Odpočívaj v pokoji, Homer Simpson. Zomrel herec Vlastimil Bedrna (89), ktorý bol hlasom obľúbenej postavy.

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Volám sa Andrej, mám 21 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Zomrel dablér Homera Simpsona

Tu na Rewinde sme zvyknutí prevažne na vzrušujúce a skvelé správy zo sveta filmov a seriálov. Dnes však z Prahy prišla mrazivo smutná správa. Vo veku 89 rokov zomrel včera (6. marca) český herec Vlastimil Bedrna, ktorý hral v menších úlohách v populárnych filmoch ako Limonádovy Joe aneb Koňská opera, Božská Ema či Jáchyme, hoď ho do stroje. Bol aj vyhľadávaným divadelným hercom, no okrem herectva si „vyskúšal“ aj dabovanie. Známy je hlavne ako dablér Homera Simpsona, ktorému svoj has prepožičal v prvých 12 sériách animovaného seriálu Simpsonovci.

dablér homera simpsona vlastimil bedrna
Zdroj: tvnovinky.sk

Život a kariéra

Vlastimil Bedrna sa narodil 8. februára 1929 v hlavnom meste prvej česko-slovenskej republiky, Prahe. Po maturite sa zapísal na dve školy, nakoniec ho prijali na Divadelnú fakultu AMU, ktorú v roku 1952 úspešne dokončil. Potom bol prijatý do Divadla S. K. Neumanna, po čom nasledovalo krátke pôsobenie v Mladej Boleslavi. To mu prerušil rok vojny v Armádnom umeleckom zbore (AUS), neskôr sa vrátil do Mladej Boleslavi.

Jeho bývalý spolužiak z DAMU ho oslovil s ponukou, vďaka ktorej sa stal jedným zo zakladajúcich členov divadla Rokoko. V ňom pôsobil ako herec a mím až do zrušenia divadla v roke 1972. Po dlhú dobu potom hral v Divadle Na zábradlí. Od roku 1995 pôsobil v Divadle pod Palmovkou.

Jeho druhou manželkou, s ktorou sa zoznámil pri pôsobení v Rokoku, bola od roku 1972 Laďka Kozderková. V roku 1976 sa im narodila dcéra Vlastimila.

The Simpsons
Zdroj: fox.com

V rokoch 1992-2002 daboval v českom znení animovaného seriálu Simpsonovci (1.-12. séria) postavu Homera Simpsona. Po prekonaní mozgovej mŕtvice v roku 2005 ho v tejto roli nahradil Vlastimil Zavřel. Viac sa už potom nevrátil do divadla. Za celoživotnú prácu v dabovaní dostal v rom istom roku Cenu Františka Filipovského.

Mnoho z nás vyrastalo sledovaním prvých dvanástich sérií Simpsonovcov. Vlastimil Bedrna nám bude chýbať.

ZDROJteraz

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -