Prvé dojmy z predposledných dvoch epizód seriálu WandaVision – Rozpad

Nenechajte si ujsť

Róbert Herda
Róbert Herda
Ahoj, ako si si už mohol prečítať, volám sa Róbert. Videohrám, knihám a hlavne kinematografii ako médiám, ktoré sú určené na rozprávanie príbehov, sa venujem už nejakú tú dekádu (ak si dobre pamätám, tak vlastne od dôb, čo som začal registrovať okolie). Najmä preto sa snažím všetko, čo z týchto oblastí prichádza skúmať a nezriedka analyzovať. Momentálne pracujem aj na vlastnej tvorbe a popritom sprostredkúvam čitateľom rôzne novinky, dojmy a recenzie z týchto oblastí.

Koniec sa blíži… konečne

Naša séria článkov, ktorá zakaždým zhŕňa najaktuálnejšie dojmy zo seriálu WandaVision pokračuje. Každopádne, ako ste si už mohli všimnúť, s ohľadom na blížiace sa finále sme sa rozhodli pre menšiu zmenu. Posledné štyri epizódy budú totiž rozdelené do dvoch článkov (namiesto pôvodných štyroch).

Stále z môjho pohľadu platí, že príbehová zložka je značne ochudobnená oproti iným seriálovým projektom súčasnosti a preto nemá zmysel (minimálne nie v tejto fáze) venovať každému dielu samostatný tisícslovný článok. Jednak by som sa už naozaj výrazne opakoval, no a súčasne by som vám nepovedal nič nové, čo by ste si neprečítali v minulých týždňoch.

Preto šiestu a siedmu epizódu spájame v aktuálnom článku, no a ôsmej a deviatej sa dočkáte v tom nadchádzajúcom, ktorý vyjde už budúci týždeň. Čo nám teda ponúklo predposledné duo epizód? Niektorí budú prekvapení, ďalší možno nie, no dočkali sme sa relatívne neočakávaného zvratu, ktorý zásadným spôsobom mení ponímanie už videných udalostí.

Neustále sa prehlbujúce rozporuplné dojmy z WandaVision

Celý projekt na mňa pôsobí mimoriadne rozhárane a s prichádzajúcim finále vlastne nerozhodne. Asi ako keď Rian Johnson strhol Star Wars do úplne novej sféry, no a Abrams (pravdepodobne pod tlakom od Disney a producentov) takmer úplne ignoroval všetky scenáristické výhybky, ktorými sa jeho predchodca vydal. Akoby ani nejestvovali.

Zmocnil sa ma nezbaviteľný pocit, že sami autori si neboli úplne istí, čím chce experimentálny projekt vo finále byť. Prípadne si mysleli, že stačí, ak v ňom bude zo všetkého trochu. Štipka komiksových koreňov, za hrsť humoru, zrnko temnejšie ladeného scenáristického a režijného vedenia, no a v neposlednom rade i drobný hrdinský origin, ktorý sa bude v ďalších rokoch rozširovať. Je toho mnoho a nakoniec v seriáli nie je poriadne nič.

Nedostatok času

Pri prítomnej minutáži naozaj nemáte príliš čas venovať sa toľkým témam a toľkým štýlom naratívneho vedenia. Nemôžete byť poctou televíznej komédii a súčasne efektívne budovať rozpoltenosť psychologického stavu, v ktorom sa Wanda nachádza. Nedokážete umne spojiť komiku so science ficition detektívkou takým spôsobom, aby vás to na ploche tridsiatich minút dostatočne uspokojilo z obidvoch faktorov. Jednoducho to nejde a môžete sa akokoľvek snažiť, neustále napredujúci čas vás nepustí.

K tomu si ale tvorcovia povedali, že jednoducho budú tento fakt ignorovať a tempo príbehového diania spomalia na absolútne minimum, takže sa nudíte. Nudíte sa v halloweenskej epizóde, ktorá je neuveriteľne premárneným potenciálom. Dokonca sa väčšinou nudíte i vo variácii na Modern Family, ktorá je zrejme podľa autorov esenciou súčasne televíznej zábavy.

Výraznejšiu pozornosť na seba strháva iba Vision, pri ktorom zo záhadného dôvodu autori veľmi šikovne kombinujú zábavu s dramatickými oblúkmi. Len škoda, že dostáva takmer nulový priestor. A Wanda sa málokedy dostane k relevantným aktom alebo zaujímavému inovovaniu jej postavy. Vlastne, ak mám byť úprimný, pôsobí už značne otravne a monotónne. Až sa zdá, že sa tvorcovia odmietajú pohnúť z miesta.

Monica Rambeau
Zdroj: screenrant.com

Zlo pod maskou

A to je, verte či nie, problémom. Chcel by som prízvukovať, že na Wandu sa začína pomerne aktívne zabúdať. Samozrejme, nejakého príbehového podhubia sa dočkala a rozhodne pôsobí ako hmatateľnejší charakter než vo všetkých doterajších filmoch MCU dohromady, ale je v úzadí. Paradoxne, ako som napísal vyššie, z nejakého dôvodu je v úzadí i Vision, ktorý by mal byť druhou charakterovo najsilnejšou a najpodstatnejšou postavou seriálu. Prečo má teda ústredné duo tak žalostne málo priestoru?

Chápem prítomnosť postavičky menom Monica Rambeau. Celý seriál sa ale volá WandaVision a nie The Peculiar Science Fiction Adventures of Extraordinary Monica Rambeau. Preto nedáva zmysel fakt, že sa scenár viacej venuje zmienenej Monice ako dvojici, ku ktorej už máme vybudovaný vzťah a určité sympatie. Veď práve kvôli nim a ich menu to celé pozeráme. Moje osobné dojmy po posledných dvoch (miestami dobrých, no inak značne vyprázdnených) epizódach ešte väčšmi klesli. Bohužiaľ. A to až do takého bodu, že ma celé dianie takmer nezaujímalo.

Po komediálnej stránke sú oba diely priemerné, miestami až podpriemerné, kde na humor dochádza zhruba raz za desať minút. Nepomohol tomu ani príchod Evana Petersa, ktorý hrá tak ležérne až beda (kde je živelnosť jeho postáv z kultu menom American Horror Story alebo aspoň divokosť jeho pôvodného Quicksilvera?). Záver síce opätovne láka na prítomnosť úhlavného zla, proti ktorému sa, pravdepodobne, dve prítomné hrdinky postavia. Karty boli zasa raz pútavo zamiešané, no čakať zhruba polhodinu na pár sekundový twist mi nestačí. Obzvlášť v momente, keď tá pol hodina pocitovo trvá sto minút.

WandaVision dojmy - epizóda sedem
Zdroj: nerdcoremovement.com

We are in the endgame now

Figúrky sú nepochybne zaujímavo rozdané (i keď som sa k nim musel dopracovať skrz azda najnudnejšiu šachovú partiu poslednej doby) a pôda pripravená pre niečo veľkolepé. Otázne je, či sa k tomu niečomu nakoniec dopracujeme. Ostatne, na záživnejšiu a strhujúcejšiu epizódu čakám už zhruba dva posledné diely, kedy to pôsobilo tak, že sa konečne pôjde na plný plyn. Nestalo sa tak. Dokonca sa ešte väčšmi ubralo z tempa.

Povedzme si totiž úprimne, Marvel aj Disney (teda hlavne Mickey, miliardový kráľ zábavného priemyslu) majú dostatočný rozpočet na to, aby mohol seriál vizuálom a efektami aspoň sčasti pripomínať filmy (druhý Mandalorian je toho jasným dôkazom).

WandaVision sa doposiaľ držala v relatívnom úzadí, čo sprvoti možno až tak neprekážalo, no keď sa nepretržite scenár naťahuje ako rozbabrané želé, dojmy ani súdržnosť projektu to nevylepšuje. Uťahanosť je cítiť asi ako keď sme osem sérii čakali na odhalenie ikonickej seriálovej matky.

Opäť môžu nastať dva scenáre. Jeden ma desí, v druhý dúfam. Buď sa bude pokračovať v komornom duchu a autorská snaha sa zameria na dodržiavanie komediálnej roviny (nie, prosím), ktorá, ako som písal, sa v posledných dvoch častiach mierne rozpadla. Prípadne sa zabudne na audiovizuálne rámcovanie a finále sa odohrá v tradičnom komiksovom štýle a duchu (áno, prosím). Odpoveď budeme poznať už zajtra (ak teda článok čítate v deň jeho vydania). Ste však ešte zvedaví?

Dojmy WandaVision - episode seven
Zdroj: piratesandprincesses.net

Čo hovoríte na najnovšie epizódy? Veríte, že sa v najbližších dvoch týždňoch dočkáme veľkolepého akčného (teda komiksového) finále, ktoré nás navnadí na prípadné vystupovanie Wandy v novej fáze rozsiahlej MCU kinematografie? Určite nám dajte vedieť prostredníctvom dostupnej komentárovej sekcie. 

Na záver opäť dávame do pozornosti zberateľské figúrky a komiksy s tematikou populárneho Marvel seriálu, ktoré si môžete zakúpiť v obchode Nekonečno alebo prostredníctvom odkazu priloženého k obrázku nižšie.

wandavision nekonečno
Zdroj: marvelousnews.com 

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -