Lisbeth Salander prišla nakopať zadky ako feministický Batman! | Dievča v pavúčej sieti RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Najčítanejšie za 7 dní

Lezú vám už hore krkom všetky akčné thrillery o získavaní nukleárnych kódov? Pokiaľ áno, tak ešte jeden vydržte. Verte nám. Do kín totižto prichádza film Dievča v pavúčej sieti, ktorý je adaptovaný zo svetoznámej knižnej série Milénium. Ak vám tento názov nič nehovorí, nemusíte sa báť. Film sa totižto prezentuje ako samostatný akčný thriller a naozaj tak aj funguje. Pokiaľ ste však už videli snímku Muži, ktorí nenávidia ženy s Danielom Craigom a Rooney Marou, budete o niečo múdrejší. Hlavnou postavou je totižto hackerka Lisbeth Salander, ktorú by ste si ľahko pomýlili s komiksovým hrdinom. Predsa len, jej činy z nej robia takého feministického Batmana

Chodí oblečená celá v čiernom, jazdí na motorke a zabíja násilníkov. Nenosí však dlhý plášť, takže skôr pripomína Jamesa Bonda v ženskom rode. Každopádne, s novým režisérom prichádza aj čerstvé herecké obsadenie. Do kože hlavnej postavy sa tentokrát vžila talentovaná herečka Claire Foy, ktorú môžete poznať z projektov ako The Crown alebo Prvý človek. Na režisérske kreslo zasadol uruguajský filmár Fede Alvarez, ktorý má na konte filmy Muž v temnote a Evil Dead z roku 2013. Herecké obsadenie doplnil Švéd Sverrir Gudnason, ktorý v úlohe novinára Mikaela Blomkvista nahradil Daniela Craiga. Stačili však tieto zvučné mená na vytvorenie úspešnej akčnej snímky?

dievča v pavúčej sieti
Dievča s tetovaním draka pripomína feministického Batmana; Zdroj: showbizjunkies.com

Dievča v pavúčej sieti RECENZIA

Ako som spomenul vyššie, hlavným bodom príbehu sú nukleárne kódy. To samozrejme znamená, že sú v stávke životy miliónov ľudí. Tou naozajstnou zbraňou je však program Firefall, prostredníctvom ktorého dostanete prístup ku všetkým nukleárnym raketám na planéte. Viete si teda predstaviť, ako by to dopadlo v zlých rukách. Vtedy je povolaná samozvaná strážkyňa a hackera Lisbeth Salander, ktorá má tento program ukradnúť z rúk Spojených štátov. V tú chvíľu sa však stáva terčom ako NSA, tak aj zločineckej organizácie s názvom Pavúci. Práve táto organizácia má spojenie s jej minulosťou, ktorej sa úspešne vyhýba už od detstva…

Režisér Fede Alvarez nás naozaj nešetril a priniesol nám poriadnu akčnú jazdu. Veľkým plusom je fakt, že môžete veľmi jednoducho ignorovať príbeh a poriadne sa ponoriť do samotnej akcie, ktorej určite nie je málo. To je pri tomto filme aj tou najlepšou voľbou. Scenár sa totižto nemá čím chváliť, keďže je prešpikovaný klišovitými momentmi a naozaj nelogickými udalosťami. Treba si však uvedomiť, že sa pozeráme na akčnú popkornovku, a nie na psychologickú drámu. Problémom bol aj premrhaný potenciál hlavnej antagonistky Camilly, ktorú si strihla holandská herečka Sylvia Hoeks (Blade Runner 2049). Žiadnej bondovskej záporáčky sme sa bohužiaľ nedočkali, aj keď to spočiatku vyzeralo nádejne.

dievča v pavúčej sieti
Claire Foy priniesla úplne novú Lisbeth Salander; Zdroj: eonline.com

Nový pohľad na postavu Lisbeth Salander

Keď už sme znova pri tom Bondovi, vedeli by ste si predstaviť Agenta 007 bez jeho ikonickej Bond Girl? Tento „titul“ pripadol novinárovi Michaelovi Blomkvistovi, teda bývalému priateľovi samotnej Lisbeth. Narozdiel od predchádzajúcich adaptácií, táto postava dostala pomerne pasívny scenár, v ktorom sa ustavične nechala zachraňovať hlavnou hrdinkou. Švédsky herec však tomuto filmu dodal ten správny severský šmrnc, na ktorom je celá séria Milénium založená. Nakoniec treba spomenúť aj Britku Claire Foy, ktorá nám priniesla úplne odlišnú Lisbeth Salander. Viac hrdinskú, no oveľa menej zameranú na jej ťažkú traumu. Kvality výbornej herečky tak držal v klietke slabší scenár, ktorý ju limitoval.

Režisér mal taktiež svoju vlastnú víziu pre túto škandinávsku noirovku. Celé Švédsko hrá na oveľa temnejšiu nôtu a atmosfére pridáva aj ťažkopádny hudobný podmaz, ktorý na seba miestami upozorňoval až priveľa. Čo iné sa predsa dá čakať od hororového režiséra, než vyblednutý Štokholm plný bielej a šedej farby? Výborne ale pracoval s tempom filmu a dychberúce akčné scény servíroval v ten správny čas. Dôležité je, že nás na skoro dve hodiny dokázal zaujať natoľko, že sme sa ani nestihli nudiť. Z hlavnej postavy sa v jeho očiach stáva gotická pomstiteľka, ktorá ubližuje mužom, ktorí ubližujú ženám.

dievča v pavúčej sieti
Claire Foy – Od kráľovnej až po samozvanú strážkyňu; Zdroj: eonline.com

Claire Foy si tak určite zaslúži titul dievčaťa s tetovaním draka. Samotný príbeh nám možno neotvoril ústa dokorán, no postarali sa o to bravúrne zvládnuté akčné pasáže. Pokiaľ teda nie ste fanúšikmi knižnej série alebo predošlých filmov, Dievča v pavúčej sieti sa vám bude páčiť o to viac. Zarytým fanúšikom bude možno ťažšie odpustiť výrazne iný pohľad na hlavnú postavu. To ale nič nemení na tom, že ide o akčnú popkornovku, ktorú si jednoducho užijete. Som naozaj zvedavý, či sa režisér Fede Alvarez pustí aj do sfilmovania ostatných kníh. Všetko ale záleží na tom, ako sa bude film divákom páčiť. Hodnotenie 7/10 však snímku určite neurazí!

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -