Nie každý sa zamýšľa nad tým, aký je život v detskom domove. Ako sa im tam žije? Čo robia počas svojho voľného času a čomu sa vôbec venujú? My v redakcii Rewind.sk sme sa rozhodli venovať pozornosť tejto tematike a pokúsili sme sa aspoň drobným gestom spraviť deťom radosť a vyčariť im úsmev na tvári. Ako to dopadlo?

Detský domov Nádej a rozprávka Luskáčik

Pred niekoľkými dňami sa do kín dostala nádherná Disney rozprávka Luskáčik a štyri kráľovstvá! Práve pri tejto príležitosti sme sa v spolupráci so spoločnosťou Saturn Entertainment rozhodli, že spravíme radosť tým, ktorí to najviac potrebujú a najviac si to zaslúžia. Práve preto sme navštívili Detský domov Nádej, ktorý sídli v Bernolákove.

Ten vznikol ešte v roku 1929, pôvodne ako sirotinec, pričom ho založila dcéra prvého prezidenta Československej republiky T. G. Masaryka, Alica Masaryková. Tento detský domov ponúka starostlivosť rodinného typu a deťom sprostredkúva život v bežnej rodine. To je samozrejme jedným z dôvodom, prečo nás zaujal.

V detskom domove Nádej sa aktuálne o deti starajú v štyroch samostatne usporiadaných skupinách v ich kmeňovej budove a dokonca v siedmych profesionálnych rodinách.

Bez spoločnej fotky by to nešlo!
Bez spoločnej fotky by to nešlo!

Ako často sú deti v ich profesionálnych rodinách? Trávia s nimi víkendy a prázdniny, alebo sú s nimi aj cez týždeň?

Profesionálny rodič je zamestnanec detského domova, ktorý poskytuje starostlivosť deťom umiestneným v detskom domove, avšak poskytuje ju vo vlastných bytových priestoroch. To znamená, že ak dieťa zveríme do starostlivosti profesionálneho rodiča, tento sa o dieťa stará nonstop so všetkým, čo k tomu patrí, a prijíma ho nielen profesionálny rodič, ale celá jeho rodina. Toto dieťa je v rodine profesionálneho rodiča na dobu neurčitú (pokiaľ sa mu nenájde náhradná rodina – osvojenie, pestúnstvo). Zákon nás zaväzuje povinnosťou každé dieťa do 6 rokov umiestňovať do profesionálnej rodiny, ak nám to kapacita dovoľuje.

Prečo sme do domova zavítali?

Detičky sme teda navštívili s jasným cieľom – Pozvať ich na premiéru rozprávky Luskáčik a štyri kráľovstvá. Pani riaditeľka nás spolu s deťmi privítala s otvorenou náručou a výbornou náladou. Po našom predstavení sme deťom povedali niečo o príbehu rozprávky a rozdali sme im lístky na premiéru spolu s filmovými predmetmi.

To, čo si pre nás detičky pripravili, však bolo oveľa krajšie a hodnotnejšie. Každý totiž nakreslil svoju obľúbenú rozprávkovú postavičku! Boli sme v nemom úžase z toho, aké talentované deti sa v domove nachádzajú.

Detský domov Nádej
Detský domov Nádej, Zdroj: dednadej.sk

Ako deti trávia svoj bežný deň? Máte nejaké aktivity, poprípade majú deti možnosť v rozvoji svojich koníčkov?

Deti v detskom domove majú život podobný deťom v bežných rodinách. Ráno odchádzajú do škôl, poobede sa z nich vracajú. Následne sa pripravujú na ďalší deň, robia si úlohy. Potom pomôžu v domácnosti s upratovaním, prípadne varením. Zapájajú sa do bežných činností v rodine: pranie, žehlenie, upratovanie, varenie, atď. Samozrejme majú cez týždeň možnosť chodiť na rôzne záujmové krúžky v škole, alebo základnej umeleckej škole, prípadne na športové aktivity – futbal, tanec.

Každé dieťa, ktoré prejaví záujem, má možnosť navštevovať záujmovú aktivitu podľa vlastného výberu. Záleží však na tom, aby malo aj výdrž a pevnú vôľu navštevovať krúžok dlhodobo, čo už môže byť problém. Tiež musíme prihliadať na naše finančné možnosti. Tu nám veľmi pomáha občianske združenie, ktoré je zriadené pri našom domove a zabezpečuje finančné a materiálne krytie voľnočasových aktivít detí.

Galéria nádherných kresieb

Detský domov Nádej

Ako sme spomenuli vyššie, už o pár dní sa môžete aj vy tešiť na novú rozprávku od Disney, Luskáčik a štyri kráľovstvá! V hlavnej úlohe Kláry sa predstaví talentovaná Mackenzie Foy, ktorej postava hľadá kľúč, ktorý otvorí skrinku s magickým darom. Ku tomuto kľúču ju zavedie zlatá niť, ktorú dostane od svojho krstného otca Drosselmeyera (Morgan Freeman).

Klára sa však ocitne v tajomnom a fantastickom paralelnom svete, v ktorom sa stretne aj s vojakom – luskáčikom Filipom. Tento svet je rozdelený na štyri kráľovstvá: Krajinu snehu, Krajinu kvetov, Krajinu sladkostí a štvrté kráľovstvo, v ktorom vládne krutá vládkyňa (Helen Mirren). Podarí sa Kláre získať jej vysnívaný kľúč a nastoliť harmóniu v štyroch kráľovstvách?

Zdroj: dednadej.sksaturn.sk


Aká je vaša reakcia?

LOL LOL
0
LOL
OMG OMG
0
OMG
WTF WTF
0
WTF
Hnevám sa Hnevám sa
0
Hnevám sa
Plačem Plačem
0
Plačem
Milujem to Milujem to
0
Milujem to
Adam Martiš
Ujo si zo mňa robí srandu a podpichuje ma, pretože stále chodím do kina a pozerám filmy - Že prečo radšej nehrávam futbal. Nuž, filmy a seriály sú pre mňa tak ako záľubou, tak aj oddychom.

Komentár

Pridaj komentár

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format