NovinkyOsobnosti

Prečo sa režisér Denis Villeneuve obával natočiť pokračovanie Blade Runner 2049?

Dlho očakávané pokračovanie kultového sci-fi Ridleyho Scotta s názvom Blade Runner k nám konečne doráža po 35-ročnom čakaní, a my už sme si pre vás stihli pripraviť recenziu. Pôvodný film vizionárskeho režiséra po príchode do kín zmenil pohľad publika na tento žáner navždy. A aj keď mnoho fanúšikov Scotta ocenilo, že sa vrátil do režisérskej stoličky pri natáčaní prequel filmov Votrelec, pri pokračovaní Blade Runnera do úlohy zodpovedného filmára poveril niekoho iného. 

Denis Villeneuve bol obzvlášť kuriózny výber, vzhľadom na to, že v tom čase pod svojim menom nemal mnoho veľkých sci-fi projektov. Jeho súčasná filmografia sa pritom skladá z kriticky úspešných počinov ako Zmiznutie, Sicario, alebo Arrival (Prvý kontakt) – z ktorých boli všetky vydané až potom, ako sa pridal k projektu Blade Runner 2049. Ako je dnes rozhodne vidieť, šlo o nesmierne skvelý výber režiséra. Dnešný úspech však neznamená, že Villeneuve si v minulosti stopercentne veril.

zdroj: burgkino.at

Správny prístup a rešpekt ku klasike

Nedávny rozhovor režiséra s portálom Den of Geek nám skvelo ukazuje prístup Villeneuvea k očakávanému pokračovaniu. V ňom filmár odhalil, že z pomyslenia na natočenie Blade Runnera 2049 bol vydesený na smrť. Strach ho však prešiel potom, ako si prečítal scenár Fanchera a Greena a pochopil, že nejde o nezmyselný prepis originálu s cieľom zarobiť peniaze:

Zo začiatku som bol absolútne vystrašený. Predtým, ako som si prečítal scenár, som bol z pokračovania ako takého nadšený. Zároveň som si však myslel, či Ridley Scott práve nedostal “najfantastickejší zlý nápad” všetkých čias. V dnešnej dobe je totiž celkom populárne vracať sa ku klasikám. Ničím som si nebol istý. Keď som si ale prečítal scenár, porozumel som nápadu za príbehom a zbadal som obrovský potenciál na veľkolepý film.

blade runner 2049

Zdroj: wall.alphacoders.com

Samozrejme, v dnešnej dobe je v móde lenivo prerábať originály a kiná zasypávať nezmyselnými pokračovaniami ku klasikám. My sme preto nesmierne vďační, že táto epidémia nepostihla film Blade Runner 2049:

V scenári boli veľmi silné myšlienky. Konečne som s tým teda súhlasil. Nejde o recykláciu, nič tu jednoducho neprerábame. V skutočnosti sa na všetko pozeráme z rozdielneho uhlu pomocou podobnej poézie. Preto som sa cítil, že nemôžem odmietnuť. Chvíľu mi to ale predsa len trvalo, pretože ide o obrovskú zodpovednosť. Zároveň som ale vedel, že z umeleckého hľadiska dávalo zmysel zariskovať. Možnosť pracovať na tomto projekte mi možno dalo zopár mojich predošlých počinov, a teraz som bol rozhodnutý riskovať všetko preto, lebo z umeleckého hľadiska to dávalo zmysel.

blade runner 2049

Zdroj: burgkino.at

Vidieť, že Denis Villeneuve nie je niekto, kto sa do veľkého projektu pustí bezhlavo len s dôvodom zarobiť milióny, je skvelé. Práve preto nás o to viac teší, ako veľmi dobrý Blade Runner 2049 je. Plánujete na toto veľkolepé sci-fi v blízkej dobe zájsť?

Andrej Cvik
About author

Volám sa Andrej, mám 19 rokov, som študentom vysokej školy a verím, že tvorením sa dá zmeniť svet k lepšiemu. // Moje TOP tri najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky.
  Related posts
  Osobnosti

  Režisér Christopher Nolan sa vyjadril k pandémii. Ako sú na tom kiná?

  Osobnosti

  Daniel Craig nikdy nechcel byť James Bond. Akého superhrdinu chcel stvárniť?

  Osobnosti

  Herec Tom Hanks prináša nové informácie o jeho zdravotnom stave. Je mu konečne lepšie?

  Osobnosti

  Koronavírus už aj v Hollywoode. Ktorí herci boli testovaní pozitívne?

  Pridaj komentár