Denis Villeneuve chce trilógiu Duny. Zrežíruje Spasiteľa Duny a ukončí tým príbeh Paula Atreidesa?

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 23 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Kam až siaha príbeh knižnej Duny?

Čerstvý trailer veľkofilmu Duna: Časť druhá učaroval ako fanúšikom sci-fi, tak aj čitateľom knižného materiálu. Režisér Denis Villeneuve (Prvý kontakt, Blade Runner 2049) rozhodol originálnu knihu spisovateľa Franka Herberta rozdeliť do dvoch filmov. Adaptácia prvej polovice nastavila svet, postavy a udalosti v ňom. Časť druhá už začiatkom novembra odpáli skutočnú vojnu o moc a začiatok krvavej krížovej výpravy. Tam príbeh samozrejme nekončí – Herbert stihol napísať šesť kníh z veľkolepého sveta okolo piesočnej planéty Arrakis.

Duna knihy
Zdroj: reignofreads.com

Svoje veľké finále síce dopísať nestihol, v osobných sejfoch však zanechal dostatok materiálov na jeho dokončenie. Tejto úlohy sa ujal jeho syn Brian Herbert spolu s autorom Kevinom J. Andersonom. Ukončenie príbehu rozpísali do dvojice kníh Lovci Duny (2006) a Piesočné červy Duny (2007). Svet rozšírili aj viac ako desiatkou ďalších kníh. Pre určitú časť čitateľov skončila Duna spolu so smrťou pôvodného autora, iným sa páčia i príbehy z pera jeho syna. Určité názory tvrdia, že sa jednoducho až príliš vzdialili od vízie, ktorú Herbert budoval.

Televízna miniséria sa dostala najďalej

Zatiaľ najďalej sa s hranou adaptáciou dostala miniséria Deti Duny (2003) na vtedajšom kanáli Sci-Fi Channel (dnes známe ako Syfy). Televízny seriál adaptoval časti druhej i tretej knihy – Spasiteľ Duny a Deti Duny. Čitatelia sa môžu zhodnúť na tom, že od štvrtej knihy (Božský imperátor Duny) je materiál považovaný za takmer nesfilmovateľný pre svoje vysoko filozofické témy zväčša vedené vnútornými monológmi. Kde teda režisér Denis Villeneuve spraví svoju pomyselnú čiaru a ukončí filmovú Dunu?

Deti Duny (2003)
Miniséria Deti Duny (2003); Zdroj: loudandclearreviews.com

Poďme sa najprv pozrieť na to, kde vlastne končí príbeh hlavného protagonistu Paula Atreidesa – ktorý v prvom rade vôbec nie je protagonistom. Bez toho, aby sme veľa prezrádzali, môžeme napísať, že druhá kniha (Spasiteľ Duny) ukončí Paulov príbeh. Teda aspoň jeho určitú časť. Spasiteľ sa odohráva dvanásť rokov po udalostiach pôvodnej Duny.

Pozor, spoiler! – zameriava sa na Paula, ktorý je stále imperátorom celého známeho vesmíru a akceptuje rolu spasiteľa pre ľud Fremenov. Zároveň sa snaží predísť svojej Zlatej ceste, ktorú vidí vo svojich víziách. Síce pod jeho menom počas veľkej vojny zomreli desiatky miliárd ľudí, jedna z jeho budúcností by mohla priniesť omnoho, omnoho väčšie obete. Preto píšeme, že Paul má veľmi ďaleko od bytia protagonistom, teda hrdinom Duny.

Villeneuve chce zrežírovať film Spasiteľ Duny

Server Deadline informuje, že Denis Villeneuve chce svoju filmovú trilógiu ukončiť hlbším ponorom do sveta Franka Herberta. V pláne má nakrútiť film Spasiteľ Duny, teda adaptáciu druhej, značne kratšej knihy. Okrem réžie by snímku aj napísal v spolupráci so scenáristom Jonom Spaihtsom (Duna, Duna: Časť druhá). Štúdio Warner Bros. Discovery zatiaľ oficiálne neoznámilo aktívny vývoj Časti tretej, všetko je len otázkou času. Pokiaľ Časť druhá zopakuje úspech svojho predchodcu, tak by s ukončením trilógie nemal byť problém.

Duna trilógia Denis Villeneuve
Zdroj: esquire.com, premedia.sk + úprava

Nielen mojim názorom je, že Spasiteľ Duny je okrem najkratšej zároveň tou najmenej kvalitnou časťou série od Franka Herberta. Samozrejme, je bravúrne spracovaná – len sa v nej nedeje toľko vecí. Villeneuve by tak musel, hovorovo, z „h*vna upliesť bič“. Preto sme skôr očakávali, že tretí film zároveň načne príbeh absolútne skvelej, tretej knihy Deti Duny (podobne ako miniséria). Tam totiž prichádza postava Kazateľa, ktorý sa vynoril z púšte a… viac si musíte prečítať sami. Možno sa toho v budúcnosti chytí iný režisér a skutočne ukončí celú časť príbehu.

Veríte, že Warner Bros. odobrí film Spasiteľ Duny a tým ukončí trilógiu Villeneuva? Čítali ste druhú knihu a viete si ju predstaviť vo filme? Dajte nám vedieť do komentárov!

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -