Vietnamská vojna, rasizmus a škatuľa plná zlata | Da 5 Bloods RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Gerard Butler čelí koncu sveta | Greenland: Posledný úkryt RECENZIA

Greenland: Posledný úkryt RECENZIA Greenland: Posledný úkryt RECENZIA - V záplave superhrdinských filmov sa len málokedy dočkáme blockbusteru s iným námetom, ktorý nevsádza všetko na...

Pokračovanie filmu Warcraft a prvá vesmírna reality šou?! – RESTART #1

Dovoľujeme si vám predstaviť projekt, na ktorom sme usilovne pracovali počas leta. Toto je RESTART, náš nový formát videí, ktorý sme pre vás vytvorili...

Kto je Kang the Conqueror? Nový MCU záporák dokáže cestovať v čase a je silnejší ako Thanos

Kto bude nový MCU záporák? Film Avengers: Endgame ukončil jednu veľkú príbehovú kapitolu menom Infinity Saga, ktorá sa pomaly formovala od roku 2008. Prvé tri...

Vzniká nová vesmírna reality šou, ktorej víťaz poletí priamo na Medzinárodnú vesmírnu stanicu

Vesmírna reality šou Space Hero Vyzerá to tak, že herec Tom Cruise nebude jedinou televíznou hviezdou, ktorá poletí mimo planéty Zem. Po úspešnej ceste lode...
Oliver Kohár
Oliver Kohár
Večný študent kinematografie... aj jej obskúrnych zákutí.

Da 5 Bloods RECENZIA

Da 5 Bloods RECENZIA Netflix spojil sily s ďalším významným režisérom. Tentokrát ním je Spike Lee, ktorý nám naposledy priniesol oscarový BlacKkKlansman. Lee sa zaoberá vo svojich filmoch tématikou rasizmu už od 80. rokov a patrí medzi najvýraznejších afroamerických režisérov.

Aj keď sa jeho filmy uberajú čoraz viac a viac ku mainstreamovej tvorbe, Lee si stále udržuje svoj jedinečný režijný rukopis. Vyberá si ťažké politické témy, ktoré úderne zachytáva a nebojí sa v nich mať aj dávku humoru. Výnimkou nie je ani jeho najnovší film Da 5 Bloods, v ktorom oživuje spomienky na Vietnamskú vojnu.

Da 5 Bloods
Zdroj: imdb.com

Nie je ľahké byť späť…

Paul, Otis, Eddie a Melvin sú viac, ako priatelia. V čase Vietnamskej vojny sa z nich stali bratia. Počas jednej z ich misii našli uprostred pralesa havarované americké lietadlo, v ktorom bol kufrík plný zlata. Spolu s ich zosnulým veliteľom Normanom sa rozhodnú zlato ukryť a vrátiť sa poň po vojne.

Ubehlo niekoľko rokov a čas si od nich vyžiadal daň. Títo štyria zlomení muži sa rozhodnú naplniť svoj plán a vydávajú sa späť do Vietnamu, aby tam našli ukryté zlato a pozostatky ich veliteľa. Avšak čoskoro zistia, že nie je ľahké byť späť a okrem nemilosrdnej prírody budú musieť čeliť aj ich najväčším nepriateľom. Spomienkam.

Spike Lee - film
Zdroj: imdb.com

Osobitá režisérska výpoveď

Spike Lee mal pred sebou po jeho poslednom filme BlacKkKlansman veľkú výzvu. Bol to obrovský hit u divákov aj kritikov, ktorý bol dokonca nominovaný na hneď niekoľko prestížnych filmových cien. Očakávania na jeho ďalší film boli veľké. A po oznámení, že sa bude zaoberať tématikou Vietnamskej vojny, boli ešte väčšie. Vojenský film od Spikea Leeho? Sem s tým!

Je fascinujúce sledovať talentovaných tvorcov, ktorí sú známi najmä vďaka menším filmom, uchopiť niečo v oveľa väčšom merítku. Ako je to u Leeho bežné, opäť sa jedná o prehliadku prvotriednej filmárčiny, výborných hereckých výkonov a silných tém, ktoré nás donútia zamyslieť sa.

Da 5 Bloods je zaujímavo vystavaným filmom s výnimočnou formou. Príbeh sledujeme v dvoch dejových líniách. Tou hlavnou je súčasnosť, v ktorej skupina Vietnamských veteránov hľadá v nebezpečnej džungli Vietnamu pozostatky ich veliteľa a škatuľu plnú zlata. Tou druhou sú “flashbacky” a v nich vidíme ich vojenskú minulosť. Taktiež nám objasňujú situácie z hlavnej dejovej línie.

Da 5 Bloods
Zdroj: imdb.com

Tieto “flashbacky” tvoria hrané scény a autentické dokumentárne zábery z Vietnamskej vojny, ktoré sú veľmi efektívne a majú silnú výpovednú hodnotu. Dejové línie sú rozdelené aj vizuálne – v rozličných formátoch. Forma filmu je zaujímavá a umožňuje režisérovi rozprávať príbeh originálnym spôsobom, ktorý je dynamický a štýlový.

Herci sú absolútne fantastický. Každý z nich dostane dostatočnú charakterizáciu na to, aby sme sa o ňom niečo dozvedeli. Je na nich vidno, že hrajú ako o život. Avšak film si pre seba ukradol Delroy Lindo v úlohe Paula, ktorého vojna najviac zasiahla. Ten predvádza oscarový herecký výkon a bude absurdné, ak nedostane aspoň nomináciu.

Nenaplnený potenciál

Spike Lee film
Zdroj: flixster.com

Da 5 Bloods má úžasný námet, ktorý mal obrovský potenciál. Spike Lee ho bohužiaľ narozdiel od svojho predošlého filmu BlacKkKlansman tentokrát úplne nenaplnil. Problém filmu je, že si nie je istý, čím chce byť. Na jednej strane je to skutočne silná dráma s presahom o skupine veteránov, ktorí spomínajú na vojnu. Na druhej strane je to dobrodružný akčný film v srdci Vietnamskej džungle.

Tieto “dva filmy” sa navzájom bijú a vylučujú. Nepomáha tomu ani fakt, že Spike Lee síce rozpráva príbeh zaujímavou formou, ale niekedy to preháňa. Štýl, akým rozpráva príbeh, sa často mení a nie je konzistentný. Napríklad jedna z postáv sa zrazu začne spovedať do kamery, ale je to jediná scéna tohto typu v celom filme. Film si taktiež scenáristicky pomáha lacnými náhodami, ktoré sú občas až úsmevné.

O problematike rasizmu je dôležité hovoriť. Je obdivuhodné a šľachetné, že nám Spike Lee prinesie túto tému vždy z iného uhla a iného obdobia v histórii. A áno, po Da 5 Bloods som sa niečo naučil. Ale je rozdiel, keď režisér podá svoju tému skromnejšie a o to údernejšie, než keď moralizuje a kričí na vás z megafónu. Tento film bohužiaľ spadá do tej druhej kategórie.

Da 5 Bloods
Zdroj: imdb.com

Da 5 Bloods RECENZIA – Zhrnutie

Da 5 Bloods je prehliadkou prvotriedneho filmárskeho remesla plného nápadov, fantastických hereckých výkonov a silných tém. Bohužiaľ, pri jeho sledovaní máme pocit, že sa o pozornosť bijú dva rozdielne filmy. Z toho je jeden akčný a druhý dráma. Myšlienka filmu je taktiež podaná až príliš na silu.

Avšak Da 5 Bloods je silný v jednotlivých momentoch, pri ktorých vidíme režisérsky talent Spikea Leeho. Už len scéna, v ktorej skupina starých chlapov tancuje v nočnom klube, je lepšia, ako väčšina súčasnej filmovej produkcie. Ako celok to ale nestačí, škoda. Preto sme sa tento film rozhodli ohodnotiť 7/10.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

iPhone 12 Mini? Najnovší únik odhalil existenciu ďalšieho smartfónu novej generácie od Apple

S očakávaným októbrovým odhalením smartfónu iPhone 12 sa nám podarilo získať celkom podrobný obraz toho, čo môžeme od novej generácie vlakových modelov od Apple...

Film Borat 2 dostal dlhý a absurdný názov, ktorý pozostáva z takmer dvadsiatich slov

Áhoj ja Bórat. Nóvy ve městě. Móc fájne. Nedávno sme vás informovali o tom, že film Borat 2 bol úspešne nakrútený v tajnosti, dokonca...

Seriál Zaklínač mení obsadenie kľúčovej postavy pre druhú sériu. Koho sa táto zmena týka?

Zaklínač mení obsadenie kľúčovej postavy Druhá séria populárneho fantasy seriálu podľa knižnej predlohy Zaklínač mení obsadenie postavy pre druhú sériu. Ide o pomerne dôležitý charakter,...

Chris Hemsworth sa pripája k režisérovi filmu Top Gun: Maverick v novom sci-fi projekte od Netflixu

Chris Hemsworth, Miles Teller a Jurnee Smollett stvárnia hlavné postavy pripravovaného sci-fi filmu Spiderhead, ktorý uvidíme na Netflixe. V režisérskom kresle sa objaví Joseph...

Gerard Butler čelí koncu sveta | Greenland: Posledný úkryt RECENZIA

Greenland: Posledný úkryt RECENZIA Greenland: Posledný úkryt RECENZIA - V záplave superhrdinských filmov sa len málokedy dočkáme blockbusteru s iným námetom, ktorý nevsádza všetko na...