Prečo sa vo filme ‚Dievča v pavúčej sieti‘ nedočkáme pôvodného hereckého obsadenia?

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 22 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Určite si pamätáte na film Muži, ktorí nenávidia ženy (The Girl with the Dragon Tattoo) z roku 2011, v ktorom sa v hlavných úlohách predstavili Daniel Craig a Rooney Mara. Možno ste to ani netušili, no ide o adaptáciu bestselleru zo svetoznámej knižnej série Milénium. Spisovateľ Stieg Larsson nám priniesol jeho hrdinku menom Lisbeth Salander, ktorá sa filmového spracovania dočkala už nejedenkrát. Vyššie spomínaná Rooney Mara totižto nebola prvou herečkou, ktorá stvárnila túto komplikovanú bojovníčku za spravodlivosť. Pôvodne si ju zahrala známa Noomi Rapace, a to hneď v troch filmoch – Muži, ktorí nenávidia ženyDievča, ktoré sa hralo s ohňomDievča, ktoré koplo do osieho hniezda.

dievča v pavúčej sieti
Zdroj: eonline.com

Kto stvárni Lisbeth Salander tentokrát?

Vtedy išlo o severskú filmovú trilógiu z roku 2009, ktorá vznikla v Dánsku a Nórsku. Neskôr, v roku 2011 vznikol známejší, hollywoodsky remake série. Teraz sa píše rok 2018 a už o týždeň príde do kín ďalšia filmová adaptácia jednej z kníh série Milénium. Presnejšie pôjde o Dievča v pavúčej sieti (The Girl in the Spider’s Web), teda štvrtý príbeh z tohto sveta. Zároveň ide o ďalší titul z knižnej série Milénium, ktorý doposiaľ nebol sfilmovaný. A ako už možno viete, hlavnú protagonistku, teda Lisbeth Salander, opäť stvárni nová tvár. Teraz sa tejto nejednoduchej úlohy zmocnila herečka Claire Foy (The Crown, Prvý Človek), držiteľka cien Zlatý glóbus a Emmy! Pokračovať nebude ani Daniel Craig, ktorého nahradí Švéd Sverrir Gudnason.

Naposledy sedel na režisérskom kresle David Fincher, no tentoraz si post režiséra zabral Fede Alvarez. Ten má na svojom konte podarené projekty ako Evil Dead alebo Muž v temnote. Filmové štúdio Sony Pictures sa rozhodlo pre zmenu režiséra rovnako, ako sa nový režisér rozhodol pre zmenu hereckého obsadenia. Prečo už teda v úlohe Lisbeth Salander a Mikaela Blomkvista neuvidíme Rooney Maru a Daniela Craiga? Jasnú odpoveď sme sa dozvedeli v Alvarezovom rozhovore s portálom Entertainment Weekly. Tam prezradil, že to bolo jeho vlastnou voľbou, pretože chcel pre pokračovanie priniesť svoje vlastné herecké obsadenie.

Zdroj: ew.com

„Veľa sa o tom debatovalo – ale nie so mnou – väčšinou debaty v štúdiu, či sa vydajú tou cestou, alebo nie. Nakoniec, myslím, že ja som prišiel s tým, že preferujem mať svoje vlastné obsadenie. Ako režisérovi sa mi nepáčila idea toho, že zoberiem niekoho iné obsadenie. Síce obdivujem Finchera ako filmára, no myslím si, že Rooney Mara je Fincherova Lisbeth. Nie je tak? Ja som chcel nájsť svoju vlastnú.“

Prečo práve Claire Foy?

Režisér Fede Alvarez taktiež prezradil, prečo prácu na tomto projekte prijal. Hlavným dôvodom je práve postava Lisbeth Salander, ktorá podľa jeho slov: „Zosobňuje niečo, čo je v dnešnej dobe veľmi dôležité. Ženu, ktorá vie povedať: Dosť. Stačilo!„. Práve preto preň bolo veľmi dôležité, koho do tejto úlohy vyberie. Taktiež je veľkým fanúšikom seriálu The Crown a výkonu Claire Foy ako kráľovnej Alžbety II. „Od jej prvej scény v The Crown som sa zamiloval do toho, ako pracuje s emóciami,“ hovorí Alvarez. „Očami dokáže vyjadriť veľké množstvo potlačených emócii.“ Práve pre tento vzácny dar zobraziť postavy do hĺbky si ju režisér vybral.

dievča v pavúčej sieti
Zdroj: eonline.com

Koniec koncov, samotná Claire Foy bola už pred nakrúcaním filmu veľká fanúšička knižnej série Milénium a postavy Lisbeth. Ako ona sama povedala:

„Milujem tie knihy. Začala som ich čítať pred 12 rokmi. Mala som dvadsať a čítala som príbehy o dvadsiatničke. Bolo pre mňa zaujímavé, že uprostred tých príbehov stojí žena. To mi otvorilo oči“.

Tak čo, aký máte názor na ďalšiu zmenu hereckého obsadenia? Tešíte sa na výkon Claire Foy v koži Lisbeth Salander? Film „Dievča v pavúčej sieti“ si v kinách užijeme už od 8. novembra!

Zdroj: flickeringmyth.com, Press Kit Itafilm

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -