5 dôvodov, prečo musíte vidieť horor Doktor Spánok

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

5 dôvodov, prečo treba vidieť horor Doktor Spánok

7. novembra si aj v slovenských kinách pozrieme očakávaný horor Doktor Spánok. Film sľubuje, že perfektne zapadne do sezóny hrôzy, ktorou je aj tohtoročný Halloween. Pri tejto príležitosti sme sa rozhodli priniesť vám hneď niekoľko dôvodov, prečo by ste túto novinku určite nemali zmeškať.

film Doktor Spánok
Zdroj: bloodydisgusting.com

Režisér/scenárista

Réžie, scenáru aj strihu sa zhostil Mike Flanagan, ktorý má za sebou niekoľko menších, no uznávaných hororových filmov (Oculus, Somnia: Zlo nikdy nespí), ale aj skúsenosť s Kingovou predlohou – režíroval adaptáciu jeho novely Geraldova hra. Vďaka mimoriadne úspešnému seriálu The Haunting of Hill House z roku 2018 sa o ňom hovorí ako o jednom z najtalentovanejších hororových tvorcov súčasnosti.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

41-ročnému Flanaganovi je často smerovaná chvála. Najviac na jeho projektoch diváci oceňujú, že sa nespolieha na tzv. „jumpscares„, teda lacné vyľakanie pomocou hlasného zvuku a prvku prekvapenia, ale preferuje atmosféru. Jedným z jeho fanúšikov je aj samotný Stephen King, a to už dlhé roky.

Stephen King

Film je priamou adaptáciou Kingovej rovnomennej knihy z roku 2013, ktorá je pokračovaním Osvietenia. Trvalo mu dlhých 36 rokov, kým vydal pokračovanie svojho románu zo 70. rokov. Ako sa však zdá, legendárny spisovateľ to mal v pláne už dlho. Toto hovorí v teaseri na nový film:

„Vždy som rozmýšľal nad tým, čo sa Dannymu stalo, keď dospel a cítil som, že som ešte mal príbeh na vyrozprávanie…“

Stephen King
Zdroj: dreadcentral.com

Herecké obsadenie

Ústredné postavy stvárnili mená ako Ewan McGregor (Trainspotting, Moulin Rouge, séria Hviezdne vojny)Rebecca Ferguson (Najväčší showman, séria Mission: Impossible) či začínajúca detská herečka Kyliegh Curran.

Samozrejme, hercov, ktorí nás v novinke nadchnú, je podstatne viac. Napríklad taká Alex Essoe si zahrala Dannyho matku Wendy Torrance. Kompletný zoznam hercov (a zvyšných tvorcov) nájdete na tomto odkaze.

Pokračovanie legendárneho Osvietenia

Doktor Spánok je pokračovaním filmu Osvietenie (1980), ktorý je všeobecne známy ako jeden z najlepších hororov všetkých čias. Či všeobecne filmov. Toto majstrovské dielo na námet knihy Stephena Kinga vytvoril legendárny Stanley Kubrick, ktorý do hlavných úloh obsadil hercov Jacka Nicholsona, Shelley Duvall a Dannyho Lloyda.

Už len to, že štúdio Warner Bros. sa rozhodlo nakrútiť jeho pokračovanie znamená, že asi tušia, že fanúšikovia nič iné ako kvalitu očakávať nebudú. Tušíme tak, že do produkcie všetci vložili čo najviac snahy.

Hororový film Doktor Spánok
Zdroj: bloody-disgusting.com

Prvé reakcie

„Doktor Spánok je najlepšia adaptácia Stephena Kinga od Vykúpenia z väznice Shawshank. Mike Flanagan perfektne prepojil nostalgiu s napätím, záhadou a neistotou. Celé obsadenie je úžasné. Je tu viacero prekvapení, ktoré potešia fanúšikov Kinga.“
Scott Menzel

„Najodvážnejším krokom je, že Mike Flanagan sa nesnaží napodobniť Kubricka. Snaží sa spraviť vlastný film: desivý, emocionálny a ultimátne emocionálny. Nie len pokračovanie Osvietenia, ale odpoveď naňho, pokus urovnať spor medzi Kingom a Kubrickom.“
Jacob Hall

„Fanúšikovia Osvietenia si ho zamilujú. Funguje vtedy, keď ho ženie vpred to, čo nasleduje. Začína pomaly a rýchlo zostúpi do šialenstva, presne ako jeho predchodca. Jedna konkrétna scéna je naozaj hrôzostrašná, sú tu nejaké dobré ľakačky a všeobecne skvelé výkony.“
Brandon Davis

Teraz už dospelý Dan Torrance (Ewan McGregor) sa usilovne snaží vyrovnať so svojim hrôzostrašným zážitkom z hotela Overlook a nájsť pokoj v duši. Všetko sa ale zmení vo chvíli, keď sa stretne s Abrou (Kyliegh Curran), odvážnym mladým dievčaťom, ktoré je obdarené mimoriadnymi schopnosťami označovanými ako „žiarenie“.

Abra inštinktívne vycíti, že Dan má rovnaké tajuplné nadanie ako ona a obráti sa naňho so zúfalou prosbou o pomoc. Neľútostná Rose (Rebecca Ferguson) a jej nasledovníci totiž čerpajú energiu zo „žiarenia“ ďalších nevinných detí a pre dosiahnutie svojej nesmrteľnosti sú ochotní urobiť čokoľvek. Táto dvojica spojí svoje sily a pustí sa s Rose do nemilosrdného boja na život a na smrť.

Film Doktor Spánok sa do slovenských kín dostane už 7. novembra. Prinesie ho distribučná spoločnosť Continental film.

Zdroj: imdb.com, continental-film.sk

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -