Dojmy z prvej polovice seriálu Hawkeye – Vianočný oddychový Marvel?

Nenechajte si ujsť

Róbert Herda
Róbert Herda
Ahoj, ako si si už mohol prečítať, volám sa Róbert. Videohrám, knihám a hlavne kinematografii ako médiám, ktoré sú určené na rozprávanie príbehov, sa venujem už nejakú tú dekádu (ak si dobre pamätám, tak vlastne od dôb, čo som začal registrovať okolie). Najmä preto sa snažím všetko, čo z týchto oblastí prichádza skúmať a nezriedka analyzovať. Momentálne pracujem aj na vlastnej tvorbe a popritom sprostredkúvam čitateľom rôzne novinky, dojmy a recenzie z týchto oblastí.

Prvé dojmy z projektu Hawkeye sú tu

Asi málokto by vám povedal, že z ohlásených Marvel seriálov sa najviac teší na počin Hawkeye, ktorý si dnes podrobne rozoberieme a prezradíme si aj moje dojmy z úvodnej polovice seriálu. Koniec koncov, je naozaj mizivé percento ľudí, ktorí majú spomedzi všetkých Avenger hrdinov najradšej práve smrteľne presného lukostrelca. Podarilo sa teda očakávanému seriálu zlepšiť renomé tohto hrdinu alebo ide o zásah mimo víťazný terč?

Nie, Hawkeye (ani jeho predstaviteľ, Jeremy Renner) to nemajú v MCU jednoduché. Komiksový hrdina nikdy nedostal veľký priestor vo filmovom svete, pričom jeho najzaujímavejším bodom kinematografickej kariéry bol vzťah k sympatickej Black Widow (Scarlett Johnasson).

Tvrdenie, že nejaká postava je zaujímavá iba vďaka inému fiktívnemu charakteru hovorí za všetko. Preto som ale očakával, že seriál Hawkeye (ako už názov napovedá) dá priestor hrdinovi, ktorého meno tak hrdo nesie. Lenže ono to nie je úplne pravda a vianočný darček pre Marvel fanúšikov ide predsa len trochu inou cestou. A tá sa mne osobne pozdáva…

Množstvo cestičiek, ale žiaden cieľ

O čom teda je Hawkeye? Úprimne, aktuálne si nie som celkom istý. Tvorcovia totiž príbeh (rozdelený na šesť epizód) poňali pomerne košato. To znamená, že prišli s množstvom naratívnych oblúkov a rozostavaných cestičiek, ktoré ale, zatiaľ, nestihli príliš využiť. Máme tu boj gangov, prehĺbenie charakterového zázemia pre Hawkeyea, nástup Kate Bishopovej, oblek Ronina a k tomu v istom zmysle detektívnu líniu (spojenú s vraždou) v podobe neistej úlohy nevlastného otca.

A to všetko na ploche troch dielov o štyridsiatich minútach. Takto z textu sa môže zdať, že je toho až príliš, no pri samotnom pozeraní to nevadí. Autorský tím umne zvláda efektívnu výstavbu a síce sa miestami scenáristi zastavujú pri situáciách dlhšie, dianie zbytočne nenaťahujú. Je pravdou, že príležitostne si filmársky kolektív ohne logiku alebo časopriestor, avšak všetko prebieha v rámci únosnosti a očakávaných žánrových princípov adaptácií komiksových príbehov.

Otázkou aktuálne je ako dobre scenáristi nakoniec využijú načrtnutý dej a prítomné príbehy. Nedá mi ale nevyjadriť sa k celému koncept seriálu Hawkeye. Tento hrdina je totiž aj vo svojom vlastnom projekte do veľkej mieri na druhej koľaji. Prvé husle tu hrá enormne sympatická Kate Bishop (Hailee Steinfeld), ktorá na seba strháva všetku divákovu pozornosť i záujem. Dokonca, vďaka svojej mladosti a istej charakterovej rozpačitosti je zaujímavejšia aj po hereckej stránke. Hoci je Renner už sebaistý a zvláda prechody medzi pestrou škálou emócií.

Hawkeye teda disponuje kolektívnym hrdinom, kde práve dlhoročný Avenger figuruje v úlohe skúseného mentora. Kate sa logicky stáva v istom zmysle tou podstatnejšou a dôležitejšou figúrou z nekonvenčnej dvojice. Ostatne, už teraz je zrejmé, že ide primárne o jej vstup na pôdu MCU. A keď som sa už dostal k tomuto dynamickému duu, nedá mi neupozorniť na ich výbornú vzájomnú chémiu.

Hawkeye seriál
Zdroj: elle.com

Ďalší ikonický tím

Na tejto chémii je postavený najmä humor a milé doberanie sa, ktoré ma ešte neomrzelo. A dúfam, že ani neomrzí. Myslím, že súčasťou každej rozličnej dvojice je podobná „rivalita“ logická a minimálne toto žánrové klišé funguje aj po toľkých rokoch od svojho uvedenia v rôznych buddy komédiách alebo dobrodružných filmoch.

Taktiež som rád, že, minimálne v seriáloch, Marvel nasleduje smer The Falcon and the Winter Soldier. To znamená, že seriály vychádzajú z už videných filmových udalostí a využívajú ich k formovaniu okolitého sveta a postáv žijúcich v ňom. Najmä vďaka tomu je Hawkeye (alebo Clinton Barton, ako chcete) nosnejšou postavou ako v uplynulých filmoch.

Nie, nemyslím si, že by dokázal na svojich pleciach udržať film alebo seriál (aspoň nie zatiaľ), no s pomocou Kate je z neho funkčný charakter, ktorý dokáže sekundovať svojmu atraktívnemu spoločníkovi. Popritom sa ale scenáristi snažia poľudštiť Clintona ako takého (výborný úvod s muzikálom, odkaz Ronina, jeho deti, Black Widow), čo funguje nadmieru dobre. Ako som spomínal už pri Falconovi a Zimnom vojakovi, v mojich očiach je práve toto sila seriálov z produkcie Marvel. Dokážu vedľajším postavám vniesť život, zaujímavosť i žiadanú iskru, čím sa stanú funkčnejšími pre budúce veľké príbehy. A to sa darí aj tu.

Žánrový mix úplne všetkého v darčekovom balení

Vydané trio epizód je v každom ohľade iné. Prvý diel ustanoví centrum diania, predstaví postavy a rozohráva moderný detektívny príbeh, kde je stredobodom hlavne Kate (skutočne je zaujímavé ako málo priestoru tu dostáva Barton). Tá si tu odbije aj svoju prvú akčnú scénu, ktorá, ak mám byť úprimný, nie je až tak dobrá. Niežeby ju niekto zle nasnímal alebo jej chýbal nápad, avšak celkové herecké prevedenie vyznieva kostrbato a akosi spomalene. Aj keď musím uznať, že fyzickosť celému stretu odoprieť nemožno.

Druhá epizóda, vedená komediálnym timingom, je Clintovým malým dobrodružstvom, ktoré prebehne v zásade bez väčšej akcie. Aj keď musím uznať, že prítomný Role play je dokonale zábavný. Aktuálne posledný vydaný diel je akčnou jazdou (v jednom momente doslova) s mimoriadne dobrou réžiou využívajúcou ako humor zúčastnených predstaviteľov, tak aj súbojové finesy s dôrazom na nápaditosť.

Tá spočíva najmä v kameramanskej dynamike, avšak nešetrí sa ani vo vnútornej kreativite (jednotlivé šípy, automobilová naháňačka, problém so sluchom), ktorá v tomto spojení vytvára azda najpamätnejšiu akčnú scénu nedávnej doby. Minimálne teda v oblasti Marvel Cinematic Universe.

Azda jediným lepidlom spleti žánrov je dejisko, postavy, no aj fantastická vianočná atmosféra, vďaka ktorej prvé tri epizódy pôsobia ako príjemná oddychová záležitosť. Tá ma ale nábeh stať sa vo svojom finále strhujúcou záležitosťou s naozaj výbušným finále. Či však na niečo podobné dôjde je otáznik budúcich týždňov.

hawkeye - kate bishop
Zdroj: bbc.com

Čo nás ešte čaká?

Hawkeye začínal svoju cestu na pol plynu, čo vám snáď potvrdili textové dojmy, na ktorých konci sa momentálne nachádzate. Hodnotiť seriál iba po jednej alebo dvoch epizódach by nebolo celkom férové, čo je ostatne aj dôvod, kvôli ktorému som si počkal na polovicu sezóny, kedy tvorcovia (konečne) zvolili ten správny smer aj tempo.

Z dlhodobého hľadiska nemám problém s tým, že každá z troch doposiaľ zverejnených častí je celkom iná a snaží sa potešiť odlišné chute a očakávania početného publika fanúšikov. Osobne si ale myslím, že časti vo forme jednotlivcov jednoducho neobstoja. Primárne si doterajšie dianie dobrodružstva Hawkeyea a Kate Bishop užijete zďaleka najviac ak si časti pozriete naraz a za sebou.

V takom prípade dostanete zhruba dvojhodinový film, ktorý šikovne kombinuje mystiku v modernom háve, jednoduchý humor i výbornú, nápaditú a náramne uspokojujúcu akciu, čo dohromady tvorí efektný základ, na ktorom môže byť postavené pokračovanie. Teda inými slovami ďalšie tri nadchádzajúce epizódy.

Stále si totiž nie som celkom istý, čo je hlavným dejovým ťažiskom, keďže scenáristi a producenti otvorili niekoľko atraktívnych dejových línií. Tie snáď adekvátne zúročia, pretože by bola škoda o rozohrané naratívne cestičky prísť. Isté je azda jediné – konkrétne to, že ide o origin Kate Bishop. Zaujímavý origin, ktorý je s každým pribúdajúcim dielom lepší a lepší, pričom dúfam, že si autori túto tendenciu udržia. Mohlo by ísť o príjemné vianočné prekvapenie pre nás, teda pre Marvel fanúšikov.

Hawkeye prvé dojmy 1
Hawkeye dojmy; Zdroj: polygon.com

Čo aktuálne hovoríte na seriál Hawkeye a ako sa vám pozdávajú naše súhrnné dojmy? Myslíte, že ide o pekný projekt na Vianoce alebo vám spracovanie príliš nesedí? Podeľte sa s nami o vaše postrehy prostredníctvom dostupnej komentárovej sekcie.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -