Niektoré krajiny Blízkeho východu zakázali premietanie filmu Doctor Strange 2. Čo bolo dôvodom?

Nenechajte si ujsť

Ondrej Kačkoš
Ondrej Kačkoš
Volám sa Ondrej, mám 23 rokov a na vysokej škole študujem marketingovú komunikáciu. Filmy, seriály a knihy ma sprevádzajú mojim životom odmalička. Keď netrávim čas v škole, s kamarátmi alebo s rodinou, určite ma nájdete pri pozeraní filmov.

Zákaz premietania filmu Doctor Strange 2

Už čoskoro sa dočkáme novej komiksovky s názvom Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva. Nový MCU film, ktorý bude mať dokonca aj prvky z hororového žánru, by mal prísť do kín už zhruba o dva týždne, no nebude tomu tak v úplne každej krajine. Niektoré krajiny Blízkeho východu sa totiž rozhodli, že film Doctor Strange 2 dostane zákaz premietania v ich kinách. Dôvodom je zrejme otvorene LGBTQ+ postava v projekte.

Film je druhým sólovým projektom postavy menom Dr. Stephen Strange (Benedict Cumberbatch), pričom prvý sólový film vyšiel ešte pred šiestimi rokmi. V druhej časti sa pozrieme hlbšie do takzvaného mnohovesmíru (multiverse), ktorého téma sa už otvorila vo filme Spider-Man: Bez domova. Okrem Strangea sa ale môžeme tešiť aj na Wonga (Benedict Wong), Wandu Maximoff (Elizabeth Olsen), Dr. Christine Palmer (Rachel McAddams) alebo Americu Chavez (Xochitl Gomez).

Doctor Strange 2 dĺžka filmu
Zdroj: Disney/Marvel Studios

V Egypte, Kuvajte, Katare a Saudskej Arábii si film nepozrú

Posledná spomínaná je dôvodom, pre ktorý film neodvysiela štvorica krajín Blízkeho východu – Egypt, Kuvajt, Katar a Saudská Arábia. America Chavez je totižto minimálne v komiksoch a pravdepodobne aj v najnovšom filme postava, ktorá sa otvorene hlási k LGBTQ+ komunite. Aj keď tieto štáty oficiálne nepovedali, čo je dôvodom cenzúry a neodvysielania tohto filmu, je pomerne isté, že je to práve z dôvodu tejto postavy.

Ani štúdio Marvel, ani Disney sa na túto tému zatiaľ nevyjadrilo. Pravdepodobne však nebudú film upravovať pre to, aby ho mohli odvysielať spomínané krajiny. Rovnako sa totiž postavili aj k filmu Eternals, ktorého súčasťou bol superhrdina s gay orientáciou či bozk páru rovnakého pohlavia. Pre tieto dôvody aj tento film zakázali v niektorých krajinách. Štúdia ale napriek tomu odmietli vymazať scény, pre ktoré ho krajiny ako Saudská Arábia nepovolili.

America Chavez
Zdroj: collider.com

Okrem toho, že štúdiá zrejme chcú stáť za svojimi hodnotami, Americu by nemohli vymazať ešte z jedného dôvodu. Podľa všetkého bude pre celý dej filmu veľmi dôležitá. Jej absencia by tak nedávala zmysel. Postava ako taká je pritom pomerne mladá, keďže sa prvýkrát na stránkach komiksov ukázala v komikse Vengeance #1 v roku 2011 ako prvá lesbická latina. Neskôr sa táto postava pridala v komiksoch do tímu Young Avengers, ktorý sa pomaly formuje aj v MCU.

Jej rola vo filme je kľúčová

Aj keď to teda zatiaľ nepotvrdili, rátame s tým, že America bude vo filme veľmi dôležitou postavou. America má totiž okrem schopností ako supersila či lietanie aj schopnosť otvárať portály a cestovať multiverzom. A keďže čistou náhodou je tento film práve o tomto, jej rola musí byť kľúčová. Predpokladá sa, že s jej pomocou Strange bude cestovať mnohovesmírom a že mu ona celý jeho princíp vysvetlí.

Doctor Strange a America Chavez
Zdroj: fanpop.com

Zrejme preto ju bude chcieť získať aj zlá strana, ktorá by ju mohla využiť vo svoj prospech a vďaka nej ovládnuť mnohovesmír. Ak by ju teda muselo štúdio vymazať len preto, aby sa film dostal do viacerých krajín, film by sa stal nezmyselným. Doctor Strange 2 sa tak za poslednú dobu stal už tretím filmom, čo zakázali na Blízkom východe. Ďalšími dvoma sú už spomínaný Eternals a West Side Story. V ňom sa totiž ukázala transgender postava hraná nebinárnym hercom.

Niektoré krajiny Blízkeho východu si film nebudú môcť pozrieť. A čo vy? Pôjdete si film vychutnať v kinách, alebo vás vôbec nezaujíma?

Zdroj: movieweb.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -