Čo má gotický démon Valak z pekla spoločné s Mníškou zo sveta Conjuring?

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 23 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Do kín sa konečne dostal dlho očakávaný horor zo sveta Conjuring, Mníška. Už podľa názvu si dokážeme odvodiť, že sa bude primárne zameriavať na mníšku, ktorú sme videli vo filme V zajatí démonov 2. Každopádne, ako sme sa dozvedeli ešte v tomto filme, pravé meno tejto postavy znie Valak. Ide o neúprosného démona, ktorý si na seba zobral podobu mníšky, a taktiež aj Crooked Mana. Podľa všetkého teda dokáže meniť svoje formy a pred každým môže vyzerať úplne inak! Možno ste o tom ani nevedeli, no Valak nie je vymysleným démonom špeciálne pre film. Ide o gotického démona z príbehu Lesser Key of Solomon, ktorý vznikol v sedemnástom storočí…

Valak ako mníška a Crooked Man vo filme V zajatí démonov 2
Valak ako Mníška a Crooked Man vo filme V zajatí démonov 2, Zdroj: youtube.com

Čo má spoločné gotický démon Valak s tým z filmov?

Manželia Ed a Lorraine Warrenovci vyšetrovali vo filme V zajatí démonov 2 známy démonický prípad, ktorý poznáme ako Enfield Poltergeist. Ten je tak preslávený práve tým, že sa mal údajne naozaj stať. Pravdou však je, že tento prípad reálne nevyšetrovali démonologovia Warrenovci. So skutočnými vyšetrovateľmi síce strávili niekoľko dní, no bohužiaľ, gotický démon Valak nemá s týmto strašením vôbec nič spoločné. Ten má totižto dosť vlastných povinností v pekle. Ako sa píše hlboko v príbehu The Lesser Key of Solomon, démon Valak (tiež známy ako Ualac, Valu, Volac, Volach) je veľmi dôležitým, dokonca je samotným prezidentom pekla. Taktiež sa píše, že viedol až tridsať légií démonov!

Jeho podobizne ho vykresľujú ako malého chlapčeka s anjelskými krídlami, ktorý osedláva dvojhlavého draka. Vo filme dokázal démon Valak pohybovať stoličkami a pretáčať kríže na stenách. Reálne však mal moc na lokalizovanie, privolanie a kontrolovanie hadov! Filmová verzia sa teda s tou „reálnou“ zhodla iba v dvoch veciach. Prvou je samotné meno, pričom tou druhou je spojenie s hadmi, keďže je Valak naozajstným Markízom Hadov.

"Reálny" výzor démona Valaka
„Reálny“ výzor démona Valaka, Zdroj: mythologica.fr

Ako sa teda dostal do filmu „V zajatí démonov 2“? O jeho pôvode sa viac dozviete vo filme Mníška, ktorý si už dnes môžete pozrieť v kinách!

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -