Ako dokáže Apple predpovedať budúcnosť?
Odkedy Apple pred takmer 10 rokmi predstavil svoje prvé smart hodinky, prešlo mnoho času. Tento čas a množstvo používateľských dát dokázala firma pretaviť v stále lepší produkt, ktorý je od septembra 2024 už na svojej 10. generácii. Modernejšie a efektívnejšie senzory Apple spároval s vynoveným operačným systémom watchOS 11, ktorý dokáže niečo pozoruhodné.
Softvér priniesol viacero želaných zmien a významných noviniek. Medzi nimi najviac vyčnieva dlhodobé sledovanie trendov, čo sa týka vašej tréningovej záťaže a náročnosti jednotlivých tréningov. Vďaka tom u dokážete zistiť, či to s tréningmi nepreháňate, alebo naopak, či ich neberiete príliš „ležérne“.
Zistia, keď je niečo mimo štandardu
Skvelou novinkou je aj úplne nová aplikácia pre Apple Watch menom Vitals (Vitálne funkcie). Tá, ako napovedá už názov, sleduje dlhodobo vaše jednotlivé vitálne funkcie, teda všeobecné metriky o vašom tele. Na základe toho dokáže spozorovať trendy alebo odchýlky od štandardu. Tieto dáta sú na iPhone k dispozícii prostredníctvom apky Zdravie.
Aplikácia Vitals pozoruje tep, teplotu pokožky, dýchanie, okysličenie krvi a spánok, respektíve tieto hodnoty sleduje pri spánku. Keď sa udeje niečo mimo štandardu, teda napríklad v noci dýchate rýchlejšie ako bežne alebo máte vyšší srdcový tep, hodinky vás na to upozornia.
Táto funkcia neslúži na to, aby vám ihneď diagnostikovala nejaký špecifický problém. Avšak vedieť, že je niečo mimo štandardu, pre vás môže fungovať ako „varovný prst“: niečo je zle a mali by ste sa zamyslieť, čo sa deje s vaším telom.
Dopredu vedia, že budete chorý
Zaujímavosťou a akým si sekundárnym efektom tejto funkcionality je, že Apple Watch tým v niektorých prípadoch zjavne dokážu predpovedať budúcnosť. Upozornil na to jeden používateľ Redditu, ktorý tvrdí, že „apka Vitals vedela, že bude chorý 3 dni dopredu.“
Používateľ s nickom dalethomas81 spozoroval v apke Vitals, respektíve v aplikácii Zdravie na svojom iPhone, že za posledné 3 dni sú jeho metriky mimo štandardu. Konkrétne sa v grafoch nachádzali 3 inštancie vyššej teploty pokožky, než je preňho bežné. Zaujímavé na tom je, že až vtedy začal pociťovať príznaky choroby. Apple Watch zjavne predpovedali jeho chorobu.
Pod príspevkom na internetovom fóre sa okamžite začali hromadiť komentáre iných používateľov, ktorí mali podobnú skúsenosť:
„To isté sa mi stalo minulý týždeň,“ hovorí komentujúci. Ten sa zobudil v nedeľu a apka Vitals ho upozornila na neštandardné hodnoty teploty pokožky, rýchlosti dýchania a srdcového tepu. „Spočiatku som si z toho nič nerobil, lebo som sa cítil v poriadku,“ hovorí používateľ. Opakovalo sa to v pondelok a až na ďalší deň začal kašľať a „zobudil sa s boľavým hrdlom.“
Po návšteve lekára používateľ zistil, že má streptokok v hrdle a začal sa liečiť. Hodinky teda neklamali a už vopred vedeli, že jeho telo sa chystá na boj proti chorobe. „Odteraz budem vždy sledovať, čo mi hovorí apka Vitals,“ priznal používateľ po tejto skúsenosti.
Šialene užitočná funkcia dostupná takmer pre každého
Vedieť vopred, že budete chorý, vám môže pomôcť pripraviť sa alebo sa dokonca aj včas začať liečiť s predstihom. Ďalší používateľ mal podobnú skúsenosť, dokonca už dvakrát. Apka Vitals pritom vždy vedela, že príde choroba, a to už „niekoľko dní dopredu.“ Majiteľ Apple Watch dodal, že „je šialené, ako veľmi užitočná môže byť táto funkcia.“
Vitals funguje kľúčové metriky o vašom tele a ich trendy len počas spánku, aby neboli merania ovplyvnené bežnými každodennými situáciami. K dispozícii je v softvérovej aktualizácii watchOS 11 pre Apple Watch 6 a novšie, Apple Watch SE 2. generácie a obe generácie Apple Watch Ultra.