Ako sa vytvárali digitálne efekty filmu Avengers: Infinity War? Takto vznikal Thanos!

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Pozor: článok obsahuje spoilery ohľadom filmu Avengers: Infinity War

Digitálne efekty filmu Avengers: Infinity War

Len pred nedávnom sme sa konečne dočkali premiéry filmu, na ktorý sme čakali dlhé roky. Stálo to však za to a Marvelu sa aj tak podarilo nás prekvapiť, zaujať a uspokojiť. Aby bol projekt ako Avengers: Infinity War vo finálnom výsledku úspešný, vyžaduje si to veľkú kopu práce v mnohých odvetviach filmárstva. Dnes je jasné, že najväčší film všetkých čias by ani zďaleka nebol taký skvelý, keby neprekypoval kvalitnými digitálnymi efektami. Dnes vám preto ukážeme, ako tento proces prebiehal od začiatku až do perfektného konca!

Avengers: Infinity War fotky
Zdroj: reddit.com
Avengers: Infinity War fotky
Zdroj: reddit.com

Josh Brolin sa zmenil na Thanosa

Po zhliadnutí Infinity War bolo všetkým jasné, že Thanos je nielen záporákom tohto príbehu, ale prakticky jeho najpodstatnejšou časťou. V tomto filme nie je desivý preto, lebo je farebný a veľký. Miesto toho sa nám Thanos predstavil ako komplexná osobnosť so zaujímavými myšlienkami, ktoré nám podal špičkový herec Josh Brolin.

Jeden z dôvodov, prečo Brolin dokázal podať taký jemný, no o nič menej mocný výkon, sú samozrejme digitálne efekty, vďaka ktorým sa herec premenil na Thanosa. Marvel si bol vedomý, že to nebude ľahká úloha. Preto ešte zopár mesiacov pred začiatkom produkcie poverili spoločnosť Digital Domain úlohou testovania a vývoja technológie, ktorá filmovému Thanosovi vdýchne život. Josh Brolin po skorých skúškach a skúsenostiach s efektami priamo v štúdiu mohol ešte lepšie pochopiť, ako jeho nepatrné pohyby tváre ovplyvňujú výsledný obraz Thanosa. Pre Brolina boli tieto skúšky kľúčové.

Avengers: Infinity War fotky
Zdroj: reddit.com

Inovácie na pľaci

Proces natáčania Infinity War začal s hercami, ktorí budú vo výsledku nahradení digitálnym modelom, vrátane Josha Brolina. Ten na pľaci hral samozrejme iba v motion capture obleku, ktorý v trojdimenzionálnom priestore zachytával jeho pohyb. V mnohých prípadoch herec v skutočnosti sám nevytvára väčšinu pohybu a neskôr je všetko dorobené už iba pomocou digitálnych efektov v postprodukcii. Brolin ale pri natáčaní Infinity War sám vykonal až 90% toho, čo Thanos vo filme. S veľkým rozpočtom si totižto Marvel mohol dovoliť komplikovanejšie pľace s väčším množstvom senzorov zachytávajúcich pohyb.

Je dôležité podotknúť, že tieto obleky zachytávajú iba samotný pohyb. To znamená, že v počítači sa z nich dá odvodiť iba akási „kostra“ digitálneho modelu. Čo sa ale týka tvárí, každý z týchto hercov, vrátane Brolina, mali na tvári prilepené sledovacie značky. K povinnej výbave patrila aj helma s pripevnenou kamerou. Tá spredu a zreteľne zachytávala čisto len tváre hercov. Vďaka tomuto overenému systému mohol byť vonkajší pohyb tváre spracovaný do dát a prenesený do počítača. Na tvorbu živej animácie tváre spoločnosť Digital Domain dokonca vytvorila nový systém, ktorý sa vo výsledku značne overil.

digitálne efekty filmu Avengers: Infinity War
Zdroj: fxguide.com

Nádych života v tvári Thanosa

Po obtiažnej tvorbe digitálneho modelu, kedy mal Marvel veľké množstvo požiadaviek ohľadom tých najmenších detailov, bol Thanos dokončený. Teda aspoň z časti. Po všetkej animácii pohybu a nekonečnom modelovaní prišiel čas na to, aby Thanos začal vyzerať prirodzenejšie, ľudskejšie. A nie len ako šedá figurína. Tím sa dôkladne pohral s technickou kompozíciou, digitálnym osvetlením atď. až pokiaľ neprišiel čas na (takmer) finálnu fázu.

Pomocou fotogrametrických skenov Brolinovej tváre dostal Thanos ľudskejší detail, až po úroveň pórov. To, že detaily na malej fotke neuvidíte, ešte neznamená, že tam nie sú.

Dnes vám taktiež odpovieme na otázku, prečo je Thanos v Infinity War taký ružový a nie viac fialový, ako v komiksoch. S jeho pokožkou bolo totižto naozaj mnoho problémov. Ako povedal, Kelly Port šéf tímu špeciálnych efektov, „celkom skoro sme si všimli, že ak bol príliš fialový, celé to vyzeralo falošne a ako z kresleného filmu – taktiež sme si ale museli dávať pozor, aby nevyzeral vyblednuto.“ Nakoniec Thanos dostal ešte zopár ďalších foto-realistických detailov a nedokonalostí, vďaka ktorým vyzerá dokonalo.

Avengers: Infinity War fotky
Zdroj: reddit.com

Nádherné svetlo v úvodnej scéne

Úvodná scéna filmu Avengers: Infinity War bola bez pochýb desivým a emocionálnym spôsobom, ako tento príbeh začať. Dávalo teda zmysel, aby scéna vyčnievala aj z vizuálneho hľadiska. To sa tímu expertov na digitálne a špeciálne efekty stopercentne podarilo, vďaka čomu nás Thorov a Lokiho stret s Thanosom doslova oslepil ešte viac.

Avengers: Infinity War fotky
Zdroj: reddit.com

Kelly Port prehlásil, že práve táto krátka sekvencia je jedna z najúspešnejších v celom filme. To znamená, že tímu sa podarilo na plátno doniesť výsledok presne taký, ako od začiatku zamýšľali. Čiastočne zneškodnená vesmírna loď, na ktorej sa scéna odohráva, dovolila blesky a svetlá nastaviť tak, aby efektívne umocnili dopad každého záberu. Navyše to ponúklo vizuálny kontrast oproti zvyšku scén, obzvlášť finálnej bojovej sekvencii.

Boj na Titane

Na tak veľkom filme, akým je Infinity War, pracovalo hneď niekoľko spoločností, ktoré sa špecializujú na digitálne efekty. Na takýto veľký projekt má kapacity totižto len málokto. Firma Weta Digital mala na starosti prakticky len bitku na Thanosovej domovskej planéte, kam sa rôznymi spôsobmi dopravili niektorí zo superhrdinov.

Avengers: Infinity War fotky
Zdroj: reddit.com
Avengers: Infinity War fotky
Zdroj: reddit.com

Zaujímavosťou je, že tieto firmy medzi sebou nespolupracovali tak, ako by ste si predstavovali. Aj keď si boli navzájom prínosné, technologicky boli úplne oddelené. Spoločnosť Weta Digital si totižto pre bitku na planéte Titan vytvorila vlastný model Thanosa. Postupovali podobným spôsobom ako Digital Domain, no pracovali takmer úplne zvlášť. Aj preto je obdivuhodné, že jednotlivé verzie postavy sú vo filme identické.

Samotné natáčanie bitky prebiehalo takmer exkluzívne pred zeleným plátnom, na ktorom zručný tím vybudoval/vymodeloval celú planétu v jej súčasnom, a zároveň aj minulom prosperujúcom stave. Thanosova tvár sa animovala v každom zábere, od rozhovoru s Dr. Strangeom až po rýchle bojové sekvencie. Každá milisekunda Infinity War totižto musela byť dokonalá.

Avengers: Infinity War fotky
Zdroj: reddit.com

Aj ostatní sa stretli s digitálnymi efektami

Ďalšia zložitá sekvencia, s ktorou si tým musel poradiť, bola scéna, kedy Mantis skočila na Thanosove plecia a držala ho za hlavu. „Museli sme pridať nejaký detail, aby diváci mohli vidieť a cítiť tlak na jeho tvári“ povedal Kombo-Kintombo zo spoločnosti Weta Digital. „Zvýraznili sme to, len aby ste si mohli všimnúť, ako to ovplyvňuje jeho výraz a presne ktoré svaly napína.“

Okrem Thanosa musel tím pretvoriť a animovať aj ostatné postavy, ktoré sa mali zúčastniť komplikovaných bojových sekvencií. To zahŕňalo aj veľké množstvo pridaných explózií, dymu, ohňa a celkovej deštrukcie modelu planéty. Pri týchto postavách sa tím nemusel až tak zaoberať výrazom tvárí postáv, keďže Iron Man a Spider-Man majú masky. Museli si dať ale pozor na fyziku a hlavne to, ako by ich hmotnosť v skutočnom svete reagovala na hmotnosť Thanosa.

Avengers: Infinity War fotky
Zdroj: reddit.com

V boji sa taktiež objavilo veľmi veľké množstvo krátkych, no vizuálne viditeľných efektov. Tie zahŕňajú rôzne kombinácie kúziel Dr. Strangea, konvenčnejšie zbrane Iron Mana no aj všeobecnú deštrukciu. Boj na planéte Titan tak vyústil do extrémne komplikovanej sekvencie s rýchlym strihom a ešte rýchlejšími animáciami vizuálnych a digitálnych efektov. Animátori dokonca rozbili mesiac na tisícky kúskov, ktoré poslali na našich hrdinov.

Slovko na záver

Čo sa v skutočnosti ukrýva za výsledným filmom niekedy môže byť prekvapivé. Nikdy by ste preto nemali podceňovať prácu stoviek ľudí, ktorí projektu venovali svoj čas a úsilie. Myslím si totižto, že hovorím za všetkých, ak poviem, že ani Avengers: Infinity War by nefungoval bez skvelých vizuálnych efektov. Čo myslíte?

Avengers: Infinity War fotky
Zdroj: reddit.com

Tušili ste, koľko práce sa ukrýva za vizuálnymi a digitálnymi efektami? Chceli by ste v budúcnosti viac článkov, v ktorých sa bližšie pozrieme na to, ako prebieha produkcia filmu? Vaše názory nám napíšte do komentárov!

P.S.: Všetky exkluzívne fotky z Avengers: Infinity War vo vysokom rozlíšení nájdete na tomto odkaze!

ZDROJfxguide

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -