Ako sa vyhnúť dezinformáciám filmového sveta. Nešírte falošné trailery, plagáty či mylné informácie

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Najčítanejšie za 7 dní

Dezinformácie filmového sveta

Dezinformácie [skreslená alebo chybná informácia – chce mýliť, zavádzať adresáta] sú veľkým problémom modernej spoločnosti. Či už sa týkajú politiky, medicíny, bežného života alebo dokonca filmového, seriálového a herného priemyslu. Ide o úmyselne skreslené informácie, ktorých cieľom je oklamať adresáta.

V dnešnej dobe sociálnych sietí sú dezinformácie tou najsilnejšou zbraňou, keďže neexistuje takmer žiadna cenzúra týkajúca sa vytvárania a zdieľania obsahu. Dnes sa pozrieme na dezinformácie týkajúce sa kinematografie, ktoré často nie sú vytvárané a zdieľané s úmyslom zavádzať divákov, no s nedostatkom správnych informácií majú presne tento účinok.

Fake News
Zdroj: thedailybeast.com

Zároveň si povieme pár účinných rád a spôsobov, ako sa týmto mylným informáciám vyhnúť a hlavne ako ich nešíriť ďalej. Sociálne siete ako Facebook a Instagram sú totiž plné klamlivého obsahu, ktorý ľudia dennodenne nevedomky zdieľajú s pocitom, že ide o pravdivé informácie. Rovnako je na tom aj YouTube a rôzne filmové médiá, ktoré zámerne vytvárajú dezinformácie s cieľom získania čítanosti.

S dezinformáciami máme osobné skúsenosti a robíme všetko preto, aby sme ich nešírili našim čitateľom. Filtrovať ich nemusí byť vždy jednoduché, no treba si dať tú námahu a všetko uviesť na pravú mieru. Toto sú najbežnejšie dezinformácie filmového sveta a rady, ako sa im vyvarovať.

Falošné plagáty

Ešte začiatkom roku 2017 som falošným plagátom venoval samostatný článok, v ktorom nájdete najlepšie príklady na filmové dezinformácie. Podľa falošných plagátov sme mali filmy ako Avatar 2, Iron Man 4, V zajatí démonov 3 či Svetovú vojnu Z 2 vidieť už v roku 2017. Samozrejme sa žiaden z týchto filmov pred troma rokmi neukázal a počítame s tým, že mnoho fanúšikov ostalo sklamaných.

Minimálne raz za mesiac nájdem na svojej Facebook nástenke priateľa, ktorý zdieľa galériu falošných plagátov s domnením, že ide o reálne filmy a chcel sa s nimi podeliť s ostatnými. Problém nastáva vtedy, keď tento príspevok zdieľa ďalších tisíc ľudí s podobnou nevedomosťou.

Plagát
Zdroj: facebook.com

Falošné plagáty však väčšinou nevznikajú so zámerom oklamať divákov. Môže ísť o výtvory umelcov a na tom pravdaže nie je nič zlé. Niekedy sú tieto plagáty spracované tak kvalitne a realisticky, že keď sa naň pridajú aj dátumy premiéry, tak by na to skočil takmer každý. Horšie je, keď niekto uverí úplne nekvalitnému plagátu, ktorý by štúdio nikdy reálne nevydalo.

Naposledy som na svojej nástenke zbadal plagát na seriál The Last of Us, ktorý síce vznikne, no od vydania prvého plagátu sme ešte veľmi ďaleko. Podľa tohto plagátu si hlavnú postavu zahrá Ellen Page a seriál uvidíme už 10. septembra 2020. Nič z toho samozrejme nie je pravda a na plagáte sa dokonca nachádzajú sociálne siete jeho tvorcu

Fanúšikovské trailery

Nič nedokáže reálneho fanúšika kinematografie nasr*ť viac, ako falošný trailer na film. Väčšinou sa jedná o tzv. „fan trailery„, ktoré sú poskladané zo scén z rôznych iných filmov. Tieto videá majú na YouTube milióny zhliadnutí a naozaj existujú ľudia, ktorí im veria. Aj tieto trailery dokážu byť spracované kvalitne, ale ich nepravosť sa dá odhaliť omnoho jednoduchšie.

Hneď prvým indikátorom sú teda použité scény z iných filmov, ktoré odhalí každý, kto daný film videl. Ďalej sa treba pozrieť na kanál, ktorý dané video uverejnil. Pokiaľ sa nejedná o YouTube kanál samotného štúdia alebo nejaké overené filmové médium, tak môžete o pravosti daného traileru ihneď pochybovať.

Ani si neviete predstaviť koľkokrát som videl trailer na film Titanic 2 – The Return of Jack a jeho rôzne iné verzie. V tomto filme sa má Jack záhadne rozmraziť, v niektorých verziách sa z neho dokonca stane zombie. Veríme, že ste na podobné filmové kúsky neskočili aj vy.

V našej skupine na Facebooku ľudia často uverejňujú falošné trailery s domnením, že ide o reálne filmy. Vždy ich vyvádzame z omylu, no niektoré trailery sú postrihané a upravené naozaj kvalitne. Nedávno sa šíril trailer na film NIRVANA: Kurt Cobain, ktorému by uveril nejeden fanúšik skupiny. Niekedy si však stačí otvoriť popis videa na YouTube a v ňom nájdete jasne napísané, že sa jedná o fanúšikom vytvorený trailer.

Mylné a nepodložené informácie

Najnebezpečnejšími dezinformáciami sú mylné informácie od samotných filmových portálov. Niekedy môže nevedomky zdieľať informáciu aj médium, ktorému plne veríte. Niektorí z vás určite poznajú anglické slovíčko „rumors„, ktoré sa dá volne preložiť ako chýry, klebety či nepodložené informácie. Vo filmových médiách ide o každodennú záležitosť a o rôznych klebetách z Hollywoodu vám píšeme aj my.

Niektoré tieto nepodložené informácie totiž pochádzajú od overených zdrojov, ktorých predpovede sa už niekoľkokrát naozaj naplnili. Nie je nič zlé na písaní o týchto informáciach, no vždy si treba vyberať overené zdroje a v článku uviesť na pravú mieru, že nejde o oficiálne potvrdenú vec.

Dezinformácia
Zdroj: wegotthiscovered.com

Tým kladným príkladom boli články o tom, že herec Christian Bale bol v jednaní o úlohu vo filme Thor: Love and Thunder. Túto neoficiálnu informáciu nám priniesli overené zdroje (Collider, The Hollywood Reporter) a nakoniec sa naozaj potvrdilo, že herec bude súčasťou filmu.

Potom existujú dezinformačné weby na čele so serverom We Got This Covered, ktoré si tieto informácie pravdepodobne vymýšľajú. Vo svojich článkoch píšu, že ich o daných novinkách informovali „blízke zdroje„, ktoré asi ani neexistujú. Najhoršie je, že sa tieto dezinformačné články často miešajú s pravdivými novinkami a práve vtedy je veľmi ťažké odhaliť, či sa jedná o overené správy. Ako ich teda dokážete filtrovať?

Ako filtrovať dezinformácie

Pokiaľ narazíte na nejaký plagát, trailer alebo novinku, ktorým na prvý pohľad neveríte, vždy si overte ich pravosť. Od toho existujú filmové databázy ako IMDb (americká) alebo ČSFD (česko-slovenská), kde nájdete takmer každý pripravovaný film a jeho dátum vydania.

Taktiež vám odporúčame čítať internetové portály, ktoré ťahajú informácie z overených zdrojov. Týmito zdrojmi sú napríklad Deadline alebo The Hollywood Reporter, ktorí majú informácie z prvej ruky. Čím viac stránok píše o danej novinke, tým je väčšia pravdepodobnosť, že nejde o prostý výmysel. Naša redakcia píše články z overených zdrojov a my sami bojujeme proti dezinformáciám na internete.

Zároveň pred dezinformáciami chráňte aj svojich priateľov tým, že nebudete zdieľať mylný obsah. Hoaxy a fake news s filmovými plagátmi sa na Facebooku šíria veľmi jednoducho a keď náhodou nejaký uvidíte, tak o pravde stačí informovať v komentároch. Toto sa samozrejme netýka len filmov, ale celkovo všetkých tém.

Veľkým problémom sú napríklad cielené politické dezinformácie, ktoré sú omnoho väčším problémom. Takéto dezinformácie už dokážu dohnať adresátov k nesprávnym záverom alebo rozhodnutiam. Určite sa teda nebojte šíriť osvetu o dezinformáciách a raz možno premeníme internet na krajšie a bezpečnejšie miesto. Inak začnú vznikať cenzúry, ktoré sa nám nemusia výhradne páčiť.

Zdroj: wikipedia.org

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -