Prečo by ste mali dezinfikovať váš smartfón

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Volám sa Andrej, mám 21 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Prečo by ste mali dezinfikovať váš smartfón

Smartfóny, naši osobní pomocníci, bez ktorých si už nevieme predstaviť náš každodenný život (hlavne mladá generácia). Od začiatku dekády prekonali dlhú a ťažkú cestu až do podoby v akej ich poznáme dnes. Čím viac funkcií nadobúdali, tým viac sme na nich začali fixovať. Dnes si vie iba ťažko niekto predstaviť, že by ho zabudol doma, alebo by ho niekam na pár hodín odložil.

Článok obsahuje sponzorovaný obsah

Je to pochopiteľné. Dokážu pojať veľké množstvo informácií, ktoré by sme inak držali asi vo vlastnej hlave. Dnes už môžete zaplatiť mobilom prakticky kdekoľvek, vybrať si hotovosť z bankomatu, zahrať si online ovocné automaty v mobilnom kasíne, vytočiť telefónne číslo z fotografie, alebo sa vie naučiť vaše správanie a podľa toho sa vám prispôsobovať. Prosto čokoľvek vám napadne, váš smartfón to s najväčšou pravdepodobnosťou vie, alebo čoskoro bude vedieť.

smartfón Snapdragon Insiders
Zdroj. engadget.com

Nakoľko sa naše chytré telefóny stali akýmsi predĺženými končatinami, mali by sme sa o ne aj patrične starať. Nemáme na mysli premazávať staré aplikácie, alebo nepotrebné súbory. Rovnako ako naše ruky aj mobilné zariadenia sú zdrojom množstva druhov baktérií a vírusov, ktoré na jeho povrchu prežívajú. Tie si tam zanesiete vlastnými rukami prípadne naprskáte z úst. Preto, ako si umývate ruky pred jedlom, mali by sme si nájsť čas a „sem-tam“ sa povenovať aj hygiene vášho mobilného pomocníka.

Dezinfekcia a smartfón

V prvom rade by ste mali vedieť, že mikroorganizmy dokážu na povrchu vášho smartfónu prežiť aj niekoľko dní. Znamená to, že sú stále infekčné. Napríklad koronavírus dokáže na povrchu displeja prežiť až 4 dní. Hoci pokožka je schopná tieto hrozby zadržať, problém nastáva, keď sa patogény dostanú na odhalený povrch, kde sa koža už nenachádza. Máme na mysli sliznice, či už oka, úst, dýchacích ciest, alebo do kožného záderu. Preto je potrebná častá hygiena rúk a čo najčastejšie dezinfikovanie aj mobilu. Dezinfekcia dokáže spoľahlivo zničiť väčšinu baktérii a vírusov sídliacich na jeho povrchu.

Pokožka na dlaniach je veľmi podobná zvyšku kože. Aj tu sa odlupujú odumreté bunky pokožky, potí sa a v ich drážkach sa držia maz a znečistenie. To zanecháva povrch displeja, rámu a zadného skla po dotyku špinavý, omastený, v prípade potu aj vlhký a zapáchajúci. Dezinfekcia na báze alkoholu, dokáže tieto mastné šmuhy odstrániť. Ak použijete prostriedok s prímesou voňavých zmesí, môžete sa tešiť príjemnú vôňu pri najbližšom telefonovaní.

revolučný dizajn smartfónov
Zdroj: phonoarena.com

Ako na to?

Pri dezinfikovaní máte dve možnosti: Buď si dáte váš mobil v nejakej predajni alebo mobilshopu vydezinfikovať, samozrejme za peniaze, alebo to môžete skúsiť urobiť svojpomocne.

Postačia vám na to vlhčené utierky s izopropylakoholom, prípadne môžete použiť navlhčenú utierku z mikrovlákien. Dôkladne utierkou prebehnite celú plochu zariadenia. Veľký dôraz dávajte na vystúple časti, kde sa usadzuje väčšina nečistôt. Váš smartfón ničím nepolievajte a ani neponárajte. Na internete určite nájdete množstvo článkov, videí na Youtube, postupov a možností.

Ako správne dezinfikovať mobil je veľmi dôležité, hlavne aby ste sa pri zabáve na mobile nenakazili a zároveň ho pri čistení nepoškodili.

Modernejším spôsobom je dezinfekcia UV žiarením. Takýto spôsov ponúkajú viaceré servisné stredíská, napríklad autorizovaný servis  SWISS dezinfikuje UV žiarením mobilné zariadenia pre svojich zákazníkov zadarmo.

Či už patríte medzi ľahkých alebo ťažkých užívateľov mobilných technológií, je potrebné dbať na dôslednú hygienu vecí, s ktorými sme v úzkom kontakte. A nie je potrebné to nijakým spôsobom preháňať. Z času načas ako budete čistiť váš stôl od prachu, alebo umývať podlahu, tak zoberte čistú handričku a prebehnite aj smartfón. Chvíľka venovaného času môže rozhodnúť, či sa v budúcnosti nakazíte, alebo nie.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah