Disney vs. Comcast: Pridá sa Fox pod Marvel? Nová multi-miliardová ponuka komplikuje situáciu!

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Disney vs. Comcast

V posledných mesiacov s napätím pozorujeme jeden z najväčších obchodov v histórii zábavného priemyslu. Ide tu nielen o desiatky miliárd dolárov, ale aj o oveľa viac. Dvaja giganti momentálne bojujú o kúpu produkčnej časti spoločnosti 21st Century Fox. To mimo iné zahŕňa aj práva na natáčanie daných filmových značiek, ktoré sú momentálne vo vlastníctve Foxu. Jednoducho povedané: kupca bude ten, kto rozhodne o budúcnosti filmových a televíznych štúdií, ich staníc a tretinovom podieli v streamovacej službe Hulu.

dohoda medzi disney a foxom
Zdroj: screenrant.com

Čo sa mení novou ponukou?

Nad situáciou sa roztrhlo vrece neočakávaných udalostí. Najväčšiu novinku však práve odhalila spoločnosť Comcast, ktorá s Disney súperí o vlastníctvo veľkej časti Foxu. Proti-ponuka Comcastu je na stole a pre bežného smrteľníka je nepredstaviteľná. Za Fox po novom ponúka sumu 65 miliárd dolárov, ktoré plánuje vyplatiť priamo a bez dodatočných podmienok. Tým masívne prevýšili ponuku spoločnosti Disney, ktorá pozostáva z firemných akcií v hodnote 52,4 miliárd dolárov. Situácia nie je ani zďaleka tak čierno-biela, ako by sa mohlo zdať. Rolu tu totižto hrá veľké množstvo rozdielnych faktorov.

Samozrejme, nová ponuka Comcastu musí byť lákavá. Je však dôležité podotknúť, že práve Comcast mal vyššiu ponuku už rok dozadu, kedy sľuboval 60 miliárd dolárov vyplatených v akciách. Aj napriek tomu sa však vtedy Fox stále rozhodol pre Disney, pre mnoho dôvodov. Jedným z nich je pravdepodobne streamovacia služba Hulu.

Disney vs. Comcast
Zdroj: arstechnica.com

Spoločnosti Comcast, Disney a Fox momentálne každý disponujú 30% vlastníctvom Hulu, čo znamená, že kupca taktiež získa podiel Foxu a tým pádom aj väčšinové vlastníctvo. Ako vieme, Disney plánuje tvorbu vlastnej streamovacej služby a kúpa Foxu pre nich môže predstavovať spôsob, ako odstaviť budúcu konkurenciu. Je taktiež možné, že spoločnosti Disney a Fox majú spoločný plán a v budúcnosti spoja svoje snaženie o nadvládu nad Hulu práve tým, že prekonajú podiel Comcastu.

Nikto nevie, čo bude

V momentálnom stave situácie však len málokto vie predpokladať, ako to nakoniec dopadne. V hre je toho omnoho viac, ako len streamovacia služba Hulu. Disney a Comcast spolu bojujú o ďalšie dôležité vlastníctva. Už od začiatku je však jedna vec jasná – diváci celého sveta by radšej žili s výhrou spoločnosti Disney. Ak by sa im totižto podarilo uzavrieť dohodu, značky ako X-Man, Fantastic Four či Deadpool by si pod svoje krídla vzal Marvel. To je myšlienka, ktorá je ako zo sna fanúšika komiksoviek.

budúcnosť Marvel filmov marvel budúcnosť
Zdroj: youtube.com

Pravda je však stále taká, že finálne rozhodnutie učinia jednotliví investori Foxu, ktorí si budú musieť vybrať. Môžeme hádať, že Fox sa bojí predaja spoločnosti Comcast, čo by spôsobilo zlé vzťahy s verejnosťou. Každý chce predsa vidieť svoje obľúbené komiksové postavy pokope v jednom univerze. Disney si preto myslí, že dokáže uzavrieť výhodnejšiu dohodu, keďže drvivá väčšina ľudí chce vidieť práve tú transakciu. Ďalšie stretnutie a hlasovanie investorov o budúcnosti prebehne už 10. júla, kedy sa s veľkou pravdepodobnosťou dozvieme, ako tento súboj skončí.

Aký máte názor na túto stránku filmového priemyslu? Myslíte si, že spoločnosti Disney sa predsa len nakoniec podarí získať Fox?

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -