. septembra sa v bratislavskom dome kultúry Ružinov uskutoční už 31. ročník medzinárodného festivalu popkultúry Comics Salón 2018! Festival organizuje nezisková organizácia OZ AnimeCrew v spolupráci s generálnym partnerom 365.bank, Veľvyslanectvom Japonska v Slovenskej republike a s ďalšími partnermi.

Od svojho vzniku v roku 1988 (IstroCON) sa festival venuje komiksom, anime, hrám, japonskej kultúre, K-POPu, scifi, fantasy a hororu. Súčasťou festivalu je bohatá ponuka prednášok, workshopov, súťaží, najnovších filmov, fantastickej literatúry, hudby a umenia. Ponúka stretnutia so spisovateľmi, krsty kníh a samozrejme rôzne kreatívne súťaže. Výstavná časť je venovaná počítačovým hrám, video hrám, spoločenským a kartovým hrám, retro hrám a technológiám.

Comics Salón sa teší veľkej obľube a každý rok víta 12-tisíc návštevníkov. Práve preto sa snaží zaujať jedinečným programom. Cieľom festivalu je poskytnúť návštevníkom edukáciu, priblížiť a podporiť fenomén popkultúry a ponúknuť tvorivú alternatívu trávenia voľného času ako aj priestor na sebarealizáciu a prezentovanie sa. Atmosféru môžeme potvrdiť aj z Anime Show 2018 spred polroka. Aby ste si len trochu vedeli predstaviť, koľko zábavy môžete čakať, prečítajte si našu reportáž z AS.

comics salon 2018
Zdroj: comics-salon.sk

Program

Comics Salón 2018 ponúkne v priebehu troch dní atraktívny program. Dominuje mu veľmi obľúbená kostýmová súťaž Cosplay, ktorej víťaz pocestuje na európske finále Eurocosplay v Londýne. Na Comics Salóne 2018 taktiež uvidíme Nočného Krála z Game of Thrones, ktorého v seriáli stvárňuje Slovák Vladimír Furdík.

vladimír furdík game of thrones night king
Zdroj: mafiacinema.cz

Okrem klasických vonkajších aktivít, možností stretnúť sa so známymi zahraničnými osobnosťami či všeobecne množstva spôsobov zábavy prichádza niekoľko noviniek. Festival sa rozširuje o ďalšie kreatívne foto súťaže ActionPlay a PhotoCon pre šikovných fotografov za použitia akčných figúriek a živých objektov. Treťou novou súťažou je CMV – Cosplay Music Video, ktorá je určená práve tvorcom krátkych filmov za použitia cosplayerov a hudby. Sme si preto istí, že tento rok si na svoje prídu aj nadšenci filmovej techniky.

Program má ďalej silné zameranie na prednášky od spisovateľov a odborných prednášajúcich. Tento rok nás poctí svojou hojnou účasťou skupina spisovateľov Daniel Hevier, Juraj Červenák, Františka Vrbenská, Mark E. Pocha, Martin Hatala, Jana Plauchová a Roland Oravský. Chýbať nebude ani lukostrelba, vystúpenie sokoliarov a vozenie na koňoch.

Nádherný Cosplay Jinx z Leage of Legends, ktorý sme videli pred polrokom; Zdroj: Dominik Kusý

Aj vaše obľúbené filmy!

Návštevníci sa môžu tešiť aj na najnovšie filmové trháky, medzi ktorými nájdete filmy ako Star Wars – Epizóda VIII: Poslední Jediovia, Solo: A Star Wars Story, Avengers: Infinity War, Ready Player One, Deadpool 2, ale aj množstvo filmov s komiksovou, fantastickou alebo anime tematikou.

Čo eš­te náj­de­te na Comics Salón 2018:
• Sú­ťaž o naj­lep­šie kres­le­né di­elo v ka­te­gó­riách Fa­nArt a Ori­gi­nal Art
• Sú­ťaž o naj­lep­ší kos­tým hr­di­nu z fil­mov, hier a ani­me Cos­play a EuroCosplay
• Sú­ťaž o naj­lep­ší vlastný neinšpirovaný kostým Original Costume
• Sú­ťaž o naj­lep­šie­ho spe­vá­ka v súťaži Karaoke
• Sú­ťaž tanečných skupín K-POP World Festival
• Sú­ťaž o naj­lep­šie fotografie v ka­te­gó­riách ActionPlay a PhotoCon
• Sú­ťaž o naj­lep­ší krátky film v ka­te­gó­riách Animated Music Video a Cosplay Music Video
• Sú­ťaž o naj­lep­ších ta­neč­ní­kov v Dan­ce Dan­ce Re­vo­lu­tion
• Pre­zen­tá­cia naj­nov­ších ani­me, fan­ta­sy, sci-fi či komiksových fil­mov
• Sek­cia Pop­kul­tú­ra, kto­rá bu­de ve­no­va­ná ob­ľú­be­ným se­riá­lom a kul­to­vým fil­mom
• Pred­náš­ky a be­se­dy so zná­my­mi spisovateľmi
• Ja­pon­ská ani­mo­va­ná tvor­ba vo vy­ni­ka­jú­com anime, pred­ná­škach na té­mu ani­me

REPORTÁŽ: AnimeSHOW & GAME EXPO 2018
Zdroj: Dominik Kusý

Ani fanúšikovia hier sa nebudú nudiť!

Veľkej popularite sa teší aj herná sekcia festivalu, kde festival ponúka veľké množstvo súťaží, prednášok, vystavovateľov a herných hostí. Novinkou hernej sekcie bude súťaž GAME JAM, kde sa vopred prihlásené tímy vývojárov na mieste festivalu dozvedia tému a budú mať 30 hodín na vytvorenie funkčnej hry. Výsledky sa budú prezentovať v piatok na festivale.

Zdroj: Dominik Kusý

Významnými herným hosťami festivalu budú tvorcovia hier, ktorých prednášku budete môcť navštíviť. Tento ročník redakcia SECTOR.sk privedie napríklad hostí ako Byzwa Dher, ktorý predstaví pripravovanú fantasy RPG Alaloth – Champions of The Four Kingdoms, ktorá bola jednou z najzaujímavejších na hernej výstave Gamescom. Druhým záujímavým vývojárom je Philipp Kapusta z Nemecka, ktorý bude na svojej hre Cubiverse ukazovať, ako sa dá v dnešných podmienkach vymyslieť nová originálna 3D puzzle hra. A tretím hosťom do bude Michal Ivan so svojou prednáškou s názornými ukážkami, ako navrhuje postavy pre herné svety a celý charakterový dizajn.

V hernej sekcii nebude chýbať Nintendo s pestrou ponukou hier pre ich aktuálnu hybridnú konzolu Switch a ich revolučný koncept LABO, kde z kartónov vyrábate netypické herné ovládače. Nebudú chýbať stálice ako ZeldaMario, množstvo chytľavých multiplayerových titulov (ARMS, Pokkén DX, Mario Kart 8 Deluxe), tanečníci sa zabavia pri Just Dance 2018 a taktiež si budete môcť vyskúšať novinku Kirby Star Allies, ktorá bude ešte čerstvá a umožní hrať viacerým hráčom. No to je len zlomok z toho, čo si budete môcť zahrať v konzolových sekciách.

REPORTÁŽ: AnimeSHOW & GAME EXPO 2018
Zdroj: Dominik Kusý

Herné turnaje a ešte viac!

Návštevníci sa môžu tešiť aj na PC turnaje League of Legends, Heroes of the Storm a Counter Strike. Na konzolách sa bude súťažiť v hrách Tekken 7, DragonBall FighterZ, Super Smash Bros 4, Mario Kart 8DX, Bomberman R, FIFA 18, Mortal Kombat X a Naruto Ultimate Ninja Storm 4.

Čo určite nebude chýbať v hernej sekcii:
• Výstava japonských herných automatov
• Najnovšie herné konzoly
• Retro sekcia s historickými konzolami Nintendo, Sega a Sony
• sekcie výstava, počítačové hry, spoločenské stolové hry, kartové hry a L.A.R.P.
• Prezentácia vývojárskych štúdií a výstava histórie počítačových hier.
• Odborné prednášky, besedy a príspevky na tému hier.
• Turnaje a hranie najnovších počítačových hier.
• Workshopy o tvorbe počítačových hier
• Hranie kartových hier (MTG, World of Warcraft, Pokémon, Yu-gi-oh)
• Hranie stolových hier (Hobit, Smallworld, Lovci noci, Dixit, a iné)
• Casual hry (Guitar Hero, DDR, SingStar, EyeToy, a iné)
• LaserGame aréna

comics salon 2018
Zdroj: comics-salon.sk

Comics Salón 2018 sa uskutoční v dňoch 21. až 23. septembra 2018 v priestoroch DK Ružinov, Ružinovská 28 v Bratislave. Začína sa v piatok (21.9.) od 13:00 a končí sa v nedeľu (23.9) o 17:00. Tak čo, vidíme sa s vami?

Zdroj: TS CS 2018

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -