TOP 5: Odkazy vo filme Joker na postavy a svet DC. Všimli ste si všetky?

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Mám 22 rokov, študujem masmediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport - celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

TOP 5: Odkazy vo filme Joker na svet DC

- Advertis

Film Joker (2019) síce nie je súčasťou spojeného filmového vesmíru DCEU, no stále v ňom nájdete množstvo jasných, ale aj skrytých odkazov na svoje predlohy a svet DC. Thomas Wayne a jeho malý syn Bruce Wayne (Batman) tak neboli jedinými známymi postavami, ktoré sme vo filme zahliadli. Dnes sa teda pozrieme na tie najlepšie odkazy vo filme Joker, ktoré nejakým spôsobom súvisia s DC Comics.

Na spojenie s klasickými filmami ako Taxikár (1976) či Kráľ komédie (1982) sa pozrieme v ďalšom článku. Film totižto obsahoval oveľa viac skrytých odkazov na kultové snímky a ich postavy, ktoré však nie sú súčasťou sveta DC. Vyššie spomenutého Thomasa a jeho syna sme do rebríčku nezaradili, pretože ich mená boli vo filme jasne spomenuté a prehliadnuť sa ich nedalo. Poďme teda na to!

5. Alfred Pennyworth

Alfred Pennyworth
Zdroj: dccomics.com

Možno si to neuvedomili všetci diváci, no vo filme sa ukázal aj Batmanov asistent, komorník a kamarát, Alfred Pennyworth. Stalo sa tak v rovnakej scéne, kedy sme videli aj malého Bruca Wayna. Mladšiu verziu komorníka stvárnil herec Douglas Hodge, ktorého môžete poznať z projektov ako Penny Dreadful, Black Mirror, Červená volavka či Lost in Space.

4. Sociálna pracovníčka Debra Kane

Bob Kane
Zdroj: syfy.com

V prvej tretine filmu navštevuje Arthur sociálnu pracovníčku Debru Kane (Sharon Washington). Jej meno priamo odkazuje na autora komiksov a spolu-tvorcu samotného Batmana – Boba Kane. Ten spolu s Billom Fingerom vytvoril túto ikonickú postavu v roku 1939.

3. Arkham State Hospital

Arham Asylum v hrách
Zdroj: arkhamcity.fandom.com

Počas filmu Arthur navštívi Arkham State Hospital (Arkhamskú štátnu nemocnicu), kde kedysi držali jeho matku (Frances Conroy). Fanúšikovia komiksov jasne vedia, že ide o odkaz na psychiatrickú liečebňu a väzenie Arkham Asylum.

Práve tam Batman zatváral všetkých svojich nepriateľov vrátane Jokera. Liečebňa bola veľmi dôležitou súčasťou hernej trilógie BatmanArkham, no videli sme ju aj vo filmovej sérii Temný rytier od Christophera Nolana.

2. Pozvanie do šou Murrayho Franklina

Na konci filmu bol Arthur pozvaný ako hosť do talk šou Murrayho Franklina (Robert DeNiro), ktorá skončila krvavou katastrofou. Rovnako tomu bolo aj v komikse a animovanom filme The Dark Knight Returns, kde Jokera tiež pozvali do talk šou.

Tam to však skončilo ešte horšie – Joker pomocou svojho plynu vyvraždil celé publikum. V animovanom filme ešte stihol pomocou šálky zabiť ďalšieho hosťa šou. Film týmto spôsobom vzdal hold aj jednému z najslávnejších a najlepších príbehov o Batmanovi.

1. „Super Potkany“

Ratcatcher
Zdroj: geektyrant.com

Vo filme sa niekoľkokrát spomína zamorenie mesta Gotham City premnoženými potkanmi, ktoré sa „vyvíjajú“. Mesto je teda zamorené novou hrozbou, ktorú nazývajú „Super Potkany„. Samozrejme ide o vtip a navrhujú, že riešením by mohli byť „Super Mačky“.

Tým reálnym riešením by však mali byť chytači potkanov, čo odkazuje na jedného z klasických Batmanových nepriateľov – Ratcatcher. Otis Flannegan bol jedným z najúspešnejších chytačov potkanov ešte predtým, ako svoj život poddal zločinu. Jeho schopnosťou je komunikovanie, trénovanie a kontrolovanie potkanov.

Túto postavu uvidíme aj v DC filme The Suicide Squad od režiséra Jamesa Gunna. Bude mať však vymenené pohlavie, pričom postavu stvárni herečka Daniela Melchior.

Všimli ste si vo filme ešte nejaké odkazy na svet DC komiksov? Dajte nám vedieť do komentárov!

Zdroj: screenrant.com, gamespot.com, washingtonpost.com

Pridaj komentár

Mohlo by sa ti páčiť