Ako sa Marvel vybudoval k Avengers: Endgame? – DRUHÁ FÁZA

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Najčítanejšie za 7 dní

Vitajte pri našej ceste k Avengers: Endgame! Do premiéry, ktorá sa bude konať 25. apríla, vám každodenne prinesieme špeciálny článok s Marvel tematikou, ktorými budeme odpočítavať dni do vydania filmu. Toto je jeden z nich – tak teda poďme na to!

Druhá fáza Marvel Cinematic Universe

Každý správny fanúšik Marvelu vie, že tento filmový vesmír je rozdelený na isté etapy. „Odborne“ sú pomenované ako tzv. fázy, ktoré symbolizujú isté zmeny v a pohyby v druhoch príbehov, ktoré nám štúdio rozpráva. Momentálne existujú už tri, pričom tú najnovšiu onedlho ukončí Avengers: Endgame. Prvé tri fázy sú taktiež známe aj ako „Infinity sága,“ ktorá vrcholí Thanosom a Kameňmi nekonečna. Skôr než sa však ocitneme na konci, poďme nahliadnuť pár rokov do minulosti – toto obsahovala druhá fáza Marvel Cinematic Universe!

Tvorcovia Avengers: Endgame
Zdroj: hk01.com

Tri dôležité filmy (Iron Man, Thor a Captain America)

Samotná druhá fáza začala v máji roku 2013 vydaním filmu Iron Man 3. Tento počin predstavoval vôbec prvú trilógiu v rámci MCU, pričom taktiež išlo o dôležitý príbeh najhlavnejšieho hrdinu tohto univerza. V pamäti komiksových fanúšikov sa nezapísal najlepšie kvôli zlému adaptovaniu ikonického Mandarina. Celkovo ním však režisér Shane Black vytvoril dôležitý medzník v osobnom vývoji Tonyho Starka – obzvlášť vzťahom k Pepper Potts.

Zdroj: screenrant.com

Druhá fáza pokračovala filmom Thor: Temný svet (8. november 2013), ktorý je medzi nadšencami považovaný za jeden z tých horších počinov. Séria asgardského boha ním spravila prešľap, no taktiež sme sa dozvedeli veľa dôležitých vecí. Spoznaním Malekitha, s ktorým bojoval ešte otec Odina, sme objavili aj artefakt/zbraň Aether, ktorý bol vlastne jedným z Kameňov nekonečna (konkrétne Reality stone). Pekne je teda vidieť, ako Marvel postupne stupňoval Infinity ságu predstavovaním týchto prvkov.

Zdorj: hdwallpapers.com

Začiatkom jari roka 2014 sme si pozreli film Captain America: Zimný vojak, ktorý mnohí považujú za najlepší počin v MCU. Šlo o komiksový debut režisérov Russovcov, po ktorom títo tvorcovia pracovali na snímkach Captain America: Občianska vojna, Avengers: Infinity War a samozrejme Avengers: Endgame. O nich však neskôr. Dôležité bolo to, že Marvel týmto filmom dokázal, že superhrdinovia majú priestor aj v politických thrilleroch a iných žánroch. Taktiež šlo o zlomový bod vo vývoji S.H.I.E.L.D.u a Hydry.

zdroj: theartmad.com

Ďalšie tri dôležité filmy (Strážcovia Galaxie, Avengers a Ant-Man)

Štvrtým počinom druhej fázy MCU boli Strážcovia Galaxie, ktorí sa do kín dostali prvý augustový deň roka 2014. Dnes kontroverzný James Gunn dostal pozíciu režiséra aj scenáristu a mal veľkú kreatívnu slobodu. Práve tá dokázala ustanoviť jednu z najzábavnejších a najviac unikátnych komiksoviek. Strážcovia boli okrem toho dôležití tým, že nás ako divákov vzali do vesmíru. Ukázali nám skutočný rozmer MCU a ešte viac usmernili našu pozornosť na Kamene nekonečna.

Zdroj: hdwallpapers.in

Po 8-mesačnej pauze prišlo pokračovanie fantasticky úspešnej tímovky. Začiatkom mája 2015 sme privítali počin Avengers: Vek Ultrona. Režisér/scenárista Joss Whedon sa pri ňom ujal nesmierne dôležitých úloh pre celú budúcnosť MCU. Ukázal vady a motivácie Tonyho Starka, predstavil nové postavy (Scarlet Witch, Vision, Quicksilver), rozhádal Avengerov, priblížil ďalší Kameň nekonečna (Mind stone) a znova nám ukázal Thanosa. Ten si v potitulkovej scéne vzal Infinity Gauntlet a ako odpoveď na zlyhanie svojich poddaných povedal: „Budiš, spravím to sám.“

avengers: vek ultrona
Zdroj: hirebros.com

Druhá fáza Marvel Cinematic Universe skončila v strede leta 2015 filmom Ant-Man. Po štyroch rokoch išlo o prvú sólovku, v ktorej sa nám predstavil nový hrdina. Tento počin nás po veľkolepej tímovke nechal vydýchnuť a do MCU navrátil krásu obyčajnosti. Neskutočne nás pobavil Paul Rudd, vďaka ktorému sme okrem širokých obzorov tohto univerza objavili aj tie mikroskopické. Práve tu bola po prvýkrát naznačená Kvanotvá sféra, ktorá bude v budúcnosti ešte veľmi dôležitá.

Ant-Man a Wasp
Zdroj: hdqwalls.com

Poradie filmov a zhrnutie

Druhá fáza síce obsahuje veľké prešľapy aj takmer majstrovské diela, no ani pri tých najhorších nemôžeme povedať, že v rámci MCU by neboli dôležité. Týmito šiestimi snímkami Marvel perfektne pokračoval v budovaný Infinity ságy, keďže v každej jednej z nich bol predstavený jasný koncept, ktorý sa rozvinie v tretej fáze (PTSD Tonyho Starka, vzťahy medzi postavami, Kamene nekonečna, Kvantová sféra).

  • Iron Man 3
  • Thor: The Dark World (Temný svet)
  • Captain America: The Winter Soldier (Zimný vojak)
  • Guardians of the Galaxy (Strážcovia Galaxie)
  • Avengers: Age of Ultron (Vek Ultrona)
  • Ant-Man
Reakcie na Avengers: Endgame
Zdroj: reddit.com

Ako sa vám páčila druhá fáza Marvel Cinematic Universe? Ktorý film z týchto šiestich bol váš obľúbený a prečo? Vaše názory nám zanechajte v komentároch!

Zdroj: marvelcinematicuniverse.fandom.com, wikipedia.org

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -