Aktuálne: Veľkí predajcovia elektroniky sa spojili. Niektoré značky „neprežijú“

Nenechajte si ujsť

Veľká zmena na Slovensku

NAY sa mení na HP Invest. Je to zmena, o ktorej verejnosť už dlhšie vedela, ale až teraz sa dočkala finálneho stanoviska.

Slovenský obchodný reťazec NAY, a.s. a česká skupina HP Tronic sa po marcovom schválení českým Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže a následne slovenským Protimonopolným úradom SR spájajú do jediného holdingu.

Vzniká tak veľká skupina, ktorá mieni svoju nadobudnutú veľkosť využiť celkom konkrétne. „Posilňovať strategickú pozíciu a lepšie využívať príležitosti nie len v kamenných predajniach, ale i na trhu elektronického obchodovania. Mnohoročné skúsenosti pomôžu rozširovať ponuku produktov, služieb a udržovať vysoký štandard starostlivosti o zákazníka,“ dodal Peter Zálešák, predseda predstavenstva spoločnosti NAY a.s..

Spojením NAY a HP Tronic vzniká nový holding HP Invest. Zjednodušene povedané sa NAY sa mení na HP Invest, lenže to nie je presné. HP Invest je názov zastrešujúcej spoločnosti, ktorá zahŕňa spoločnosť HP Tronic. Do portfólia spoločností tak patria predajne Datart, Electro World, NAY a Eta. 

Na Slovensku a v Českej republike však budú vystupovať pod rôznymi názvami, čomu sa v príspevku venujeme nižšie.

datart nay
Datart ako ho poznáme na Slovensku čoskoro skončí. Pohtia ho NAY Elektrodomy. Zdroj: NAY, Datart

Prečo sa NAY spája s HP Tronic?

Fúzie spoločností nie sú vo svete obchodu nič nové ani výnimočné, rovnako ako akvizície menších spoločností väčšími konkurentmi a investormi. Možno ešte máte v pamäti obrovskú akvizíciu hernej spoločnosti Blizzard americkým gigantom Microsoft v hodnote astronomických 69 miliárd dolárov.

Zlínska skupina HP Tronic pôsobí v oblasti veľkoobchodného predaja elektroniky. V Českej republike prevádzkuje maloobchodnú sieť cca 156 predajní pod obchodnými značkami Datart a ETA a e-shopy so spotrebným tovarom, napríklad www.kasa.cz či www.datart.cz.

Slovenská skupina NAY pôsobí v oblasti maloobchodného predaja elektroniky a produktov z kategórií „záhrada, dom, šport a hobby“. Pre mnohých zákazníkov sa počas rokov na trhu stala prvým miestom v prípade záujmu o nákup elektroniky akéhokoľvek druhu. V Česku NAY prevádzkuje sieť predajní Electro World, ktorá zahŕňa 40 kamenných predajní a internetový obchod.

Čo prinesie zmena? Niektoré značky spojenie „neprežijú“

Ako sa vyjadrili zástupcovia NAY a HP Tronic, novovznikajúce zoskupenie NAY-DATART prinesie nové príležitosti pre obe spoločnosti. Zmieňujú výhody pre zákazníkov, zamestnancov i investorov, pričom poukazuje aj to, že na Česku a Slovensku budú predajne pôsobiť pod zmenenými názvami.

Značka Electro World sa v susednom Česku čo najrýchlejšie premenuje na Datart a na Slovensku sa s predajňami Datart môžeme rozlúčiťstanú sa z nich NAY Elektrodomy. Teda, Datart sa mení na NAY.

Datart na trhu pôsobí už od roku 1990 a pre mnohých sa stal synonymom predajne s elektronikou. Minulý rok sa spoločnosť stala významným partnerom projektu Digitálny žiak, ktorý umožňoval dotovaný nákup elektroniky určenej na vzdelávanie. V súčasnosti žiadne informácie o pripravovanej zmene názvu na Slovensku neavizuje.

Reklamácie zákazníci vybavia aj naďalej

O celej obchodnej transakcii sa začalo otvorene hovoriť ešte v lete minulého roka, keď sa Protimonopolný úrad SR začal fúziou českej a slovenskej spoločnosti zaoberať.

Zákazníci zatiaľ nemali dôvod na obavy, kto v prípade zrušenia predajní zabezpečí záručný servis ich produktov, teda kde budú môcť riešiť reklamácie. Dnes vieme, že dôsledkom fúzie nebude zatváranie prevádzok, ale ich premenovanie.

Ako uviedli spoločnosti vo svojej spoločnej tlačovej správe, zástupcovia oboch (NAY aj HP Tronic, pozn. red.) si veľmi vážia svojich zákazníkov a chcú uistiť, že avizované spojenie neovplyvní platné zmluvné záväzky, vrátane reklamácií ktoré sa vzťahujú na produkty a služby zakúpené v predajniach NAY, Electro World a DATART v Českej republike a na Slovensku, pred samotným spojením.

Pre zákazníkov sú to dobré správy, pretože prístup spoločností napovedá o ich zodpovednom prístupe k reklamáciám.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -