Vo svete vyšla unikátna slovenská hra. Vyzerá ako Tekken zmiešaný so Cyberpunk

Nenechajte si ujsť

Róbert Herda
Róbert Herda
Ahoj, ako si si už mohol prečítať, volám sa Róbert. Videohrám, knihám a hlavne kinematografii ako médiám, ktoré sú určené na rozprávanie príbehov, sa venujem už nejakú tú dekádu (ak si dobre pamätám, tak vlastne od dôb, čo som začal registrovať okolie). Najmä preto sa snažím všetko, čo z týchto oblastí prichádza skúmať a nezriedka analyzovať. Momentálne pracujem aj na vlastnej tvorbe a popritom sprostredkúvam čitateľom rôzne novinky, dojmy a recenzie z týchto oblastí.

Vo svete vyšla ďalšia slovenská hra

Hoci sa to nemusí na prvý pohľad zdať, aj na Slovensku existuje herný priemysel a autori snažiaci sa priniesť zaujímavé zážitky nielen nám, no aj zahraničným fanúšikom. Len z nedávnej doby možno spomenúť variáciu na populárne Grand Theft Auto s názvom Vivat Slovakia, ktorá príliš veľa vody nenamútila, no minimálne sa o nej niekoľko dní hovorilo. No a aktuálne bola hráčom sprístupnená atraktívna novinka s názvom Die by the Blade.

Dnes si to bude už len málokto pamätať, no vyššie zmienený titul je duchovným nástupcom absolútnej klasiky z čias prvých konzol PlayStation. Bushido Blade pred viac ako dvadsiatimi rokmi donieslo na herné platformy tradičný realizmus. Oproti arkádovému prístupu sérií ako Tekken, Street Fighter alebo Mortal Kombat šlo o nadmieru autentickú súbojovú záležitosť, kde rozhodovalo jediné seknutie mečom.

Častokrát bolo nutnosťou okolo súpera iba krúžiť a zasiahnuť v kritický moment. Samozrejme, niečo podobné nebolo úplne pre každého a tak sa z hry nikdy nestal masívny fenomén s dlhoročnou históriou. Napriek tomu si však našla svoju fanúšikovskú základňu, ktorá o nej hovorí dodnes. Tento koncept si Die by the Blade kompletne prepožičiava. Naznačuje to aj zverejnený trailer, ktorý autori vypustili do sveta pri príležitosti plnohodnotného vydania svojej hry.

Die by the Blade ponúka násilné bojovanie

Priložená ukážka láka na takzvaný samuraipunk. Z názvu je zrejmé, že ide o kombináciu dobovej Japonskej estetiky s tou cyberpunkovou, ktorej popularita je opätovne na vzostupe. Vo finále to pôsobí trochu zvláštne, no napriek tomu istým spôsobom štýlovo a atraktívne.

Autorské zoskupenia Grindstone, Triple Hill Interactive a Toko Midori Games sa rozhodli jednotlivé postavy determinovať prostredníctvom zbraní. Štandardom býva, že konkrétne ataky sa menia na základe charakteru. Toto pravidlo ale tvorcovia ignorovali a preto záleží výhradne na vašich schopnostiach s mečom alebo iným prostriedkom určeným k eliminácií protivníkov.

Je teda nutné učiť sa vykrývať útoky a následne v pravý moment započať s vlastnou ofenzívou. Žiadna postava ale nie je horšia alebo lepšia. Možno hovoriť o originálnom prístupe, ktorým sa automaticky tento slovenský titul odlišuje od ďalších podobných záležitostí dostupných v rozsiahlych digitálnych obchodoch.

Die by the Blade
Zdroj: steampowered.com

Súboje na život a na smrť sú oficiálne dostupné

Pokiaľ vás zaujíma, kde si viete titul zahrať, tak aktuálne výhradne prostredníctvom osobných počítačov. Projekt je pritom dostupný ako na Steame, tak i na konkurenčnom Epic Games Store. Akčná záležitosť vás vyjde na 19,99 €, čo ja za podobný nezávislý titul adekvátne a nie príliš prehnané.

Ak čakáte na ďalšie platformy, tie sú údajne v príprave. Síce nevieme kedy presne dorazia, no Die by the Blade by sa malo pozrieť aj na konzoly PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series S, Xbox Series X a, dokonca, svojej verzie sa dočkajú aj vlastníci hybridného Nintenda Switch. Akékoľvek dátumy však zostávajú neznáme a vývojári nič nespresnili.

Na úplný záver môžeme upozorniť, že titul si na Steame vyslúžil jemne nadpriemerné známky. Hráči si pochvaľujú celkový koncept a spracovanie napínavých súbojov, ktoré stále pôsobia mimoriadne sviežo. Na strane druhej tu je však zastaralá vizuálna stránka a nedostatok rozličného obsahu. Oba zmienené prvky sa ale časom dajú opraviť, nakoľko to vyzerá, že tvorcovia s hrou ešte definitívne neskončili. Dúfajme teda, že ich renomé bude iba narastať a časom počin dostanú do ešte lepšieho stavu.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -