Drsný súboj medzi Nvidiou a AMD si vyberá daň. Jeden oslavuje, druhý sa topí v problémoch

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Ktorá značka grafických kariet je najobľúbenejšia?

Akú máte v počítači grafickú kartu? Podľa nových údajov predajov, ktoré sprostredkoval portál Tom’s Hardware, až 9 z 10 ľudí odpovie Nvidia. Počas prvého štvrťroku 2024 totiž práve táto firma predala až 7,7 milióna jednotiek grafických kariet, čím v danom období dosiahla podiel na trhu až 88 %. Pre Nvidiu ide o nový rekord, keďže takto vysoký podiel na trhu zatiaľ nikdy nedosiahli.

Ich najväčší konkurent AMD je na tom presne naopak. S 1 miliónom predaných grafických kariet počas prvého štvrťroka 2024 dosiahli podiel na trhu len 12 %.

Nvidia má rekord, AMD sa priblížilo historickému minimu

Treba podotknúť, že pre AMD ide síce o drastický pokles medzi štvrťrokmi, v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka však mali rovnaký podiel na trhu. Len pár mesiacov predtým, teda koncom roka 2022 však dosiahli podiel na trhu len 10 %, čo bola doposiaľ najnižšia zaznamenaná hodnota. Od historického minima ich tak stále delia len dve percentá.

Dominancia Nvidie sa odrazila aj na predajoch iných spoločností, a to vrátane Intelu. Aj keď je tento gigant veľkým hráčom na poli procesorov, grafických kariet za prvý štvrťrok 2024 predali len menej ako 50 tisíc, čím nedosiahli podiel na trhu ani jedno percento.

predaj
Zdroj: Jon Peddie Research

Trh sa zotavuje, ľudia kupujú viac GPU

Celkový objem všetkých predaných grafických kariet za prvé tri mesiace tohto roka činil 8,7 milióna kusov, čo predstavuje pokles od predchádzajúceho štvrťroku, kedy sa predalo 9,5 milióna kusov. Na druhú stranu sa však zdá, že aj napriek poklesu medzi obdobiami sa trh s grafickými kartami už stabilizoval od obdobia pandémie COVID-19 a jej ekonomických dopadov.

My aj priemysel sme dúfali v návrat sezónnosti, ktorá bola známou vlastnosťou PC priemyslu pre mnoho dekád,“ povedal výskumník Dr. Jon Peddie pre Tom’s Hardware.

Peddie taktiež vysvetľuje, že všeobecný pokles predajov medzi Q4 2023 a Q1 2024 nie je dôvodom na paniku, ale práve pozitívnym ukazovateľom toho, že trh sa zotavuje. Údajne totiž „prvý štvrťrok vždy bol vyrovnaný alebo klesal.“

Na nasledujúce obdobie predajcovia očakávajú opätovné navýšenie dodávok grafických kariet, ktoré bude hnať najmä narastajúci dopyt po hardvéri na trénovanie rôznych modelov umelej inteligencie. Samotné dátové centrá pre AI služby taktiež vo veľkom využívajú grafické karty od Nvidie alebo AMD.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -