Podarilo sa Groeningovi opäť prekvapiť? | Disenchantment 2. séria RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Betka Múcsková
Betka Múcsková
Volám sa Betka, mám 23 rokov a som študentkou žurnalistiky a sociálnej antropológie v Brne. Denne pozerám filmy a seriály. Okrem nich ma baví umenie v rôznych podobách: rada kreslím, maľujem, čítam, vyrábam, píšem,... Verím, že kreativita a tvorenie dokáže človeku dávať viac, než čokoľvek iné.

Disenchantment 2. séria RECENZIA – V lete roku 2018 spôsobil veľký bum tretí seriál z hlavy svetoznámeho tvorcu animovaných seriálov Matta Groeninga. Ten okrem Disenchantment (o minulosti) vytvoril aj seriály Simpsonovci (o prítomnosti) a Futurama (o budúcnosti). Prvá séria mala pozitívne aj negatívne ohlasy, prevažovali však pozitívne. Spolupráca Groeninga a Netflixu priniesla jedinečný animovaný seriál pre dospelých.

Disenchantment 2. séria RECENZIA
Zdroj: digitalspy.com

Na rozdiel od Simpsonovcov a Futuramy, v Disenchantment na seba diely nadväzujú a nemajú každý svoj vlastný príbeh. Hlavne teda v prvej sérii (tomu sa budem venovať neskôr). 20. septembra sa na Netflixe objavila druhá séria tohto seriálu, ktorá mala rovnako ako prvá 10 polhodinových epizód. Aká teda bola? Podarilo sa Groeningovi opäť prekvapiť?

Disenchantment 2. séria RECENZIA

Príbeh princeznej Bean, jej osobného démona Luciho a jej elfského kamaráta Elfa pokračuje v druhej sérii populárneho seriálu Disenchantment. Po tom, ako sa na konci prvej série Bean rozhodla zachrániť pred smrťou svoju mamu a nechala Elfa mŕtveho na schodoch, sme zistili, že Dagmar (Beanina mama) je v skutočnosti tá zlá. To však Bean nevie, a tak spolu s ňou ujde z kráľovstva a opustí svojho otca a jeho druhú ženu Oonu.

dagmar a bean
Zdroj: thrillist.com

Stratí tak všetkých svojich blízkych a ostane jej iba jej milovaná mama. Na začiatku druhej série putuje Bean s mamou na ostrov, kde Dagmar vyrastala. Tam princezná spoznáva svoju tetu a strýka. Ich správanie je však podozrivé a tajomné. V týchto dvoch postavách spoznávame ako diváci osoby, ktoré sledovali v zelených plameňoch Bean už počas prvej série. Otázka však ostáva: Prečo?

Nechcem vám prezrádzať viac a tým vás pripravovať o napätie a plný zážitok z príbehu. Prezradím však, že druhá séria odpovedá na mnoho otázok, ktoré po skončení prvej série ostali divákom v hlavách. No ešte viac otázok vytvára, a tak nás, čo sme ju už videli, necháva snáď ešte viac zmätených.

bean a elfo
Zdroj: nerdbot.com

Čo všetko sa v druhej sérii dialo?

Narozdiel od prvej série, druhá sa štýlom a spracovaním už viac priblížila Simpsonovcom a Futurame. Aj keď je seriál stále jedným príbehom a jednotlivé časti by jedna bez druhej nedávali zmysel, každá epizóda bola zrazu venovaná aj inému podpríbehu. Druhá séria tak na mňa vplývala trochu zmätočne a neucelene a nerozumela som istým veciam, ktoré do nej tvorcovia vložili.

Až keď som si ju pozrela druhýkrát, pochopila som, že menšie príbehy až tak nesúvisia s tým hlavným a slúžia iba ako vyplnenie deju (filler). Každá epizóda bola zrazu z časti venovaná iným veciam a až pri už spomínanom druhom zhliadnutí som si uvedomila, že sa tým viac približuje ostatným seriálom Matta Groeninga.

Disenchantment 2. séria RECENZIA
Zdroj: tvguide.com

Otázkou je, či sa v tretej sérii Disenchantment tvorca vráti k pôvodnému plánu nadväzujúcich epizód, alebo sa z jedného dlhého príbehu stane veľa polhodinových minipríbehov, ktoré na seba budú nadväzovať len minimálne.

Na čo sa v druhej sérii však môžete určite tešiť je rozlúštenie záhady o Dagmar. Okrem iného sa Bean vydá na dobrodružstvo aj do nebezpečného a veľmi kreatívne spracovaného pekla. Vidíme aj prelínanie starého kráľovstva s technológiou obdobia steampunku, ktoré vytvorí v kráľovstve obrovský chaos. A mnoho ďalších zaujímavých situácii, do ktorých sa Bean dostane.

Záver

Podľa mňa 2. séria Disenchantment nesklamala, no ani veľmi neprekvapila. Mňa osobne trochu zmiatla spomínaným iným spracovaním (no to som možno iba ja pomalšia vo vnímaní a porozumení…). Dávka akcie a napätia bola naozaj vysoká, čo hodnotím veľmi pozitívne. Druhá séria ma upútala a držala počas všetkých epizód. Nechýbal ani kvalitný humor a nezabudnuteľné hlášky.

Som veľmi zvedavá na tretiu sériu a horím nedočkavosťou za odpoveďami na otázky, ktoré táto séria zanechala. Druhá séria si zaslúži hodnotenie 8/10.

Na záver pridávam ešte moje odporúčanie: po zhliadnutí druhej série sa opäť vrhnite na prvú. Mnoho vecí zrazu pochopíte a seriál pre vás nadobudne nové rozmery.

Zdroj: netflix.com, imdb.com

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -