Ako sme detičky z detského domova Nádej pozvali na rozprávku Luskáčik!

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Volám sa Adam, mám 21 rokov, na vysokej škole študujem masmediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport - celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Nie každý sa zamýšľa nad tým, aký je život v detskom domove. Ako sa im tam žije? Čo robia počas svojho voľného času a čomu sa vôbec venujú? My v redakcii Rewind.sk sme sa rozhodli venovať pozornosť tejto tematike a pokúsili sme sa aspoň drobným gestom spraviť deťom radosť a vyčariť im úsmev na tvári. Ako to dopadlo?

Detský domov Nádej a rozprávka Luskáčik

Pred niekoľkými dňami sa do kín dostala nádherná Disney rozprávka Luskáčik a štyri kráľovstvá! Práve pri tejto príležitosti sme sa v spolupráci so spoločnosťou Saturn Entertainment rozhodli, že spravíme radosť tým, ktorí to najviac potrebujú a najviac si to zaslúžia. Práve preto sme navštívili Detský domov Nádej, ktorý sídli v Bernolákove.

Ten vznikol ešte v roku 1929, pôvodne ako sirotinec, pričom ho založila dcéra prvého prezidenta Československej republiky T. G. Masaryka, Alica Masaryková. Tento detský domov ponúka starostlivosť rodinného typu a deťom sprostredkúva život v bežnej rodine. To je samozrejme jedným z dôvodom, prečo nás zaujal.

V detskom domove Nádej sa aktuálne o deti starajú v štyroch samostatne usporiadaných skupinách v ich kmeňovej budove a dokonca v siedmych profesionálnych rodinách.

Bez spoločnej fotky by to nešlo!
Bez spoločnej fotky by to nešlo!

Ako často sú deti v ich profesionálnych rodinách? Trávia s nimi víkendy a prázdniny, alebo sú s nimi aj cez týždeň?

Profesionálny rodič je zamestnanec detského domova, ktorý poskytuje starostlivosť deťom umiestneným v detskom domove, avšak poskytuje ju vo vlastných bytových priestoroch. To znamená, že ak dieťa zveríme do starostlivosti profesionálneho rodiča, tento sa o dieťa stará nonstop so všetkým, čo k tomu patrí, a prijíma ho nielen profesionálny rodič, ale celá jeho rodina. Toto dieťa je v rodine profesionálneho rodiča na dobu neurčitú (pokiaľ sa mu nenájde náhradná rodina – osvojenie, pestúnstvo). Zákon nás zaväzuje povinnosťou každé dieťa do 6 rokov umiestňovať do profesionálnej rodiny, ak nám to kapacita dovoľuje.

Prečo sme do domova zavítali?

Detičky sme teda navštívili s jasným cieľom – Pozvať ich na premiéru rozprávky Luskáčik a štyri kráľovstvá. Pani riaditeľka nás spolu s deťmi privítala s otvorenou náručou a výbornou náladou. Po našom predstavení sme deťom povedali niečo o príbehu rozprávky a rozdali sme im lístky na premiéru spolu s filmovými predmetmi.

To, čo si pre nás detičky pripravili, však bolo oveľa krajšie a hodnotnejšie. Každý totiž nakreslil svoju obľúbenú rozprávkovú postavičku! Boli sme v nemom úžase z toho, aké talentované deti sa v domove nachádzajú.

Detský domov Nádej
Detský domov Nádej, Zdroj: dednadej.sk

Ako deti trávia svoj bežný deň? Máte nejaké aktivity, poprípade majú deti možnosť v rozvoji svojich koníčkov?

Deti v detskom domove majú život podobný deťom v bežných rodinách. Ráno odchádzajú do škôl, poobede sa z nich vracajú. Následne sa pripravujú na ďalší deň, robia si úlohy. Potom pomôžu v domácnosti s upratovaním, prípadne varením. Zapájajú sa do bežných činností v rodine: pranie, žehlenie, upratovanie, varenie, atď. Samozrejme majú cez týždeň možnosť chodiť na rôzne záujmové krúžky v škole, alebo základnej umeleckej škole, prípadne na športové aktivity – futbal, tanec.

Každé dieťa, ktoré prejaví záujem, má možnosť navštevovať záujmovú aktivitu podľa vlastného výberu. Záleží však na tom, aby malo aj výdrž a pevnú vôľu navštevovať krúžok dlhodobo, čo už môže byť problém. Tiež musíme prihliadať na naše finančné možnosti. Tu nám veľmi pomáha občianske združenie, ktoré je zriadené pri našom domove a zabezpečuje finančné a materiálne krytie voľnočasových aktivít detí.

Galéria nádherných kresieb

Ako sme spomenuli vyššie, už o pár dní sa môžete aj vy tešiť na novú rozprávku od Disney, Luskáčik a štyri kráľovstvá! V hlavnej úlohe Kláry sa predstaví talentovaná Mackenzie Foy, ktorej postava hľadá kľúč, ktorý otvorí skrinku s magickým darom. Ku tomuto kľúču ju zavedie zlatá niť, ktorú dostane od svojho krstného otca Drosselmeyera (Morgan Freeman).

Klára sa však ocitne v tajomnom a fantastickom paralelnom svete, v ktorom sa stretne aj s vojakom – luskáčikom Filipom. Tento svet je rozdelený na štyri kráľovstvá: Krajinu snehu, Krajinu kvetov, Krajinu sladkostí a štvrté kráľovstvo, v ktorom vládne krutá vládkyňa (Helen Mirren). Podarí sa Kláre získať jej vysnívaný kľúč a nastoliť harmóniu v štyroch kráľovstvách?

Zdroj: dednadej.sksaturn.sk

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

Najnovší obsah